Dziś obchodzony jest Europejski Dzień Bez Samochodu. Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem: „Czystsze powietrze dla wszystkich”.

Idea Europejskiego Dnia bez Samochodu zrodziła się w 1998 roku we Francji. W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

Dzień Bez Samochodu to okazja, by zza kierownicy przesiąść się na rower lub do tramwaju. Z tej okazji przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej zachęcają mieszkańców do korzystania z usług komunikacji miejskiej, a tym samym promowania alternatywnych rozwiązań w transporcie. Kierowcy będą mogli za darmo jeździć komunikacją miejską na podstawie dowodu rejestracyjnego albo wskoczyć na rower.

Główne ulice i centra wielu miast zostną zamknięte, a na wyłączonych z ruchu fragmentach ulic będą odbywały się akcje informacyjne, pokazy, zawody sprawnościowe. Europejski Dzień Bez Samochodu to także okazja do ciekawych inicjatyw lokalnych władz.  Np.  w Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu i Włocławku tego dnia pojawią się kolejne stojaki do parkowania rowerów. Oprócz tego planowane są też rajdy rowerowe, konkursy plastyczne, parady rowerów.

Wczoraj Europejski Dzień Bez Samochodu był obchodzony w Brukseli. W Brukseli zamknięto ruch dla samochodów, a mieszkańcy na jeden dzień zostawili samochody w garażach lub na parkingach i wybrali inne środki transportu: rowery, rolki, komunikację miejską. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię