W ramach programu ochrony trójmiejskich lasów w niedzielę, 9 maja w Gdańsku odbyła się IX edycja akcji ?Drzewko Za Oponę?.

Przedsięwzięcie przygotowywane zostało przez Klub Dżentelmena Szos, przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Osoby, które dostarczyły zużyte opony do miejsca zbiórki znajdującego się na terenie Zespołu Szkól Architektury Krajobrazu w Gdańsku Oliwie przy ulicy Czyżewskiego 31, otrzymały w zamian sadzonki świerków oraz jodły: 1 opona – 1 drzewko. Podobnie jak w poprzednich akcjach, sadzonki zapewniła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.

Pojawiła się zatem dogodna okazja dla tych kierowców, którzy po wiosennych porządkach w swoich garażach nie mają koncepcji lub czasu na „zagospodarowanie” zużytych opon, a jednocześnie lubią zieleń wokół siebie i chętnie ją wzbogacą.

Drzewko możemy posadzić w przydomowym ogrodzie, na podwórku, czy też w lesie. Dbając o nie możemy podziwiać, jak rośnie. Pamiętajmy, że na nasze stare opony czekają wyspecjalizowane firmy, które w wyniku ich recyklingu wyprodukują granulat gumowy, służący jako komponent do budowy nawierzchni drogowej, konstrukcji odbojnic portowych i różnego typów elementów zabezpieczających. Bardzo istotną rzeczą w procesie utylizacji opon jest także odzysk energetyczny. Wysokokaloryczny granulat gumowy – porównywalny z węglem – stanowi cenne paliwo w cementowniach.

Źródło: www.ciee-gda.pl
 

Z przetworzon opon powstaje granulat gumowy, służący m.in. jako komponent do budowy nawierzchni drogowej. / Fot. H Assaf, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię