1 maja Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew i Stowarzyszenie Genius Loci zorganizowały akcję rozdawania i sadzenia drzewek w Kochłowicach. Akcja – mimo deszczu – cieszyła się dużym zainteresowaniem. W sobotę rozdano 165 sadzonek, które dzięki Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach zostały ufundowane przez Nadleśnictwo Brynek i Nadleśnictwo Katowice.

Wśród rozdanych sadzonek znalazły się: sosna zwyczajna, dąb czerwony, wiąz szypułkowy, jarząb pospolity, lipa drobnolistna, kasztanowiec zwyczajny i buk pospolity.

O godz. 13 na Kochłowickich Plantach uroczycie posadzono trzy drzewka kasztanowca zwyczajnego, którym nadano imiona: ”650-lecia Kochlowic”,  „Pawła Krzyża” oraz „Jana Wyplera”.  Dziewięć innych drzew posadzono też przy nowym parkingu Na Łolszynach na końcu ulicy Oświęcimskiej.

Ogółem w trakcie akcji „Sadzimy drzewa na 650 lat Kochłowic” posadzono dotąd 327 drzew. Ale to nie wszystko! Niebawem  posadzone zostaną jeszcze kolejne drzewa dedykowane  na terenie kochłowickiej parafii Trójcy Przenajświętszej oraz na Jordanach. Genius Loci rozda jeszcze 30 sosenek, a Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew po kilkanaście jarzębin i lip, które będą zasadzone w Wirku.

Całe miasto wzbogaci się w wyniku tej akcji o około 400 drzew. Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym przedsięwzięciu „50 drzew na 50-lecie Rudy Śląskiej” z inicjatywy RTPD posadzono około 450 drzew. Bo przecież, jak pisał Leopold Staff  „ Bo cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa?”.

W kochłowickiej inicjatywie pierwsze skrzypce grali Marcin Jarząbek i Przemysław Noparlik. Uczestniczyli Jakub Wyciślik, wiceprzewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska oraz Władysław Dryja wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Środowiska. Swój udział w sprawnym przeprowadzeniu „wielkiej operacji” mieli też: Stowarzyszenie Przyjaciół Ekologii EkoTerra, Stowarzyszenie Wspierania Ekonomii Społecznej Proetica, Ochotnicza Straż Pożarna „Remiza”  oraz Wydział  Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. Przybyły oczywiście media: „Dziennik Zachodni” i  „Wiadomości Rudzkie”.

Tekst i zdjęcia:  Łukasz Karmański i Adam K. Podgórski
 

Fot. Łukasz Karmański i Adam K. Podgórski

Fot. Łukasz Karmański i Adam K. Podgórski

Fot. Łukasz Karmański i Adam K. Podgórski

Fot. Łukasz Karmański i Adam K. Podgórski

Fot. Łukasz Karmański i Adam K. Podgórski

Fot. Łukasz Karmański i Adam K. Podgórski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię