Według Europejskiej Organizacji Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności materiały stosowane do produkcji opakowań plastikowych mogą uwalniać związki chemiczne do żywności.

Nie dziwi więc, że rodzice małych dzieci są szczególnie wyczuleni na ten problem. Aż 77% z nich preferuje szkło do przechowywania żywności dla niemowląt, a 61% unika kupowania jedzenia dla niemowląt w plastikowych butelkach czy innych materiałach.

Dwie trzecie (66%) konsumentów przyznaje, że obawia się skażenia żywności, jak również ryzyka interakcji chemikaliów z opakowania z jego zawartością. Ośmiu z dziesięciu badanych konsumentów jest przekonanych, że te oddziaływania chemiczne mogą być ryzykowne dla zdrowia człowieka. Wyniki pokazują także, że konsumenci europejscy (60%) najbardziej obawiają się wpływu plastikowych pojemników na zawarte w nich napoje i żywność.

Dlatego też okazuje się, że w procesie podejmowania decyzji zakupowych troska o zdrowie odgrywa kluczową rolę. To sprawia, że szkło jest postrzegane jako najbezpieczniejsze opakowanie wykonane w całości z naturalnych składników. Wśród tych, którzy wybierają szkło 61% ma do niego pełne zaufanie jako zdrowego opakowania. Dla porównania wartość ta w 2010 roku wynosiła 48%.

Konsumenci martwią się o możliwość skażenia żywności i napojów przez związki pochodzące z opakowań. Stąd też coraz częściej zwracają uwagę na to, jak produkty są przechowywane i pakowane, a nie tylko na ich skład znajdujący się na etykiecie. Badania wykazują, że materiały stosowane do produkcji opakowań uwalniają związki chemiczne do żywności, co jest realnym zagrożeniem dla zdrowia. Nie dziwi więc, że rodzice małych dzieci są szczególnie wyczuleni na ten problem. Aż 77% z nich preferuje szkło do przechowywania żywności dla niemowląt, a 61% unika kupowania jedzenia dla niemowląt w plastikowych butelkach czy innych materiałach? – zaznacza Adeline Farrelly, Sekretarz Generalny FEVE, Europejskiej Federacji Opakowań Szklanych w imieniu Wspólnoty Przyjaciele Szkła (Friends of Glass Community).

Dane te potwierdza Dieter Schrenk, ekspert w farmakologii i toksykologii z Uniwersytetu Kaiserslautern w Niemczech, który analizował przenikanie związków chemicznych z opakowań:

Polimery plastiku, metale, papier i karton zostały wskazane jako źródło pochodzenia niepożądanych chemikaliów w żywności. Zanieczyszczenia pojawiają się wskutek migracji składników związanych z procesem technologicznym.

Choć powszechnie uważa się, że skażenie to jest niewielkie, koniecznym jest przeprowadzenie serii badań, które dostarczą nam więcej informacji na ten temat.

W zgodnej opinii ekspertów rozwiązaniem jest używanie opakowań szklanych, które stanowią nieprzenikalną barierę dla czynników zewnętrznych i nie wchodzą w reakcje z produktami żywnościowymi czy napojami. W 2011 r. Komisja Europejska zakazała wykorzystywania  Bisfenolu A, plastyfikatora używanego m.in.: w produkcji plastikowych butelek dla niemowląt i zarekomendowała szkło jako bezpieczną alternatywę dla zdrowia człowieka.

Szkło jest chemicznie bierne, co oznacza, że nie wchodzi w reakcję ze swoją zawartością i jest nieprzenikalne dla zanieczyszczeń. Konsumenci powinni zwrócić uwagę nie tylko na składniki produktu, ale także na to, jaki rodzaj opakowania kupuj – mowa o tym w kampanii ?Spojrzeć poza etykietkę?. Okazuje się, że świadome zakupy robi dziś już coraz więcej Europejczyków. Aż 87% z nich, czyli o 13% więcej niż w 2010 roku, poleca szkło jako opakowanie numer jeden.

Szkło składa się w 100% z naturalnych składników, t.j. piasku, sody amoniakalnej i wapnia, a od ponad 5 tysięcy lat temu jego skład się nie zmienił.

Ciekawostki

  • Szkło nie jest objęte REACH3 (Rejestracja, Ocena, Upoważnienie i Ograniczenie substancji Chemicznych). Dzięki swojemu poziomowi obojętności  i własnościom nietoksycznym, większość szkieł, a w szczególności szkło sodowo-wapniowe (szkło stosowane w większości opakowań) zostało zwolnionych z rejestracji na mocy REACH.
  • Bisfenol A (BPA ? związek chemiczny naśladujący estrogen); ITX (izopropylotioksanten); Ftalany (plastyfikatory używane w niektórych plastikach); Acetaldehyd; BPAF ? to substancje, które nie występują w opakowaniach szklanych.
  • Pojemniki szklane są szeroko wykorzystywane w testach toksykologicznych, co jasno pokazuje, że szkło jest jednym z najbardziej znanych chemicznie i biologicznie neutralnych materiałów i trudno byłoby przeprowadzić istotne testy na samym szkle. Prawie każde opracowanie środowiskowe czy toksykologiczne wymaga włączenia środka lub negatywnej kontrolnej grupy solnej, która wchodzi w bezpośredni kontakt ze szkłem i które wykazały toksyczne lub środowiskowe rezultaty (Wytyczne OECD dot. badania chemikaliów, ISSN 1607-310X, styczeń 2007).

„Przyjaciele Szkła” to  europejskie forum konsumenckie, które wspiera i promuje prawo konsumenta do możliwości wyboru produktów spożywczych w opakowaniach szklanych – więcej www.friendsofglass.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię