Czy gwałtowne zmiany pogody mogą zaważyć na losach poszczególnych ludzi czy narodów? Oto wydarzenia XX wieku, których przyczyny i przebieg były w pełni uzależnione od kaprysów aury.
W premierowych odcinkach serii „Kiedy pogoda zmieniła historię” przyjrzymy się m.in. operacjom wojskowym, w których pogoda odegrała rolę nie tylko świadka, ale i aktywnego uczestnika zdarzeń.
Kiedy pogoda zmieniła historię
(ang. When Weather Changed History)
Premiera: w sobotę, 13 sierpnia, o godz. 18.00 na kanale Discovery World
Emisja kolejnych odcinków: w soboty, o godz. 18.00
Opisy najbliższych odcinków
Odcinek 1: Kiedy pogoda zmieniła historię: Operacja Orli Szpon
(ang. When Weather Changed History: Operation Eagle Claw)
Emisja: sobota, 13 sierpnia, godz. 18.00
4 listopada 1979 roku. Islamscy terroryści w ambasadzie USA w Teheranie biorą na zakładników 66 Amerykanów. W kwietniu 1980 roku amerykańskie samoloty rozpoczynają misję mającą na celu odbicie zakładników. Początkowo pogoda jest świetna, jednak tuż po przekroczeniu irańskiej granicy piloci wpadają w centrum piaskowej burzy zwanej habub. To właśnie ona była źródłem niepowodzenia Operacji Orli Szpon.
Odcinek 2: Kiedy pogoda zmieniła historię: Bitwa o Ardeny
(ang. When Weather Changed History: Battle of the Bulge)
Emisja: sobota, 20 sierpnia, godz. 18.00
Na przełomie 1944 i 1945 podczas bitwy o Ardeny mroźna zima nie oszczędziła ani Aliantów, ani odpierających ich ofensywę niemieckich żołnierzy. W starciach tych po obu stronach śmierć poniosło blisko 20 tys. ludzi. W połowie grudnia świetnie wyposażona armia niemiecka zaatakowała osłabione i cierpiące na braki w zaopatrzeniu amerykańskie oddziały. Jednak gwałtowne załamanie pogody ostatecznie przeważyło szalę zwycięstwa na stronę Aliantów.
Odcinek 3: Kiedy pogoda zmieniła historię: Wyścig do Nome
(ang. When Weather Changed History: Race to Nome)
Emisja: sobota, 27 sierpnia, godz. 18.00
Styczeń 1925 roku. Szalejąca na terenie alaskańskiego Nome epidemia dyfterytu zbiera swoje śmiertelne żniwo. Wśród szalejących zamieci, przy temperaturze sięgającej -50 st. C, grupa śmiałków dzięki zaprzęgowi psów pokonuje ponad 1000 kilometrów, by zdobyć leki. Droga, którą w takich warunkach pokonywano w ciągu 15-20 dni, tym razem przemierzono w rekordowe 5 dni i 7 godzin. W jaki sposób udało się tak szybko dostarczyć serum dla odciętej od świata społeczności?