Fot. www.freeimages.com/Aureliy Movila

Ścieżka w rezerwacie Kozi Rynek jest tak wytyczona, że może być poznawana przez uczniów w różnym wieku i na różnych etapach kształcenia. Spacer wyznaczoną ścieżką może trwać 45 ? 90 minut. Zamieszczamy 17 pomysłów na ćwiczenia o różnym stopniu trudności.

Jednym z najważniejszych działań mających na celu kształtowanie właściwej świadomości w zakresie ochrony przyrody jest edukacja dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone w trakcie poznawania ścieżek edukacyjnych, łączą w sobie treści z zakresu programu nauczania historii, geografii, biologii, ochrony środowiska.

W załączonym pliku znajduje się 17 kart pracy, jednak w czasie wycieczki jeden uczeń wykonuje do 5 wybranych ćwiczeń. Karty te odznaczają się także różnym stopniem trudności. Wybór jest uzależniony od tego, z jaką grupą wiekową pracujemy, jaką wiedzą dysponują uczniowie, a także od możliwości danego ucznia.

Należy pamiętać także o tym, aby zapewnić uczniom czas na swobodne nacieszenie się pięknem puszczy, wsłuchanie w jej głosy, poczucie zapachów- zaangażowanie w poznawanie przyrody różnych zmysłów. W trakcie wyprawy realizowane są zadania, które zostały wcześniej opracowane na zajęciach w szkole. Efektywność wykonania zadań w dużej mierze zależy, zatem, od wcześniejszej pracy.

Autor: Barbara Aleksiejczyk

Wędrówka dzieci ścieżką dydaktyczną ma walory poznawcze, rozbudza ciekawość i zainteresowanie środowiskiem. / Fot. B. Aleksiejczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię