pod patronatemOrganizer na garażowy, wisior z pojemnikiem dla diabetyka, skarbonka, przybornik na nici, karmnik, lampa i wiele innych prac napłynęło na I edycję konkursu EduPak Polska. Okazuje się, że ?drugie życie szkła? może być naprawdę ciekawe, a czasem wręcz zaskakujące!

Prawie pięciuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski zgłosiło swoje prace do I edycji konkursu EduPak Polska, którego hasłem przewodnim było ?drugie życie szkła?. Wystawa prac konkursowych odbyła się podczas targów Glass w Poznaniu gdzie miały miejsce obrady Jury, podczas których wyłoniono zwycięzców.

Celem projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska, na który składał się film o produkcji szkła oraz konkurs było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie recyklingu szkła, a także kreatywne wykorzystanie surowców wtórnych. Po ilości zgłoszonych prac, a przede wszystkim po ich wysokim poziomie, można śmiało stwierdzić, że wszystkie założenia konkursowe zostały zrealizowane z nawiązką.

W konkursie brali udział uczniowie szkół zawodowych, techników, a także liceów z całego województwa wielkopolskiego. Mogliśmy także zobaczyć prace uczniów szkół specjalnych ? dzieci niewidomych z Owińsk czy też uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kalisza.

Wybór zwycięzców nie był rzeczą łatwą.  ? W zgłoszonych pracach podobała mi się inwencja uczniów, a także użyteczność tego, co stworzyli. Godne podziwu są prace wychowanków z Kalisza ? widać, że włożyli w nie dużo wysiłku. Jestem też pod dużym wrażeniem zaangażowania nauczycieli. W pracach ich podopiecznych można dostrzec pasję szkolnych mentorów ? mówi Gabriela Wojciechowska, kierownik Pracowni Wspomagania Szkół i Doradztwa z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Poznania, będąca jurorem konkursu.

Kreatywność prac i ich wykonanie zaskoczyło nie tylko Jurorów, ale też licznie zgromadzonych gości wystawy. Mogli oni zobaczyć m.in.: szklane zegary, lampy, karmniki, wazony, świeczniki, akwaria, pojemniki do przypraw, ozdoby decoupage, opakowania na przybory krawieckie, rollery do stóp, mydelniczki czy szklane mozaiki, pantofelki, salamandry i ogrody. ?  Jestem po dużym wrażeniem, ponieważ rzadko się zdarza, że na pierwszą edycję konkursu napływa tak dużo różnorodnych zgłoszeń. Natomiast wśród nagrodzonych projektów ujęła mnie ich pomysłowość i estetyka wykonania? ? informuje drugi z Jurorów konkursu ? Krystyna Aleksandrzak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Organizatorzy już dziś zapraszają szkoły do udziału w przyszłorocznej edycji projektu, ponieważ, jak się okazuje, edukacja w zakresie recyklingu jest wciąż niezwykle potrzebna. ? Ogromnie się cieszymy, że znakomita większość prac reprezentowała nie tylko wysoki poziom, ale też świadczyła o dużej świadomości ekologicznej uczniów. Pojawiły się jednak  zgłoszenia, które choć piękne nie mogły być brane pod uwagę ponieważ zostały wykonane ze szkła, które nie jest poddawane recyklingowi np. z żarówek. To pokazuje, że przed nami jeszcze wiele pracy nie tylko wśród uczniów, ale i nauczycieli ? informuje Barbara Maciałczyk z Ardagh Group, reprezentująca organizatora projektu ? Friends of Glass Polska.

Wielu gości targowych oglądając wystawę zadawało pytanie ? ?ile kosztują i gdzie można nabyć te szklane arcydzieła?? A to chyba najlepsza nagroda za włożony trud i wysiłek, który został doceniony nie tylko przez Jury.

Nagrody w I edycji konkursu EduPak Polska przyznano:

Prace indywidualne:

I miejsce ? ?Karmnik dla ptaków? autorstwa Angeliki Sobczak z Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu. Koordynator szkolny: Danuta Mały.

II miejsce ? ?Skarbonka? autorstwa Dominika Bajer z Zespołu Szkół w Opalenicy. Koordynator szkolny: Mariusz Stachowski.

III miejsce ? ?Przybornik krawiecki? autorstwa Diany Pilarskiej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu. Koordynator szkolny: Katarzyna Kominek

Wyróżnienia:

 1. ?Kaktusowy ogródek? autorstwa Emilii Kubiak z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Arleta Danielewicz.
 2. ?Roller do stóp? autorstwa Łukasza Góreckiego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu. Koordynator szkolny: Małgorzata Kędzierska.
 3. ?Latarnia morska? autorstwa Katarzyny Drzymała z Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim. Koordynator szkolny: Grażyna Makles.
 4. ?Szklany splot? autorstwa Zuzanny Sidoruk z Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Koordynator szkolny: Małgorzata Zielińska
 5. ?Wazon butelkowo-chlebowy? autorstwa Daniela Kasperczaka z Zespołu Szkół w Opalenicy. Koordynator szkolny: Mariusz Stachowski.
 6. ?Sznurkowe szaleństwo? autorstwa Weroniki Hoffa z Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Katarzyna Ratajczak.
 7. ?Wazon? autorstwa Pauliny Zawodnej z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu. Koordynator szkolny: Danuta Mały.
 8. ?Pojemnik na przyprawy? autorstwa Soni Kuś z Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Ludmiła Hartwich
 9. ?Wspomnienie? autorstwa Weroniki Szymańskiej z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Arleta Danielewicz
 10. ?Szklane akwarium? autorstwa Karoliny Janiszewskiej z Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Koordynator szkolny: Milena Walisiak
 11. ?Słodki naszyjnik? autorstwa Marty Murkowskiej z Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wielkopolskim. Szkolny koordynator: Grażyna Makles.
 12. ?Drugie życie szklanego słoika? autorstwa Natalii Kaczmarek z Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wielkopolskim. Szkolny koordynator: Grażyna Makles.

Prace zbiorowe:

I miejsce ? ?Kolorowy lampion? autorstwa Szymona Ratajczaka, Jakuba Maciejewskiego, Klaudii Sroka, Natalii Cudaszewskiej i Weroniki Herbowskiej  z Technikum Architektury Krajobrazu w Szamotułach: Koordynator szkolny: Marlena Solarz.

II miejsce ? ?Organizer garażowy? autorstwa Marcela Nowackiego i Gracjana Mikołajczaka z Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Ludmiła Hartwich .

III miejsce ? ?Wizualizer barw? autorstwa Niny Kroll, Kamila Cieślaka, Sandry Czamańskiej oraz Natalii Szydłowskiej z Zespół Szkół Licealno-Technicznych Technikum nr 19. Koordynator szkolny: Hanna Szymanowska.

Wyróżnienia

 1. ?Magiczny ogród? autorstwa Karoliny Siwińskiej, Jakuba Malinowskiego, Katarzyny Tonak, Soni Włodarczak z Technikum Architektury Krajobrazu w Szamotułach: Koordynator szkolny: Marlena Solarz.
 2. ?Lampka do sypialni? autorstwa Marka Regulskiego, Mikołaja Siemiątkowskiego, Nicolasa Trojanowskiego z Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Ludmiła Hartwich.
 3. ?Wesoła lampka licealisty? autorstwa Eweliny Gładych, Wiktori Drop, Ingi Biernat i Przemysława Młyńskiego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych (liceum) w Owińskach. Koordynatorki szkolne: Elżbieta Koprowska-Czajka, Katarzyna Kulik.

Nagroda dla szkoły, która zgłosiła najwięcej prac:

Zespół Szkół nr 3 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Ludmiła Hartwich.

Organizatorami EduPak Polska są: Friends of Glass, organizacja non profit oraz Ardagh Group – producent opakowań szklanych. Patronat honorowy sprawuje Prezydent Miasta Poznania, a merytorycznie nad całością czuwa Wielkopolski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Fundacja Nasza Ziemia oraz Rekopol ? organizacja odzysku opakowań. Patronat medialny objęła m.in. Telewizja Polska oddział w Poznaniu, Radio Merkury, biuletyn.poznan.pl, portale ekologiczne Zielonalekcja.pl i Ekologia.pl oraz magazyny branżowe ?Świat szkła? i ?Opakowanie?. Patronat nad wystawą konkursową objęły Międzynarodowe Targi Poznańskie.

GALERIA ZDJĘĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię