Już za trzy dni swoje niedostępne na co dzień dla mieszkańców podwoje otworzy  Veolia Energia Łódź. W sobotę (19 września) z okazji Ciepłej Soboty z Veolią będzie można poznać tajniki wytwarzania energii na obszarze łódzkiej elektrociepłowni EC-4 przy ul. J. Andrzejewskiej 5.

Już od godz. 10 będzie możliwość zwiedzenia zakładu z przewodnikiem, a tym samym zobaczyć działające kotły, turbiny, generatory i inne urządzenia, dzięki którym produkowane jest ciepło systemowe i energia elektryczna w kogeneracji. Specjaliści poprowadzą wszystkich zainteresowanych przez cały cykl produkcyjny: od placu węglowego poprzez stację uzdatniania wody, kotłownię, maszynownię aż po nastawnię. Wyjaśnią tajniki produkcji prądu i ciepła w skojarzeniu oraz przedstawią proces produkcji zielonej energii z biomasy. Niewątpliwą atrakcją będzie także możliwość zobaczenia schronu przeciwlotniczego znajdującego się pod elektrociepłownią. By jednak móc dostąpić zaszczytu obejrzenia elektrociepłowni „od kuchni” konieczne jest wcześniejsze wpisanie się na listę chętnych, co będzie można uczynić w dniu imprezy przed zakładem. Obiekt będzie można zwiedzać do godz. 15.

Ważnym tematem, który będzie poruszany podczas tegorocznej imprezy będzie niska emisja. Od końca sierpnia Veolia prowadzi w Łodzi akcję edukacyjno-informacyjną pod nazwą ?Niska emisja – wielka sprawa?. W ten sposób organizatorzy chcą skierować uwagę mieszkańców Łodzi na problem niskiej emisji, skutki jej występowania oraz projekty, dzięki którym można ją ograniczyć. Honorowego patronatu akcji udzieliła  Hanna Zdanowska ? Prezydent Miasta Łodzi. Partnerem merytorycznym akcji jest ABRYS.  – W ramach Ciepłej Soboty wspólnie z Veolią przygotowaliśmy dla mieszkańców konkurs „Wkoło niskiej emisji”, który będzie polegał na odpowiadaniu na pytania, rozwiązywaniu rebusów i zadań, grę w kalambury itp. Gra będzie realizowana przy użyciu koła fortuny, a na wszystkich chętnych na zabawę czekają nagrody – opaski odblaskowe, długopisy, kredki bądź drewniane jojo – powiedziała Marta Siatka, koordynator projektów edukacyjnych w firmie ABRYS, odpowiedzialna za przeprowadzenie kampanii „Niska emisja – wielka sprawa”. 

Dla  mieszkańców Veolia przygotowała masę atrakcji – będzie można m.in. skorzystać ze specjalnych symulatorów (np. sumulatora dachowania) i urządzeń, czego  celem jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Ponadto będzie można zobaczyć profesjonalny pokaz akcji ratunkowej ? w tym cięcie wraku samochodu z wydobyciem uwięzionej w nim osoby ? przeprowadzony przez strażaków, a także podziwiać ekologiczny bolid Eco-Arrow II,  stworzony przez studentów SKN Miłośników Motoryzacji Politechniki Łódzkiej. 

Nie zapomniano także o najmłodszych. – W ramach prowadzonych przez nas warsztatów dzieci za pomocą naturalnych stempelków (np. z ziemniaka) będą mogły wykonywać swoje ekologiczne torby, a z korków, butelek plastikowych i rolek po papierze toaletowym zrobić.. (eko)zwierzęta – przekonuje M. Siatka. Dla dzieci zostały przygotowane także  atrakcje w postaci gier, zabaw i konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.

Fot. Depositphotos/VladisChern

plakat_a3_lodz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię