Obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej stały się dla Centrum impulsem do nowych działań wpisujących się w postulaty Komisji Europejskiej.

Zakończenie i podsumowanie projektu „Aktywność łączy pokolenia”, realizowanego w ramach programu Active Citizens – Aktywna Społeczność, odbyło się dnia 14 lipca w barze BIOWAY na ulicy Dmowskiego we Wrzeszczu. Pomysłodawca koncepcji Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej Gdańskiej Fundacji Wody wraz z Partnerami: Radą Dzielnicy Wrzeszcz Górny, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Forum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych/Dom Sąsiedzki „Za murami”, we współpracy z British Council i Instytutem Kultury Miejskiej, przygotowało dla mieszkańców Dolnego Miasta i Wrzeszcza Górnego nie lada atrakcje.

Myślą przewodnią projektu było hasło „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Młodzież, jak i osoby trochę starsze, ale nadal młode duchem, wysłuchali wykładu o znaczeniu rekreacji ruchowej i uczestniczyli w warsztatach na temat zdrowego odżywiania się. Małgorzata Meller – pomysłodawczyni ogólnopolskiego projektu Marchewka: Rewolucja opowiedziała kilka historii kuchennych, okraszonych garścią praktycznych porad o tym jak świadomie nakarmić ciało i odzyskać spokój duszy. Uczestnicy i uczestniczki zapoznali się z czterema prostymi w zastosowaniu zasadami zdrowego żywienia, które w skrócie można zapisać Z S R R !  (Zrównoważone, Sezonowe, Regularne, Regionalne). Wykład dopełniła degustacja smacznych, prostych i zdrowych produktów. Można było posmakować zamienników cukru, czyli słodkich słodów ze zbóż, chlebka żytniego razowego wypieczonego na zakwasie, masła wiejskiego, gomasio czyli sezamowo-słonecznikowo-lnianego zamiennika soli, oraz herbatki miętowej posłodzonej stewią – roślinnym zamiennikiem cukru.

Drugi moduł projektu stanowiły dwa spacery kulturoznawczo-przyrodnicze po urodziwych zakątkach Gdańska. Trasę dla gości z Wrzeszcza przygotował i realizował  dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański – pracownik Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Gdańskiej. Motywem przewodnim była zabytkowa architektura urokliwych miejsc Dolnego Miasta. Spacer zakończył się wspólnym tworzeniem fantazyjnych kanapek i podziwianiem wystawy 5 BAŁTYCKIEGO FESTIWALU KOMIKSU – GDAK w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Gospodynią spaceru po Wrzeszczu Górnym była licencjonowana przewodniczka Katarzyna Michałowska, która zabrała uczestniczki i uczestników w nieznane nawet rodowitym Wrzeszczankom i Wrzeszczanom miejsca: dawny park przy wilii przy ul. Stanisława Małachowskiego z okazałym bukiem czerwonolistnym, dąb z „historią” przy Jaśkowej Łące, las Jaśkowej Doliny z Altaną Gutenberga. Atrakcją wyprawy okazał się oryginalny, barokowy strop, który można podziwiać w budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 im. S. Batorego. Wycieczka zakończyła się wymianą doświadczeń, wiedzy i żywymi dyskusjami przy filiżance kawy w Mediatece w CH Manhattan.

Punktem programu cieszącym się dużym zainteresowaniem okazała się nauka gry w kręgle klasyczne. Pod okiem utytułowanych zawodniczek miejscowego klubu TKKF „Dębinki” Gdańsk seniorki, seniorzy oraz młodzież stawiali pierwsze kroki na kręgielni klasycznej. Po zdobyciu wiedzy teoretycznej i praktycznych ćwiczeniach w turlaniu kulą, uczestnicy i uczestniczki przystąpili do rywalizacji w mini turnieju. Niezwykle zacięta walka o nagrody ufundowane przez Posła na Sejm Pana Leszka Blanika toczyła się w każdej kategorii wiekowej.

Jaką nazwę nosi występ w budynku prowadzony przez całą wysokość budowli, mogący znajdować się w części bocznej, środkowej lub narożnej? Starsza siostra pszenicy? Co mieściło się pierwotnie w obecnym budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 im. S. Batorego? Nazwa Listopadowego Festiwalu na Dolnym Mieście, to… te i inne pytania można było odnaleźć w krzyżówce specjalnie ułożonej dla osób uczestniczących w projekcie. Nietypowa forma sprawdzenia wiedzy zdobytej w trakcie jego trwania  okazała się skutecznym narzędziem i ciekawą zabawą.

            Projekt „Aktywność łączy pokolenia” rzeczowo wsparł Urząd Miasta Gdańsk, BIOWAY oraz wcześniej wspomniany Poseł Leszek Blanik.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię