Od 16 stycznia do 3 maja br. potrwa wystawa pt. ?Afryka w fotografii Ryszarda Czajkowskiego? w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

Wystawa prezentuje Afrykę widzianą oczyma podróżnika Ryszarda Czajkowskiego. Pierwszą wyprawę Czajkowski zorganizował ponad 40 lat temu. Jest autorem ponad 300 programów telewizyjnych, m. in. znanego „Przez lądy i morza”, kilkudziesięciu filmów podróżniczych oraz wielu wystaw i wykładów dla dzieci i młodzieży.

Wystawa poświęcona jest głównie afrykańskiej przyrodzie. Na fotografiach zobaczyć będzie można zarówno kultury tradycyjne żyjące w bliskim kontakcie z przyrodą, jak i świat nowoczesnej cywilizacji, przypominający europejskie metropolie.

Oprócz zdjęć zaprezentowane zostaną tablice edukacyjne oraz przedmioty związane z miejscową kulturą i tradycją, takie jak krążki noszone w ustach przez kobiety Mursich. Wystawie towarzyszy bogata oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz propozycja skierowana dla zwiedzających indywidualnie.

Zaplanowano cztery spotkania z Ryszardem Czajkowskim, soboty w godz. 12.30-13.30. Wstęp na prelekcje będzie nieodpłatny.

Tematy spotkań:
14 luty – Wielkie Zimbabwe
7 marzec – Z Biblią do Etiopii
28 marzec – Ziemia Święta – wykład specjalny
25 kwiecień – Afryka Zachodnia – Dogonowie
16 maj – Z Cape Town do Sousseville
 
Na potrzeby wystawy opracowane zostały 4 scenariusze zajęć z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia prowadzone będą na sali wystawowej, w oparciu o eksponaty, fotografie, plansze informacyjne oraz dodatkowe materiały. Prowadzić je będą pracownicy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz zainteresowani nauczyciele.

Tematy zajęć: Afrykańska podróż – dzieci 6-letnie, W Afryce – piękno przyrody, życie zwierząt i ludzi – uczniowie klas 1-3, Niezwykle piękno i różnorodność afrykańskiej przyrody – uczniowie klas 4-6 oraz Afryka – kontynent pełen kontrastów – uczniowie klas gimnazjalnych.

Okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu przyrody i geografii będą prelekcje – spotkania z autorem fotografii Ryszardem Czajkowskim. Prelekcje są przeznaczone dla szkół podstawowych i gimnazjów będą odbywać się od lutego do końca kwietnia br. w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Spotkania, poza zwiedzaniem ekspozycji, przewidują pokaz slajdów oraz fragmentów filmów.

Zapisy przyjmowane są telefonicznie (022 522 66 38).
 
Źródło: www.muzeum.warszawa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię