Trwa Zielone Harcowanie, ogólnopolski turniej ekologiczny pt. ?A to może mały człowiek?. Rok 2008 to rok dla Związku Harcerstwa Polskiego szczególny, gdyż jest to setny jubileusz tej organizacji. Zielone Harcowanie trwa od 22 kwietnia (Dzień Ziemi) do 25 listopada (światowy dzień bez futra). Ogłoszenie wyników nastąpi 29 listopada w Warszawie.

Turniej ekologiczny pt. Zielone harcowanie 2008 „A to może mały człowiek” ma pomóc w poznaniu zagrożeń płynących z zanieczyszczenia środowiska. Ogólnopolski turniej ekologiczny składa się z czterech głównych elementów.

Pierwszym elementem jest konkurs plastyczny pt. „Mały człowiek w świecie przyrody”.  Prace powinny być artystyczną wypowiedzią uczestnika konkursu na temat otaczającej go przyrody – świata roślin i zwierząt, wody i gór. Drugim elementem jest konkurs fotograficzny dotyczący następujących grup tematycznych: świat wokół nas, dzień i noc, roślina i zwierzę.

Trzecim elementem jest Gra w zielone 2008 pt. „A to może mały człowiek”.  Propozycje działań są następujące: „dbamy o kroplę” – sprawdźcie szczelność swoich kranów, zadbajcie ile litrów wody zużywacie bez potrzeby, zakręcajcie krany by woda nadmiernie nie płynęła, „jaki pojemnik” – czy w domach, szkołach, harcówkach, podczas biwaków, kolonii, obozów segregujecie odpady?, „niechciane odpady” –  czy podczas zakupów nie zbieramy zbyt wielu śmieci, czy wiemy jak wyglądają znaki na opakowaniach „przyjazny dla środowiska”?,  „lasy i pola wołają o pomoc” – podczas zbiórek i rajdów napotykacie na dzikie wysypiska. Zadbajcie by zniknęły, „ coś z niczego” – a może odpady, które wytworzycie da się jakoś wykorzystać?, „po co nam prąd?” – czy zawsze używamy go tylko gdy jest niezbędny?

Czwartym elementem jest konkurs eko-kolonia, eko-obóz oraz ogólnopolskich warsztatów podsumowujących ekologiczne działania.

Zadania będą realizowane w formie rajdów pieszych i rowerowych, wycieczek, wędrówek, biwaków, warsztatów, zajęć plastycznych (zielników, kolaży, prac z wykorzystaniem kwiatów, liści, kory,  zbóż) oraz konkursów (plastycznych, fotograficznych, sprawdzających zdobytą wiedzę) czy zagospodarowywania miejsc na ogródki itd.

Źródło: www.100lecie.zhp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię