Ten rok był najgorszym od dwudziestu lat okresem lęgowym dla bocianów. Szacuje się, że w niektórych regionach Polski padło nawet do 80 proc. młodych ptaków. Trudny okres dla ptaków to również przełom lata i jesieni. Jak co roku, pod koniec sierpnia bociany białe zaczynają odlatywać do ciepłych krajów. Jednak te, które pozostały mogą wymagać naszej pomocy…

Jednym ze sposobów pomocy ptakom jest punkt informacyjny 801 BOCIAN (nr tel. 0 801-26-24-26), który powstał w ramach współpracy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura" z Grupą ENERGA. Dzięki prowadzonej infolinii, przyrodnicy podpowiadają jak chronić bociana białego, zwłaszcza w sytuacjach znalezienia poszkodowanych ptaków, czy zagrożonych gniazd. Infolinia dostępna jest na terenie całego kraju, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00.

Od wiosny tego roku otrzymaliśmy już ponad 500 telefonów od osób, najczęściej w sprawach dotyczących młodych piskląt, adresów ptasich azyli czy kontaktu z weterynarzami – mówi Magdalena Berezowska z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. – Jesienią spodziewamy się głównie telefonów dotyczących bocianów, które pozostały w Polsce. Namawiamy także do obserwacji stanu technicznego gniazd, gdyż ptaki wracające wiosną potrzebują korzystnych warunków do rozrodu. Dlatego ważne jest, by jesienią i zimą zwrócić uwagę na bocianie gniazda wymagające odnowy, gdyż tylko w tym okresie można poddawać je renowacji. – dodaje.

Informacji nt. ochrony bocianów można szukać także na stronie www.bociany.pl. Ten serwis to m.in. "Baza Gniazd Bociana Białego" oddająca stan i kondycję bocianich siedlisk oraz "Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego", w której gromadzone są wszelkie informację na temat instytucji i osób, pomagających bocianom, np. remontując gniazda, czy opiekując się poszkodowanymi ptakami.

Więcej o codziennym życiu bocianów oraz otaczającym ich środowisku można znaleźć się na stronie www.dbajobociany.pl – popularnonaukowym blogu prowadzonym przez przyrodnika Krzysztofa Koniecznego pt. "Dbaj o bociany, czyli wokół bocianiego gniazda”. Na blogu zamieszczane są autorskie teksty, fotografie, filmiki, a nawet dźwiękowe nagrania krajobrazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię