Jutro odbędzie się uroczysta akademia w 50. rocznicę utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego w dyrekcji parku w Izabelinie. Z tej okazji zostanie otwarta wystawa malarstwa Anny i Jerzego Miszalskich. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 19 stycznia br. przez miesiąc.

Kampinoski Parku Narodowego (KPN) został utworzony 16 stycznia 1959 r. na obszarze ok. 40 tys. ha. KPN to nie tylko niepowtarzalna przyroda, ale też zabytki historii i kultury polskiej.

Kampinoski Park Narodowy powstał na mocy rozporządzenia Rady Ministrów i objął tereny Puszczy Kampinoskiej, która miała wówczas znacznie zubożone zasoby leśne. Obecnie KPN zajmuje 38,5 tys. ha i jest drugim pod względem powierzchni spośród 23 polskich parków narodowych.

Mieści się też w pierwszej trójce pod względem średniego wieku drzewostanu. Zamieszkuje go ok. 250 łosi, kilkaset dzików, 200 gatunków ptaków, ok. 100 bobrów i 10-15 rysi. Niedawno osiedlił się w nim z powrotem jeleń szlachetny, wzrosła populacja bociana czarnego i żurawia, wrócił orzeł bielik.

W okresie istnienia Parku znacznie rozwinęła się jego oferta turystyczna. Dziś park ma 350 km ścieżek pieszych, 200 km rowerowych, trasy turystyki konnej, wiele parkingów i miejsc wypoczynku. W ciągu roku z walorów turystycznych KPN korzysta ok. 1 mln osób – w 95 proc. są to mieszkańcy Warszawy. Władze parku rozwijają też działalność edukacyjną, z której rocznie korzysta 100 tys. osób oraz naukową.

Z okazji 50. urodzin parku na cały rok zaplanowano wiele uroczystości jubileuszowych. Większość z nich będzie miała charakter otwarty i będzie skierowana do ogółu społeczeństwa. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdzie się prezentacja Kampinoskiego Parku Narodowego w czasie obchodów Dnia Ziemi w kwietniu; uliczna wystawa fotograficzna na Krakowskim Przedmieściu (przełom kwietnia i maja); finał konkursu ekologicznego dla dzieci i młodzieży "Co w Puszczy piszczy?" (9 maja); festyn gminy Izabelin i KPN (27 czerwca) oraz Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury" (listopad). 5 września wszyscy chętni będą mogli lepiej zapoznać się z działalnością Parku i jego pracowników w czasie dnia otwartego KPN.

Źródło: www.kampinoski-pn.gov.pl, PAP – nauka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię