Siedziba ośrodka.

Ośrodek Edukacyjno ? Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego usytuowany jest w zabytkowej części Zwierzyńca. Stanowi swoistego rodzaju „bramę” do Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Roztoczański Park Narodowy
Dyrekcja
ul. Plażowa 2, 22 ? 470 Zwierzyniec
tel. / fax  84  68 72 066
e ? mail: [email protected]

www.roztoczanskipn.pl

Baza edukacyjna
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego
ul. Plażowa 3,  22-470 Zwierzyniec
tel./fax  084  68 72 286
e-mail: [email protected];

Izba Leśna Roztoczańskiego Parku Narodowego we Floriance
tel./fax  084  68 72 286
e-mail: [email protected]

Przy Ośrodku Edukacyjno ? Muzealnym biorą początek ścieżki poznawcze i trasa rowerowa, przechodzą tędy szlaki turystyczne. Wszystkim zwiedzającym proponujemy rozpoczęcie zwiedzania Parku od odwiedzenia Ośrodka Edukacyjno –  Muzealnego.

Ośrodek Edukacyjno ? Muzealny oferuje:
?    Wystawę stałą ?W krainie jodły, buka i tarpana?
?    Wystawy czasowe
?    Filmy, wykłady, prelekcje
?    Zajęcia edukacyjne
?    Współpracę ze szkołami
?    Udostępnienie pomieszczeń na sympozja, konferencje, seminaria, zjazdy  itp.

W Ośrodku Edukacyjno ? Muzealnym funkcjonuje :
?    Punkt informacji edukacyjno – turystycznej i sprzedaży wydawnictw
?    Biblioteka

Wystawy
?W krainie jodły, buka i tarpana? ? przyrodnicza wystawa stała, czynna od 01.01.2010r.    Wystawa składa się z 11 dioram prezentujących 17 środowisk. Ten niepowtarzalny, multimedialny spektakl  wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem zabiera nas w swoistą wyprawę w świat przyrody Parku i Roztocza. Wyprawę rozpoczynamy od ważnego dla powstania Roztocza okresu kredowego i ówczesnych mieszkańców morskich głębin oraz wędrujących wzdłuż jego brzegów dinozaurów kaczodziobych i drapieżnych teropodów sprzed kilkudziesięciu milionów lat. Następnie poprzez puszczę pierwotną zamieszkałą przez niedźwiedzie, wilki, rysie i  żbiki docieramy do czasów nam współczesnych, gdzie możemy podziwiać bogaty świat grzybów, roślin i zwierząt Roztoczańskiego Parku Narodowego – od borów do buczyn. Niezapomniane wrażenie pozostawiają sceny z polowania wilków, toków głuszca i cietrzewi, taplających się w błocie dzików, czy też walczących podczas rykowiska jeleni. Jednocześnie w dwóch salach na parterze prezentowane są wystawy czasowe, kilkanaście w ciągu roku.

Film
Dla grup zorganizowanych oferujemy film ?W krainie jodły, buka i tarpana?, którego autorem jest Artur Tabor, jeden z najwybitniejszych polskich fotografów przyrody.

Zajęcia edukacyjne
Ośrodek wspomaga nauczycieli w kształtowaniu kultury przyrodniczej dzieci i młodzieży. Stwarza możliwości do realizacji szkolnych programów w parku narodowym oraz sami inicjujemy i prowadzimy takie zajęcia. Edukatorzy starają się, by dzieci zrozumiały ekologiczny model funkcjonowania przyrody oraz by poznawały gatunki rodzimej flory i fauny w kontekście ich wymagań środowiskowych i konieczności ochrony. Zwracamy uwagę na zależności pomiędzy światem przyrody i działalnością człowieka. Zajęcia kameralne i terenowe na zamówienie prowadzone są przez specjalistów ds. edukacji Roztoczańskiego Parku Narodowego

Zajęcia można zarezerwować telefonicznie (84) 6872286, pocztą elektroniczną [email protected] lub osobiście w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym RPN, więcej na www.roztoczanskipn.pl

Izba Leśna Roztoczańskiego Parku Narodowego we Floriance oferuje :

W drewnianej odrestaurowanej leśniczówce prezentowane są wnętrza, w których czas zatrzymał się w 1938r. Znajduje się tam kancelaria leśniczego, sypialnia, kuchnia, sień i jadalnia . Na poddaszu budynku można zobaczyć ekspozycję składającą się z 6 bloków tematycznych, przedstawiających ścisłe związki żyjących tu wówczas ludzi z lasem.   W stodole zgromadzono narzędzia rolne i leśne a oborę zaadoptowano na ?zieloną salę?  do prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Źródło: www.roztoczanskipn.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię