Sale wystawowe ośrodka. / Fot. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich

Na terenie ośrodka został zbudowany od podstaw ogród dendrologiczny. / Fot. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich jest jednostką Lasów Państwowych. Znajduje się na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego ?Bory Lubuskie? obejmującego teren Nadleśnictwa Lubsko.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
Jeziory Wysokie 22
68-343 Brody
tel./fax: 0-68-371-26-44
e-mail:  [email protected]
strona: www.oepl.zielonagora.lasy.gov.pl

W drewnianej leśniczówce z 1926 roku znajduje się biuro oraz pięć sal wystawowych: hodowli lasu, ochrony lasu, ochrony przyrody, użytkowania lasu i kulturotwórczej roli lasu. W osobnym budynku znajduje się sala konferencyjna (na ok. 60 – 70 osób), która jest wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny, internet, biblioteczkę, leśną filmotekę i liczne pomoce dydaktyczne.

Na terenie ośrodka został zbudowany od podstaw ogród dendrologiczny (ok. 2 ha), którego głównym założeniem jest zgromadzenie jak największej liczby różnych gatunków sosen. Są tu również prezentowane ciekawe gatunki drzew i krzewów z różnych stron świata np. mamutowiec olbrzymi, cedry, szydlica japońska, kłęk kanadyjski, tulipanowiec, kasztan jadalny.

Bezpośrednio przy ośrodku utworzono leśną ścieżkę dydaktyczną ?Na Wąwozach?. Wersja uniwersalna (ok.1500 m) jest wyposażona w tablice informacyjne (również w języku niemieckim). Ścieżka dydaktyczna pozwala na poznanie: 1) zagadnień przyrodniczych i ekologicznych dotyczących ekosystemu lasu mieszanego i ekosystemu jeziora, a w szczególności bogactwa gatunków drzew i krzewów zarówno rodzimych jak i obcych, 2) zagadnień dotyczących działań leśników zmierzających do zachowania i ochrony zasobów leśnych, w tym tematyki przeciwpożarowej Służy temu m.in. murowana wieża przeciwpożarowo-widokowa o wysokości 41m, zbudowana na wzór latarni morskiej. Cieszy się dużą popularnością i stała się rozpoznawalnym w kraju symbolem LKP ?Bory Lubuskie?. Z tarasu widokowego wieży można podziwiać dach lasu (lesistość okolicy – ok. 70 %), niebieskie oczka stawów hodowlanych, jezioro Brodzkie, malowniczo położone miejscowości po stronie polskiej i niemieckiej. Przy wieży znajduje się duży parking.

W drewnianej wiacie z paleniskiem można przeprowadzić zajęcia na wolnym powietrzu lub przygotować tradycyjne, pieczone kiełbaski. W 2005 r. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Zajęcia edukacyjne prowadzą doświadczeni leśnicy.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej jest czynny:

środa – piątek: 8.00 – 17.00
sobota; 8.00 – 16.00
niedziela: 11.00 – 16.00
poniedziałek, wtorek – nieczynne

Taras widokowy wieży jest udostępniany dla turystów indywidualnych w godz.:

środa – piatek: 14.00 – 17.00
sobota, niedziela: 11.00 – 16.00

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy telefoniczny bądź osobisty kontakt w celu zarezerwowania terminu wycieczki i ustalenia warunków jej przebiegu.

Kontakt:
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
Jeziory Wysokie 22
68-343 Brody
tel./fax: 0-68-371-26-44
e-mail:  [email protected]
strona internetowa: www.oepl.zielonagora.lasy.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię