Bardzo Zielona Szkoły w Mielniku

Bardzo Zielona Szkoły w Mielniku

Bardzo Zielona Szkoły w Mielniku

Bardzo Zielona Szkoły w Mielniku

Doskonale pamiętam z dzieciństwa opowieści rodzeństwa o tym, jak łatwo jest w słoneczny dzień skutecznie odmierzać czas bez użycia zegarka. Wydało mi się to strasznie dziwne, wręcz niemożliwe. Jak to miało działać? ?To proste- wyjaśniała mi siostra- wystarczy stworzyć zegar słoneczny?.

 Organizator Bardzo Zielonych Szkół:

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, 42 632 03 11
fax 42 291 14 50, kom. 507 575 535
[email protected]
www.zrodla.org

informacji nt. Bardzo Zielonych Szkół udziela:
Agnieszka Gaszyńska
agnieszka.gaszynska @zrodla.org.pl
tel. 42 203 1304 wew. 224
kom. 519 326 999
fax 42 203 13 63

Trzy kluczowe rzeczy- pasja, emocje i działanie towarzyszą każdej Bardzo Zielonej Szkole, która odwiedza Mielnik. Warsztaty prowadzone przez doświadczonych przyrodników tworzą działanie. Emocje wywołuje przygoda wśród czarujących krajobrazów doliny Bugu. Pasją zarażają prowadzący- specjaliści ornitolodzy, botanicy oraz leśnicy.

Zajęcia odbywają się przez tydzień. Każdego dnia koncentrujemy się na jednym elemencie przyrody. Poniedziałek tradycyjnie już jest Dniem Ptasim, podczas którego dzieci uczą się sposobów podchodzenia i obserwacji skrzydlatych przyjaciół, ich niesamowitego życia i różnorodnych charakterów. Ptasie prezentacje multimedialne, wycieczki terenowe, oglądanie eksponatów piór i gniazd zostaje podsumowane nocnym Wabieniem Sów, które jest nie lada przeżyciem dla każdego ucznia i nauczyciela. Poznajemy wtedy prawdziwe oblicze tych pożytecznych nocnych drapieżników. Mroczny klimat wywołuje niesamowite emocje, a zdobyta wiedza o sowach zapada w pamięć dzieci na całe życie. Tego dnia zajęcia kończymy ok. godziny 23.00, ale w końcu jest to Bardzo Zielona Szkoła, której program jest wypełniony po brzegi.

Wtorek jest Dniem Owadów. Po tych zajęciach każdy zastanowi się dwa razy nad próbą pozbawienia życia muchy czy mrówki. Poznając zwyczaje owadów od środka ich społeczności wcielamy się w ich role i bardziej rozumiemy ich funkcje w przyrodzie. Tego dnia budujemy także specjalne domki dla owadów- jest to nasz wkład w ochronę przyrody. Pomagamy w ten sposób pszczołom samotnicom, bardzo pożytecznym zapylaczom. Wtorek oferuje nam także spotkanie z pszczelarzem, poznanie tajników życia pszczół, a także bezpłatny poczęstunek pieczywa z prawdziwym miodem.

Pomimo, ze wtorek jest pod znakiem owadów, na początku dnia w planie jest legendarna już gra „Zaczarowany Las”. Gra pobudza wyobraźnię i silnie motywuje do poznawania leśnej przyrody. W odróżnieniu od typowych gier terenowych, nie ma tu wyścigów, a kluczowe jest zachowanie ciszy i zwracanie uwagi na szczegóły otaczającej dziczy. Dzieci, odgadując kolejne znalezione zagadki poznają trasę prowadzącą do prawdziwego Skarbu, znajdującego się przy Źródle. Duchy z mitologii Słowian dodają uroku, wskazują poprawne ścieżki, tłumaczą, co skrywa borsucza nora i dlaczego Baba Jaga nie jest taka zła, jak się o niej mówi.

Środa zazwyczaj jest Dniem Puszczy, podczas którego zwiedzamy ostatni pierwotny las Europy- Puszczę Białowieską. Pod okiem doświadczonych przewodników poznajemy szczegóły życia króla puszczy- żubra, oraz innych puszczańskich zwierząt, które zobaczymy „na żywo” w Rezerwacie Pokazowym Żubrów.

Będąc w Mielniku zawsze odwiedzamy jedyną działającą w Polsce kopalnię kredy. W czwartek, Dzień Roślin i Geologii wgłębiamy się w historię naturalną i spotykamy z jej lokalnym miłośnikiem, poznajemy zebrane przez niego eksponaty oraz wybieramy się w poszukiwanie pamiątek z Mielnika- wyjątkowych skamielin sprzed milionów lat.

Tego dnia dzieci dowiadują się, czym różni się ogród przyjazny przyrodzie od współczesnego ogrodu „trawnikowo- tujowego” i mają możliwość własnoręcznego posadzenia drzew i krzewów. Tworzymy także zielnik, zbieramy kwiaty łąkowe, pleciemy wianki, które potem puszczamy Bugiem…

W piątek mamy możliwość skorzystania z bezpłatnych zajęć w siedzibie Straży Granicznej w Mielniku i poznania tajników tego zawodu. Odwiedzamy także św. Górę Grabarkę, najważniejsze miejsce kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce. Ważnym elementem Bardzo Zielonych Szkół jest możliwość poznania bogatej kultury województwa podlaskiego.

 Wyjazd kończy się uroczystym rozdaniem Dyplomów Młodego Ekologa oraz nagród ufundowanych przez polskie organizacje przyrodnicze. Każda szkoła, biorąca udział w BZS w Mielniku otrzymuje także indywidualny pamiątkowy film z wycieczki.

To tylko część atrakcji, które są oferowane w ramach Bardzo Zielonych Szkół w Mielniku. Więcej dowiesz się z filmów na Youtube- kanał BZSMielnik oraz z bezpośredniej wycieczki do Mielnika. Zarezerwuj swój termin już dziś i skontaktuj się z ODE Źródła!

szczegóły na: http://www.zieloneszkoly.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię