Las łęgowy, ptactwo starorzecza, śródleśne łąki i średniowieczne grodzisko to główne walory tej malowniczej ścieżki, biegnącej częściowo wzdłuż Lutynii.

Nazwa ścieżki Nad Lutynią
Długość ścieżki  2 km
Czas przebycia 2-3 h
Trasa (miasta) Czeszewo: auta zostawiamy na parkingu "Osada Franciszkanów" – wał przeciwpowodziowy – starorzecza – grodzisko – trakt z Dębna
Opis (krótki)

 Od parkingu leśną drogą docieramy do wału przeciwpowodziowego nad Lutynią – skręcamy w lewo. Idziemy wałem, podziwiając nadrzeczne drzewa i kwiaty. Dalej napotykamy las łęgowy, złożony z topoli, wiązów, dębów, jesionów, wierzb i licznych krzewów. Trzeba przejść po kładce ze zwalonej kłody i poznać łęg od wewnątrz. Łęg ma bujną roślinność – można tu spotkać także kwitnące w maju irysy. Widzimy też Starorzecze Dębiński Rów. Będąc cicho, możemy zobaczyć czaplę, bociana czarnego i dzikie kaczki. A nad wodami może zakołokować orzeł bielik, kania, jastrząb i sokół. Dalej dochozimy do miejsca, w którym Lutynia wpada do Warty. 

Następnie przyjmujemy kierunek południowy  i idziemy w kierunku traktu od Dębna. Nad ukwieconymi wiosną łąkami unoszą się tysiące owadów, szczególnie barwnych motyli. Wieczorem na łąkę wychodzą leśni mieszkańcy: sarny, jelenie i lisy, a pod dębami żerują dziki. Mijamy trakt i idziemy do grodziska. Prawdopodobnie średniowieczne grodzisko było kryjówką dla kobiet i dzieci w trakcie wypraw wojennych lub najazdów. Wracamy na dębiński trakt – stąd do parkingu przy leśniczówce jest jeszcze 1,5 km.

Wieczorem na śródleśnych łąkach pojawiają się sarny. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię