Trwają zapisy do Programu P&G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się. Poprzez edukację ekologiczną program ma na celu pomoc dzieciom w potrzebie, w rozwijaniu ich talentów i wiedzy, co jednocześnie przyczyni się do realnych korzyści dla środowiska naturalnego.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 grudnia 2009 r., Program realizowany jest w ramach partnerstwa firmy Procter & Gamble i Fundacji Nasza Ziemia. Docelowo ma objąć 200 klubów, w których znajdować się będzie około 12 000 dzieci – klubowiczów. Ilość Klubów przyjętych do Programu w 2009 r. jest ograniczona, a ostatecznej kwalifikacji dokonuje Fundacja Nasza Ziemia.
Program jest częścią międzynarodowej kampanii firmy Procter & Gamble o nazwie "P&G Live. Learn & Thrive." Jest ona poświęcona dzieciom, zwłaszcza tym w najtrudniejszej sytuacji materialnej i społecznej, wspieraniu ich edukacji, a także umożliwianiu zdrowego życia i rozwoju. Na tegoroczną polską edycję P&G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się. składa się podstawowy, złożony z zajęć ekologicznych, program edukacyjny, oraz Konkurs Grantowy. Program skierowany jest do istniejących już na terenie całej Polski, Klubów Naszej Ziemi, a także do tych, które powstaną w ramach zgłoszenia. Kluby funkcjonują przy instytucjach oświatowych i społecznych, takich jak szkoły, świetlice środowiskowe, domy dziecka, drużyny harcerskie, itp.
Udział w Programie daje klubom wiele korzyści: możliwość uczestniczenia w zajęciach ekologicznych przy merytorycznej współpracy z Fundacją Nasza Ziemia, możliwość realizacji autorskiego proekologicznego projektu w najbliższej okolicy, a także udział w zajęciach, uczących jak nieść pomoc potrzebującym dzieciom. A wszystko to w ramach jednego wybranego bloku tematycznego opisującego najbardziej aktualne zagadnienia ochrony środowiska:
• Ptasie Ogrody – chrońmy bioróżnorodność. Celem cyklu jest zaprojektowanie i założenie
w okolicach klubu siedliska, w którym będą mogły schronić się ptaki.
• Woda – podstawa życia. Program obejmuje informacje z zakresu ochrony zasobów wodnych Ziemi.
• Człowiek jako część ekosystemu. Celem tematu jest przedstawienie, w jaki sposób człowiek oddziałuje na środowisko.
• Jestem „eko” – jestem trendy. Prezentuje możliwość łączenia zdrowego rozwoju człowieka z dbaniem o środowisko.
Wszystkie zgłoszone i zakwalifikowane do Programu kluby otrzymują: materiały dydaktyczne dla opiekuna klubu, sugerowany plan pracy, materiały ćwiczeniowe dla każdego klubowicza, plakaty oraz ulotki informacyjne.
Działania w ramach P&G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się. łączą edukację ekologiczną i obywatelską; w szczególności pomagają podnieść jakość życia dzieci w potrzebie. Mają one na celu stworzenie możliwości do lepszego i wszechstronnego rozwoju młodych ludzi, a jednocześnie osiągnięcie realnych korzyści dla środowiska naturalnego.
Już w trakcie trwania dwóch, pierwszych tygodni, do programu zgłosiło się kilkadziesiąt szkół i placówek z całej Polski. Nie czekaj – stwórz także własny Klub Naszej Ziemi i zarejestruj go na stronie www.pgrozwija.pl. Termin rejestracji upływa 15 grudnia 2009 r.
Zainteresowanie programem P&G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się. jest najlepszym dowodem na to, że tematy związane z edukacją ekologiczną są dla dzieci niezwykle ważne, a idea samej akcji to świetny pomysł na wykorzystanie ich wiedzy i talentów, w celu osiągnięcia realnych korzyści na rzecz środowiska naturalnego.
Wśród szkół, które zainteresowały się inicjatywą P&G, znalazła się między innymi Szkoła Podstawowa Nr 1 w Toruniu. „Od wielu lat kultywujemy proekologiczne zachowania wśród naszych wychowanków. Dlatego ten program jest dla nas bardzo interesujący. Jestem przekonana, że świetnie się nam przyjmie” – mówi Hanna Zakierska, nauczyciel i opiekun Klubu.
Swój udział w akcji zgłosiła też Szkoła Podstawowa w Pokrzydowie pod Brodnicą. Od dłuższego czasu zajmujemy się tematyką ekologiczną, a w szczególności tą związaną z odpadami. Nasze koło organizuje różnego rodzaju konkursy, mające na celu zwiększenie świadomości dzieci właśnie w tym zakresie. Program P&G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się., tak mi się spodobał, że pomyślałam od razu – muszę z niego skorzystać! – komentuje Arleta Raszkowska, nauczyciel i opiekun Klubu.
Oprócz szkół, w programie biorą udział także placówki oświatowe i wychowawcze. Staramy się w jak największym stopniu wzbogacić naszym wychowankom zajęcia dydaktyczne. Jako, że pracujemy z dziećmi upośledzonymi w stopniu lekkim i umiarkowanym, zależy nam przede wszystkim na uczeniu ich wrażliwości. A ekologia właśnie taką wrażliwość wyrabia” – mówi Marzena Żachowska, wychowawca w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. J. Korczaka w Elblągu.
Udział w Programie daje klubom wiele korzyści: możliwość uczestniczenia w zajęciach ekologicznych przy merytorycznej współpracy z Fundacją Nasza Ziemia, możliwość realizacji autorskiego proekologicznego projektu w najbliższej okolicy, a także udział w zajęciach, uczących jak nieść pomoc potrzebującym dzieciom. A wszystko to w ramach jednego wybranego bloku tematycznego: Ptasie Ogrody – chrońmy bioróżnorodność, Woda – podstawa życia, Człowiek jako część ekosystemu lub Jestem „eko” – jestem trendy. Wszystkie zgłoszone i zakwalifikowane do Programu kluby otrzymują: materiały dydaktyczne dla opiekuna klubu, sugerowany plan pracy, materiały ćwiczeniowe dla każdego klubowicza, plakaty oraz ulotki informacyjne.
P&G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się. to także możliwość wystartowania w Konkursie Grantowym, który jest szansą na zdobycie funduszy na dofinansowanie autorskich projektów z zakresu realizowanego przez dany klub tematu.
Źródło: www.pgrozwija.pl