Na przełomie września i października 2013 roku Fundacja RECAL zorganizowała dwa wyjazdy w formie Zielonej Szkoły dla najaktywniejszych uczestników XVII edycji Programu ?Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe?.
Były to główne nagrody dla 61 uczniów i nauczycieli z 20 wyróżniających się placówek. Zielone Szkoły są w całości finansowane przez Fundację RECAL oraz partnerów zagranicznych, czyli firmy Ball Packaging Europe oraz Hydro Aluminium.
Na przełomie września i października 2013 roku Fundacja RECAL zorganizowała dwa wyjazdy w formie Zielonej Szkoły dla najaktywniejszych uczestników XVII edycji Programu „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe”. Były to główne nagrody dla 61 uczniów i nauczycieli z 20 wyróżniających się placówek. Zielone Szkoły są w całości finansowane przez Fundację RECAL oraz partnerów zagranicznych, czyli firmy Ball Packaging Europe oraz Hydro Aluminium.
Pierwszy wyjazd odbył się 23-25 września 2013 roku. W tym czasie uczestnicy gościli w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. W jej ramach przedstawiciele 14 szkół odwiedzili w Tomaszowie Mazowieckim m.in. „Groty Nadgórzyckie”, czyli w dawną kopalnię piasku kwarcowego, Skansen Rzeki Pilicy, w którym zgromadzono ekspozycję składającą się z przedmiotów związanych z tą rzeką. Olbrzymie wrażenie na uczestnikach zrobiły tzw. Niebieskie Źródła, a przy okazji zapoznali się z tajnikami zjawisk krasowych. Pozostając w tematyce historycznej uczestnicy zwiedzili olbrzymi bunkier w Konewce, który podczas II wojny światowej zbudowali Niemcy.
Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia fabryki napojów firmy PepsiCo w Michrowie, w której uczestnicy zobaczyli w jaki sposób i w jak sterylnych warunkach puszki są napełniane napojami. Nie zabrakło też wieczornych zabaw edukacyjnych oraz atrakcji sportowych z postaci przejścia przez ponad 300 metrowy park linowy, czy też relaks w basenie.
Drugi, niewątpliwie jeszcze bardziej atrakcyjny, był wyjazd do Niemiec i Holandii dla przedstawicieli 6 placówek. Odbył się on w dniach 30 września – 4 października 2013. W jego ramach uczestnicy zwiedzili hutę aluminium oraz walcownię firmy Hydro Aluminium w Neuss (Niemcy). Można było zobaczyć jak aluminiowe puszki po napojach trafiają do wielkiego pieca hutniczego, w którym są przetapiane na olbrzymie bloki aluminium. Natomiast w walcowni można było zobaczyć jak z wielkiego bloku powstaje wielokilometrowy zwój gotowej blachy.
Kolejnym etapem w cyklu życia popularnego opakowania do napojów, jakim jest puszka, jest jej produkcja. To można było zobaczyć w zakładzie produkującym aluminiowe puszki do napojów firmy Ball Packaging Europe w Oss (Holandia). W tym zakładzie poza procesem produkcji, uczestnicy dowiedzieli się jak dużą uwagę przywiązuje firma Ball do ochrony środowiska. I to praktycznie w każdej sferze działalności.
Następnie puszki są napełniane napojami i ten etap uczestnicy zobaczyli w fabryce Refresco Benelux, która produkuje napoje dla wielu znanych marek napojów. Konsumpcja była także etapem, który uczestnicy poznawali osobiście. Potem puszki trafiają do recyklingu, ale to uczestnicy znali doskonale, gdyż są rekordzistami w tej dziedzinie (dlatego zostali zaproszenie na Zieloną Szkołę).
Niewątpliwie wielką atrakcją była całodzienna wizyta w parku rozrywki Phantasialand, który jest jednym z największych w Europie. Tam największą atrakcją był rollercoaster Black Mamba oraz wielkie wahadło o nazwie Talocan. Dla wytrwałych było przewidziane zwiedzanie Katedry w Kolonii oraz pokonanie 533 stopni krętych schodów by wejść na niemal 160 metrową wieżę Katedry. Wszyscy pokonali tę trasę z uśmiecham na twarzy, a w nagrodę mogli podziwiać piękne widoki na całą Kolonię, gdyż także słoneczna pogoda dopisała.
Z obu wyjazdów uczestnicy wrócili z porcją wiedzy, ale i zadowoleni z atrakcji dodatkowych. Już się nie mogli doczekać nowej edycji programu i obiecali sobie i Fundacji RECAL, że nie poprzestaną na laurach i będą dalej liderami recyklingu puszek po napojach.
Na tegoroczne Zielone Szkoły zaproszono:
Do Spały:
1. Szkoła Podstawowa nr 66 z Bydgoszczy
2. Szkoła Podstawowa nr 2 z Lubonia
3. Szkoła Podstawowa nr 2 z Legnicy
4. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Wojcieszowa
5. Szkoła Podstawowa z Augustówki
6. Szkoła Podstawowa z Legbądu
7. Szkoła Podstawowa nr 12 z Elbląga
8. Szkoła Podstawowa z Hejdyka
9. Szkoła Podstawowa z Uścian Starych koło Piszu
10. Szkoła Podstawowa Nr 5 z Czechowic-Dziedzic
11. Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzice Dzieciom z Gniezna
12. Zespół Szkół z Trzemeszna
13. Szkoła Podstawowa z Przyborowa
14. Zespół Szkół Ogólnokształcących z Włoszakowic.
Do Niemiec i Holandii:
1. Gimnazjum z Łomaz
2. II Liceum Ogólnokształcące z Lubartowa
3. Gimnazjum z Kasiny Wielkiej
4. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 z Gniezna
5. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Wojcieszowa
6. Projekt Puszka z Politechniki Wrocławskiej
Choć na tegoroczne Zielone Szkoły już za nami to Fundacja RECAL zaprasza do udziału w Programie „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” w roku szkolnym 2013/2014. Następna krajowa Zielona Szkoła już za rok, natomiast kolejna zagraniczna prawdopodobnie za 2 lata. Trzeba już działać, żeby mieć szansę na takie wyjazdy.
„Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” to ogólnopolski projekt, którego kolejne edycje realizowane są od 1996 roku zgodnie z latami szkolnymi. W ramach programu placówki edukacyjne na wszystkich szczeblach otrzymują bezpłatne wsparcie od Fundacji RECAL w przygotowaniu i realizacji edukacji recyklingowej na przykładzie odzysku puszek po napojach i aluminium, z którego są wykonane. Podstawę wsparcia stanowią specjalne pakiety edukacyjne, filmy na płytach DVD, plakaty, pojemniki oraz worki na alu-puszki. Na podstawie tych materiałów nauczyciele – szkolni koordynatorzy – realizują różne, często innowacyjne, działania edukacyjne ze swoimi uczniami. Działania tego typu mają zasadnicze znaczenie w procesie zmiany postaw społecznych wobec potrzeby segregacji odpadów.