Foka szara jest jednym z trzech gatunków fok występujących w Bałtyku. Niegdyś licznie występująca w rejonie Zatoki Gdańskiej, dziś należy do rzadkich gości na polskim wybrzeżu. Istnieje szansa na to, że foka szara powróci na stałe na polskie plaże. To jednak, w dużej mierze, zależało będzie od nas!

Niestety, polscy plażowicze przeważnie nie wiedzą, jak się zachować na widok foki. Na ogół zbliżają się do niej, próbują zrobić sobie z nią zdjęcie, a nawet dotknąć jej! To natomiast może skończyć się tragicznie przede wszystkim dla foki. Zdarzały się przypadki, że plażowicze kopali albo oblewali piwem fokę, która wyszła na ląd.

Pamiętaj, spotkanie z człowiekiem to dla dziko żyjącej foki ogromny stres! Plaża to nie park rozrywki ze zwierzętami. Pomóż nam chronić foki na polskim wybrzeżu! Jeśli zobaczysz na plaży fokę, zapewnij jej spokój i poinformuj Błękitny Patrol WWF.

Już drugi raz z rzędu wakacje są czasem kiedy organizacja WWF wraz z marką Bosch przeprowadzają akcję „Ochrona Fok Szarych”. Inauguracją akcji było wypuszczenie pod koniec maja do Bałtyku młodych foczek z plaży Słowińskiego Parku Narodowego. 

Na potrzeby akcji powstała specjalna strona dla dzieci i rodziców, gdzie znajdują się gry i zabawy edukacyjne, porady i informacje związane z ochroną fok oraz sekcja poświęcona sprzętowi AGD patrona. Kampanii towarzyszy specjalnie skomponowana piosenka wraz z teledyskiem. „Foczy hit lata” zaśpiewała ośmioletnia miłośniczka zwierząt Małgosia Buchman. Autorem muzyki i aranżacji jest Maciej Mulawa. Piosenka w chwili obecnej posiada trzy zwrotki. Mali internauci z pomocą mamy albo taty mogą spróbować skomponować ciąg dalszy. Na autorów najpiękniejszych zwrotek czekają focze nagrody.

Z początkiem sierpnia ruszył serwis edukacyjny www.przyjaciel-foki.pl, na którym znajdują się materiały dla dzieci i dorosłych.

Dzieci mogą skorzystać z gier i zabaw jak interaktywne puzzle i karty memory. Wkrótce ma także ruszyć interaktywna gra „Moja plaża”, która jest wirtualną kontynuacją nadmorskich akcji. W uroczej grze każdy będzie mógł spróbować swoich sił w dbaniu o komfort foczek na plaży, wykonując różne zadania. Natomiast maluchy zmęczone siedzeniem przed ekranem mają do dyspozycji tematyczne kolorowanki oraz obrazki trenujące spostrzegawczość, koordynację ręka-oko, które można pobrać ze strony i wydrukować.

Dorośli znajdą na stronie mnóstwo ciekawych informacji o trybie życia fok, sposobach ich ochrony oraz cenne wskazówki dotyczące zachowania się w przypadku napotkania tych sympatycznych zwierząt na plaży. Dodatkowo w specjalnej zakładce umieszczono materiały dotyczące dbania o środowisko i ekologię. W

Oficjalnym ambasadorem akcji został w tym roku Rafał Królikowski, dla którego tematyka ochrony środowiska i dbania o ekologię jest nader ważną częścią życia codziennego. Jak sam podkreśla, dbałość o środowisko to dla jego rodziny także kwestia codziennego oszczędzania wody i energii oraz kształtowania odpowiednich postaw u dzieci.

Akcja „Ochrona Fok Szarych” jest doskonałą okazją do wprowadzenia dzieci w tematykę ekologii i dbałości o środowisko, przy okazji świetnej zabawy. Przykładowo konkurs „Edukuj swoich znajomych” podnosi świadomość ekologiczną, a konkurs na kontynuację piosenki może zainspirować np. do tworzenia ekologicznych bajek o sympatycznych foczkach. Natomiast urocze gadżety, które są do wygrania, z pewnością umilą każdą zabawę.

Czy wiesz, że…
Ciało foki jest niczym termos. Pod skórą znajduje się gruba warstwa izolacyjna w postaci tłuszczu, która zapobiega utracie ciepła. W zależności od pory roku wynosi ona ok. 3-5 cm, a przed zimą rośnie. Dzięki niej foka nie marznie, a śnieg i lód, na którym przebywa, nie ulegają roztopieniu. Tłuszcz pozwala również foce utrzymać się na powierzchni wody.

 

Niestety, polscy plażowicze przeważnie nie wiedzą, jak się zachować
na widok foki. / Fot. WWF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię