26 stycznia ruszył konkurs na ?Gminę przyszłości”. Głównym celem konkursu jest wyróżnienie gmin inwestujących w proekologiczne rozwiązania energetyczne oraz dbających o zrównoważony rozwój społeczności lokalnych. Projekt realizowany jest w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych ?Gaspol kibicuje klimatowi?.

W konkursie mogą wziąć udział gminy miejskie, wiejskie oraz miejsko-wiejskie. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie projektu w przynajmniej jednej z dwóch kategorii:
 
1. Ekologia – projekty dotyczące wykorzystania w gminie rozwiązań opartych o zastosowanie energii odnawialnej i wykorzystanie nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań w zakresie gospodarowania energią np. wykorzystanie kolektorów słonecznych czy termoizolacji budynków.
 
2. Społeczeństwo – projekty związane z dbaniem o przyjazny, dobry klimat wśród mieszkańców gminy np. budowa ośrodków kultury i sportu.
 

Innowacyjność oraz oryginalność zgłoszonych projektów oceni Rada Ekspertów,
w skład której wejdą: dr inż. Arkadiusz Węglarz (KAPE), Artur Michalski (Grupa Doradztwa Europejskiego),  Andrzej Hałasiewicz (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu) Bożena Wróblewska i Kamil Dolata (Gaspol). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi we wrześniu 2010 roku.
 
O wyborze najlepszej gminy zadecydują również mierzalne efekty przeprowadzonych działań: wielkość zmniejszonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, zmniejszenie wydatków na energię czy liczba wygenerowanych nowych miejsc pracy. Do wyboru laureatów będą się mogli włączyć również internauci, głosując na stronie www.kibicujklimatowi.pl na najlepszą ich zdaniem gminę. Laureaci konkursu otrzymają tytuł „Gminy przyszłości” oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
 
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 30 czerwca 2010 roku, pod adresem e-mail [email protected]  lub pocztowym:
Konkurs „Gmina przyszłości”, Al. Jana Pawła II 80, 00-175 Warszawa.
 
Warsztaty

W całej Polsce dla gmin i przedstawicieli regionalnych grup działania zainteresowanych zwiększeniem wykorzystania ekologicznych źródeł energii w ich regionie organizowany jest cykl otwartych i bezpłatnych "Warsztatów dobrego klimatu". Podczas spotkań eksperci programu "Gaspol kibicuje klimatowi" prezentują m.in. nowoczesne i ekologiczne wykorzystanie źródeł energii, przykładowe proekologiczne rozwiązania energetyczne, znaczenie ich wykorzystania dla rozwoju gmin i zamieszkujących go społeczności oraz sposoby i warunki uzyskania dofinansowania ze środków unijnych i krajowych na tego typu inwestycje. Warsztaty będą organizowane w okresie od lutego do czerwca 2010 roku. Spotkania będą łączyły prezentacje ekspertów z aktywną dyskusją z przedstawicielami gmin i lokalnych społeczności.

Na miejsce organizacji warsztatów wybranych zostanie 5 gmin zlokalizowanych w różnych regionach Polski, które wyróżniają się dotychczas podejmowanymi działaniami na rzecz ochrony klimatu, aktywnością i zainteresowaniem w zakresie inwestowania w zrównoważony rozwój gminy i jej mieszkańców; ponadto działają na rzecz rozwoju lokalnych społeczności, są otwarte i chętnie angażują się w lokalne inicjatywy. O miejscu organizacji ostatniego warsztatu zadecydują Internauci poprzez głosowanie na stronie głównej www.kibicujklimatowi.pl na gminę najbardziej dbającą o dobry klimat. Gmina, która otrzyma najwięcej głosów, zostanie wytypowana do przeprowadzenia ostatniego bezpłatnego warsztatu.
 
Warsztaty poprowadzą eksperci programu:
– dr inż. Arkadiusz Węglarz
– dr Andrzej Hałasiewicz
– Artur Michalski
– Bożena Wróblewska
– Kamil Dolata
oraz Andrzej Chodacz – Kierownik programu "Gaspol kibicuje klimatowi".

Źródło: www.kibicujklimatowi.pl

Konkurs na „Gminę przyszłości” jest skierowany do gmin aktywnie działających na rzecz poprawy klimatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię