Trwa kampania edukacyjno?informacyjna Zielone Karpaty = Czyste Karpaty, która służy wspieraniu edukacji ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami na obszarze trzech województw karpackich.
Kampania edukacyjno–informacyjna „Zielone Karpaty = Czyste Karpaty” jest kontynuacją działań podjętych przez Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody w ramach projektów: „Budowanie Koalicji na rzecz zrównoważonego rozwoju Karpat”, „Portal Zielone Karpaty” oraz „Śmieć i my – czy wiesz, że odpady to także Twój problem”. Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Kampania edukacyjno–informacyjna „Zielone Karpaty = Czyste Karpaty” służy wspieraniu edukacji ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami na obszarze trzech województw karpackich. Ze względu na unikatowość tego obszaru w skali kraju i Europy ochrona zasobów przyrodniczo krajobrazowych Karpat przed narastającym ich zaśmiecaniem powinna stać się priorytetem w zrównoważonym rozwoju tej części Polski.
Aby w sposób rzetelny i odpowiedzialny rozwiązywać problemy gospodarki odpadami, każdy obywatel musi zauważyć istotę tych problemów, zrozumieć je i chcieć uczestniczyć w ich rozwiązaniu. W tym celu należy nieustannie sygnalizować kwestię śmieci w Karpatach, aby dzikie wysypiska, czy też pojedyncze rozrzucone śmieci nie zostały za parę lat zaakceptowane jako „normalny” element krajobrazu karpackiego świadczący o „wysokim” poziomie rozwoju cywilizacyjnego w Polsce.
Jedynie wdrożenie skutecznych programów edukacyjno – informacyjnych pozwoli samorządom lokalnym na długotrwałe zaangażowanie społeczności w realizację programów gospodarki odpadami. Mając to na względzie, jednym z efektów kampanii będzie poprzez opracowanie ram merytorycznych edukacji i informacji, tak aby każda gmina mogła w łatwy sposób adaptować je do swoich potrzeb.
Kluczowe działania kampanii „Zielone Karpaty = Czyste Karpaty”
- Ankieta – Przeprowadzenie ankiety monitorującej główne problemy gmin karpackich we wdrażaniu gospodarki odpadami.
- Poradnik „Komunikacja społeczna w zakresie gospodarki odpadami – Opracowanie (na bazie wyników ankiety oraz analizy Gminnych Programów Gospodarki Odpadami) poradnika „Komunikacja społeczna w zakresie gospodarki odpadami”. Publikacja zawierać będzie plan efektywnej komunikacji społecznej. Poradnik zostanie opublikowany na stronie www.czyste.zielonekarpaty.org.pl i będzie stanowił podstawę merytoryczną do wdrażania efektywniej edukacji ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami.
- Wirtualne Centrum Interwencyjne – Prowadzenie Wirtualnego Centrum Interwencyjnego na stronie www.czyste.zielonekarpaty.org.pl, za pomocą którego mieszkańcy będą mogli sygnalizować istniejące nieprawidłowości w systemie gospodarowania odpadami na terenie Karpat oraz uzyskają porady dotyczące przeciwdziałania takim przypadkom.
- Portal „Czyste Karpaty” – Portal „Czyste Karpaty” będzie zawierał Interaktywna Mapę Dobrych Praktyk, na której zostaną umieszczone i wyróżnione dobre przykłady wdrażania zrównoważonego rozwoju z uwzględnieniem efektywnej gospodarką odpadam z obszaru karpackiego. Oprócz dobrych praktyk mapa będzie zawierała wykaz instytucji odpowiedzialnych za gospodarowanie odpadami na terenie Polskiej części Karpat.
- Poradnik „Zarządzanie odpadami w obszarach górskich” – Przetłumaczenie i wydanie poradnika „Zarządzanie odpadami w obszarach górskich”. Poradnik będzie stanowił kompendium dla samorządów lokalnych w jaki sposób gospodarować odpadami na obszarach górskich tak, aby uwarunkowania naturalne i demograficzne nie stanowiły przeszkody we wdrażaniu selektywnej zbiórki.
- Warsztaty „Udział publiczny w realizacji programów gospodarki odpadami” – Zorganizowanie 3 warsztatów dla mediów (po jednym w każdym województwie), 3 warsztatów dla samorządów (po jednym w każdym województwie) i 5 warsztatów dla mieszkańców (Małopolska i Podkarpacie: po 2 warsztaty, Śląskie – 1 warsztat).
- Głównym celem warsztatów jest:
• Uwypuklenie roli edukacji społeczeństwa w procesie wdrażania polityki gospodarowania odpadami na obszarze Karpat.
• Zwrócenie uwagi na ogromne możliwości wpływania na postawy społeczne tkwiące
w mediach regionalnych.
• Uświadomienie przedstawicielom społeczności lokalnym ich praw i obowiązków które spoczywają na nich jako gospodarzach unikatowego przyrodniczo regionu Karpat.
- Seminarium podsumowujące kampanię – Uwieńczeniem projektu będzie spotkanie podsumowujące dla przedstawicieli regionów z którego wnioski i przyjęte stanowiska zostaną umieszczone na stronie internetowej i będą mogły służyć do dalszego dopracowywania systemu
Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody zaprasza przedstawicieli mediów lokalnych i regionalnych z województwa podkarpackiego oraz małopolskiego na warsztaty poświęcone „Roli mediów we wdrażaniu planów gospodarki odpadami”, które odbędą się:
1. 29 czerwca 2009 r. w Sanoku
2. 30 czerwca 2009 r. w Ochotnicy Górnej.
Warsztaty są częścią kampanii edukacyjno – informacyjnej „Zielone Karpaty = Czyste Karpaty” finansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 21 czerwca.
Źródło: Koalicja Zielone Karpaty