Działania tego typu mają zasadnicze znaczenie w procesie zmiany postaw społecznych wobec potrzeby segregacji odpadów. Dodatkowo wszyscy uczestnicy programu zachęceni są do codziennej segregacji i zbiórki aluminiowych puszek po napojach.

W tegorocznej edycji  przedstawiciele 15 szkół odwiedzą m.in. zakład firmy Ball Packaging Europe, w którym produkowane są aluminiowe puszki do napojów oraz Centrum Recyklingu spółki Recan Organizacja Odzysku, w którym puste puszki po napojach przygotowywane są do recyklingu. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie fabryki napojów firmy PepsiCo w Michrowie, w której uczestnicy zobaczą w jaki sposób puszki są napełniane napojami.

W tegorocznej edycji Programu „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” głównymi nagrodami będą dwa wyjazdy w formie Zielonej Szkoły, na które zaproszeni będą rzedstawiciele 21 szkół uczestniczących w XVII już edycji tego programu. Pierwszy wyjazd odbędzie się w dniach 23-25 września 2013 roku w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Drugi wyjazd to wizyta w Niemczech i Holandii dla przedstawicieli 6 placówek (minimum gimnazjum) w dniach 30 września – 4 października 2013.

W jej ramach będzie okazja zobaczyć hutę aluminium oraz walcownię firmy Hydro Aluminium w Neuss (Niemcy). Ponadto przewidziana jest wizyta w zakładzie produkującym aluminiowe puszki do napojów firmy Ball Packaging Europe w Oss (Holandia). Podczas obu wyjazdów są przewidziane dodatkowe atrakcje.

Ponadto dla pozostałych placówek przewidziane są nagrody w postaci aparatów fotograficznych, miniwież CD, koszulek i innych drobnych gadżetów.

W ramach programu placówki edukacyjne na wszystkich szczeblach otrzymują bezpłatne wsparcie od Fundacji RECAL w przygotowaniui realizacji edukacji recyklingowej na przykładzie odzysku puszek po napojach i aluminium, z którego są wykonane. Podstawę wsparcia stanowią specjalne pakiety edukacyjne, filmy na płytach DVD, plakaty, pojemniki oraz worki na alu-puszki. Na podstawie tych materiałów nauczyciele – szkolni koordynatorzy – realizują różne, często innowacyjne, działania edukacyjne ze swoimi uczniami.

Działania tego typu mają zasadnicze znaczenie w procesie zmiany postaw społecznych wobec potrzeby segregacji odpadów. Dodatkowo wszyscy uczestnicy programu zachęceni są do codziennej segregacji i zbiórki aluminiowych puszek po napojach. Aby przystąpić do Programu wystarczy w dowolnym momencie wysłać dostępną na stronie www.recal.pl kartę zgłoszeniową.

Organizatorzy proszą uczestników o dostarczenie sprawozdań ze swoich działań. Termin nadsyłania raportów to 24 maja 2013 roku. Zachęcają, aby opisać podejmowane działania edukacyjne, np. teatrzyki, konkursy, a także festyny dla uczniów i rodziców itp. Zaangażowanie placówek będzie oceniane na podstawie przekazanego raportu według kryteriów:
1. Działania w placówce – skuteczność i innowacyjność zrealizowanych działań edukacyjnych, gdzie najwyżej oceniane będą rozwiązania nowatorskie (np. konkurs plastyczny, muzyczny, fotograficzny, pisarski, własne przedstawienie teatralne, itp.).
2. Działania poza placówką – inicjatywy angażujące i informujące społeczność lokalną o realizowanych działaniach (publikacje medialne, prezentacje sceniczne podczas festynów, włączenie podmiotów spoza placówki do zbiórki puszek, itp.).
3. Masa zebranych puszek aluminiowych w przeliczeniu na jednego ucznia w placówce, która określana będzie na podstawie kopii poświadczeń sprzedaży oraz pisemnej deklaracji liczby uczniów

Program zakłada działania w placówce, poza placówką i zbiórkę puszek. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię