Motto XV edycji to ?Pamiętajcie o ogrodach?. Tematem przewodnim jest funkcja terenów zielonych kreacyjnie kształtowanych przez człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem prezentacji najciekawszych parków i ogrodów na terenie Województwa Łódzkiego, oraz działalności łódzkiego Ogrodu Zoologicznego i Ogrodu Botanicznego na rzecz zrównoważonego rozwoju i zachowania bioróżnorodności.

Kolejna, XV edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego odbędzie się w Łodzi  (Polska) 12 -16 czerwca 2013 roku.
W konkursie głównym Festiwalu, będą brać udział filmy i programy telewizyjne poświęcone zagadnieniom przyrody, ochrony środowiska oraz koegzystencji człowieka ze światem przyrody. Nabór filmów do konkursu głównego zakończył się z dniem 18 marca 2013 roku.

Obecnie prowadzony jest nabór filmów do Konkursu Młodzieżowego Filmu Przyrodniczego.

Konkurs skierowany jest dla młodych twórców: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Polsce oraz za granicą. Zadaniem konkursowym jest nakręcenie filmu – o czasie projekcji do 12 minut – dotyczącego tematu Festiwalu. Do zgłaszanego na płycie DVD filmu, należy dołączyć listę realizatorów filmowych z uwzględnieniem ich funkcji oraz listę filmowanych obiektów przyrodniczych.

Zgłoszenie na Konkurs powinno nastąpić, osobiście lub droga pocztową do 31 maja 2013 roku na adres:
XLV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Łodzi
94-304 Łódź, ul. Minerska 1/3
z dopiskiem Konkurs Filmowy „O ogrodzie”

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, odbywający się pod hasłem „Promocja przyrody i krajobrazu Europy”, jest nie tylko największym pokazem filmów przyrodniczych w Polsce, ale przede wszystkim wielkim świętem ekologów, filmowców przyrodników, fotografów i malarzy, którym nie są obce problemy dzisiejszego świata i otaczającej nas przyrody.

Festiwal odbywa się co 2 lata w Łodzi, począwszy od roku 1980, a od roku 2001 jest realizowany w formule międzynarodowej. Główny organizator imprezy – Wytwórnia Filmów Oświatowych  od ponad sześćdziesięciu lat specjalizuje się w produkcji filmów przyrodniczych i edukacyjnych, realizowanych we współpracy z wybitnymi twórcami filmowymi.

Celem Festiwalu jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego, dokonanie oceny dzisiejszego stanu i perspektyw rozwoju filmu przyrodniczego, określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży i wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodniczej.

W Festiwalu biorą udział filmy krótko i średniometrażowe poświęcone problemom przyrody, ochrony środowiska, koegzystencji człowieka ze światem przyrody oraz zagadnieniom pokrewnym. Główną nagrodą Festiwalu jest Grand Prix im. Włodzimierza Puchalskiego dla najlepszego filmu biorącego udział w konkursie. Łączna pula wszystkich festiwalowych nagród wynosi 12.000 Euro.

Festiwal ma zasięg międzynarodowy. Do Komisji Selekcyjnej nadsyłane są filmy z całego świata. Na czas konkursu filmowego przyjeżdżają do Łodzi realizatorzy i producenci filmów oraz organizatorzy Festiwali filmowych z wielu krajów.

Festiwal im. Włodzimierza Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych z Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Portugalii, Japonii i Włoch, co przyczynia się do promocji polskiej kinematografii, a szczególnie tej jej specyficznej dziedziny, jaką jest film przyrodniczy.
Poza pokazami konkursowymi program Festiwalu wzbogacają różnorodne, oryginalne wydarzenia towarzyszące. Uczestnicy Festiwalu biorą udział w wernisażach fotograficznych i malarskich połączonych z prelekcjami, spotkaniach omawiających projekcje konkursowe, wyjazdach ukazujących działania na rzecz ratowania środowiska naturalnego. Warsztaty prowadzone podczas Festiwalu uczą młodzież wyrażania własnych emocji i wiedzy, prezentacji myśli poprzez różne formy wypowiedzi artystycznej: odbywają się zajęcia fotograficzne, filmowe i plastyczne.  

Patron Festiwalu – Włodzimierz Puchalski – urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia był inżynierem agronomii, studiował na Akademii Rolniczej w Dublanach, na Wydziale Rolniczo – Leśnym. Był asystentem profesora  Witolda Romera przy Katedrze Fotochemii Politechniki Lwowskiej, gdzie opracował metodę robienia filmów przyrodniczych. Wielka pasja miłośnika przyrody w połączeniu z umiejętnościami fotografa i filmowca zaowocowała znakomitymi albumami fotograficznymi i filmami przyrodniczymi.

Przyniosły mu one popularność oraz uznanie w kraju i za granicą. W 1937 roku otrzymał złoty medal na Wielkiej Olimpiadzie Łowiectwa w Berlinie za zdjęcie „ Odyniec w zimie”, a premiera jego filmu przyrodniczego „BEZKRWAWE ŁOWY” w 1939 roku była prawdziwym wydarzeniem. „Film jakiego Polska jeszcze nie widziała” – tak zatytułowano jedną z ówczesnych recenzji.

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku Puchalski związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Zrealizował 58 filmów; zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Zmarł w 1979 roku na Wyspie Króla Jerzego, podczas filmowej wyprawy na Antarktydę.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię