Czy odpadki faktycznie nakarmiłyby świat? Niewykluczone. Jednak prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek się o tym dowiemy, jak na razie, jest w sferze marzeń ekologów idealistów. Wyrzucanie wciąż jest zbyt łatwe.

Papierowa chusteczka, taka, jaką znajdziemy na stoliku w każdej kawiarni czy restauracji. Z małą różnicą. Ta przedstawia rysunek obficie udekorowanej kanapki oraz hasło będące pytaniem o wyrzucanie jedzenia wraz z odpowiedzią o konsekwencjach marnowania żywności. I informację. Szokującą, ale prawdziwą: na całym świecie w ciągu roku jedna trzecia wyprodukowanej żywności trafia do… kosza, tj. blisko 1, 3 mld ton; w Polsce 9 milionów. Tymczasem blisko miliard ludzi na świecie cierpi z powodu głodu. W samej tylko Polsce około dwóch milinów osób żyje poniżej granicy ubóstwa, tzn. nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb organizmu, co w efekcie prowadzi do jego wyniszczenia.

W piątek trzynastego br. wystartowała interaktywna kampania społeczna pod hasłem „Wyrzucasz lekką ręką? Wielka szkoda!”. Nośnikiem kampanii są chusteczki używane w kawiarniach i restauracjach. Kampanią zostaną objęte szczecińskie lokale gastronomiczne (w kolejności alfabetycznej): Brama Jazz Cafe, Cafe Popularna, Fish`n`chips, Na Kuncu Korytarza, Public Cafe. Na potrzeby kampanii zostało wyprodukowanych 6 000 szt. chusteczek (format chusteczki: 16,5 cm x 9 cm złożona, 32 cm x 33 cm rozłożona).

Nośnik kampanii został wybrany celowo, pełniąc jednocześnie element interaktywny. Na chusteczce jest rysunek apetycznej kanapki. Zaraz po skończonym posiłku w chusteczkę z kanapką wytrzemy usta, dłonie i wyrzucimy ją do kosza, podobnie jak wyrzucamy realną żywność.

Kampania ma na celu uświadomienie problemu wyrzucania żywności, problemu niedożywienia milionów osób oraz korzyści jakie wiążą się z niewyrzucaniem jedzenia. Tekst na chusteczce zachęca: Kupuj mądrze, rób listę zakupów, nie rób zbędnych zapasów. Oszczędzisz pieniądze i ochronisz środowisko naturalne. Niewyrzucanie jest łatwe, ekonomiczne i ekologiczne!

Co my, Polacy najczęściej wyrzucamy? Pieczywo, ziemniaki, wędliny, warzywa, owoce, jogurty, mięso, dania gotowe, mleko, sery… Wciąż wyrzucamy zbyt wiele; w domach, restauracjach, pracy, szkołach…

Pomysłodawcą i koordynatorem kampanii jest Kamil Robak. Autorką grafiki jest Katarzyna Pawlikowska. Kampania „Wyrzucasz lekką ręką? Wielka szkoda!” jest w stu procentach działalnością non-profit.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię