Przyroda jest często pierwszym źródłem konkretnych wiadomości i radosnych przeżyć, które człowiek zapamiętuje na całe życie. Jest źródłem naszego życia, więc szybko zaczynamy rozumieć, że musimy żyć w symbiozie z nią.

Warto rozpocząć edukację już wśród najmłodszych – u dzieci w wieku przedszkolnym. Dziecko wychowane w potrzebie stałego kontaktu z przyrodą oraz nauczone myślenia proekologicznego zrozumie potrzebę naprawy negatywnych skutków gospodarki na Ziemi. Rola przedszkola w procesie poznawania tego typu zagadnień jest niezaprzeczalnie duża. Nauczyciel jest tą osobą, która pomoże ukierunkować spostrzeżenia dzieci, zachęci do dokładniejszego i wnikliwszego zagłębienia się w istotę otaczających je zjawisk środowiska przyrodniczego.   

Naprzeciw tym potrzebom wyszła firma Kostrzewa, przygotowując program edukacji ekologicznej „Wszystkim wesoło, gdy czyste powietrze wokoło”. W okresie wakacyjnym ciężko pracowano, gromadząc niezbędne materiały szkoleniowe: założenia programowe przygotowane przez mgr Marię Dolecką, pracującą w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Giżycku, informacje z zakresu odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska pomocne nauczycielom w przygotowaniu się do realizacji programu, scenariusze zajęć, zagadki, eksperymenty przyrodnicze i wiele innych, które mają uczynić zajęcia atrakcyjnymi dla młodych adeptów ekologii (większość opisanych materiałów jest ogólnodostępna na stronie www.pelet.info.pl). Przewodnikiem dzieci po programie został przyjazny Peletek.

Losowo wybrane przedszkola zostały w październiku zaproszone do udziału w programie i otrzymały niezbędne materiały i informacje. Przez dwa miesiące przedszkola miały czas na dokształcenie nauczycieli i zaplanowanie zajęć ekologicznych. W okresie przedświątecznym rozesłano do przedszkoli upominki – zestawy zawierające opowiadania, kolorowanki, kredki, puzzle – wszystkie tematycznie dopasowane do potrzeb programu. Teraz realizacja programu może nabrać rozpędu!

W ramach realizacji programu przewidziano również liczne konkursy, m.in.  turniej wiedzy ekologicznej dla dzieci 5 lub 6 letnich na temat „Czyste powietrze wokół nas”, konkurs plastyczny z wykorzystaniem postaci Peletka,  przegląd teatrzyków ekologicznych i konkurs dla rodziców dzieci przedszkolnych pod kierunkiem nauczyciela na skonstruowanie gry dydaktycznej z wątkiem opowiadania „Czyste powietrze wokół nas”.

Za najlepsze realizacje zostaną przyznane atrakcyjne nagrody.

Dzięki przygotowanym pomocom dydaktycznym dzieci  poznają zagrożenia związane z nieodpowiednim postępowaniem wobec przyrody, zrozumieją rolę czystego powietrza dla prawidłowego rozwoju życia na Ziemi i konieczność wprowadzania nowych technologii dla poprawy czystości powietrza, a wreszcie zaznajomią się z wykorzystaniem odpadów drzewnych – do produkcji granulatu drzewnego.

Pierwsza edycja programu zakończy się w czerwcu.

Źródło: www.pelet.info.pl

Pakiet edukacyjny przygotowany na potrzeby programu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię