Wędrówkę tą ścieżką rozpoczyna się spod Zajazdu ?Pod Górą Chełmską?.

Nazwa ścieżki Wokół Góry Świętej Anny (Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny)
Długość ścieżki 5 km
Czas przebycia 2,5 h
Trasa (miasta) Dojazd: PKS z kierunku Strzelce Opolskie, Kędzierzyn- Koźle, Zdzieszowice; pieszo: z dworca PKP Zdzieszowice szlakiem czarnym
Opis (krótki)

Obok parkingu znajdują się tablice. Po zapoznaniu się z ich treścią okrążamy zajazd i kierujemy się kamienistą drogą w kierunku centrum Góry Św. Anny.

Tuż za punktem pomiarowym znajduje się ścieżka, prowadząca do wnętrza kamieniołomu, który częściowo objęty jest ochroną rezerwatową.  Po zwiedzaniu rezerwatu wracamy na drogę, która prowadzi do ul. Powstańców Śląskich. W pobliżu znajduje się murawa kserotermiczna, a w oddali widać zabytkowy drewniany budynek, nazywany „Harcówką”.

Przy ulicy. Powstańców Śląskich stoi drewniana kapliczka z figurą Św. Anny Samotrzeć. Dochodzimy do rozdroża i kierujemy się w stronę Al. Jana Pawła II, prowadzącej przez kalwarię annogórską z wiekowym drzewostanem lipowym. Idziemy asfaltową dróżką przez teren kalwarii, mijając przedszkole będące jednocześnie schroniskiem młodzieżowym.

Rosną tu dwie olbrzymie lipy: drobnolistna i szerokolistna – proponowane pomniki przyrody. Po prawej stronie pozostaje kościół św. Krzyża, jedno z miejsc spoczynku Gaszynów. Przechodzimy obok olbrzymiego gmachu Domu Pielgrzyma, by podziwiać przepiękną panoramę krasowego wąwozu w Porębie.

Na polu uprawnym graniczącym z aleją lipową znajduje się odnowiony ołtarz papieski. Wracamy na trasę prowadzącą na szczyt Góry Św. Anny, gdzie usytuowana jest Bazylika Mniejsza św. Anny, Klasztor oo. Franciszkanów oraz Grota Lurdzka. Plac przed grotą otoczony jest stacjami Drogi Krzyżowej zbudowanymi z powszechnie występujących tu wapieni.

Obok bazyliki znajduje się rzeźba przedstawiająca św. Franciszka – patrona ekologów. Po zajściu głównymi schodami oglądamy panoramę okolicznych lasów i miejscowości.

Poniżej pomnika znajduje się amfiteatr skalny, wybudowany w dawnym kamieniołomie wapienia. Amfiteatr skalny leży w dolinie zwanej przez miejscowych Krowiokiem (Krowim Dołem) albo Kuhtal. Lasy otaczające amfiteatr skalny są dzisiaj niezwykłe cenne przyrodniczo. Znajdują się tutaj stanowiska chronionych roślin: storczyka buławnika, parzydła leśnego, kopytnika pospolitego.

W dalszą drogę udajemy się ścieżką biegnącą koło pieca wapienniczego, idąc piękną trasą przez las mieszany z brzozą brodawkową, bukiem zwyczajnym i klonem jaworem.

Znajdujemy się w najbardziej malowniczej części parku. Pagórkowaty teren oraz przepiękny drzewostan nadają temu miejscu niepowtarzalny koloryt. Trasa prowadzi nas do asfaltowej drogi Góra św. Anny- Zdzieszowice, gdzie skręcamy w lewo i udajemy się z powrotem pod zajazd. 

Podążając ścieżką, można zobaczyć storczyki. / Fot. Victor Iglesias, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię