Już dziś a w Poznaniu odbędzie się wyjątkowy wieczór w klimacie artystycznego recyklingu. W programie m.in. pokaz mody ekologicznej, koncert na instrumentach z odpadów, prezentacja wystawy Eko Design. Warsztaty odbędą się w Pawilonie Wola Innowacje i Kreacje Hipodrom Wola – Poznań.

Wieczór rozpocznie pokaz kolekcji „42” poznańskiego projektanta Łukasza Czajkowskiego. Kolekcję z linii “CZAJKOWSKI FF” cechuje przede wszystkim naturalność użytych dzianin, komfort ich noszenia oraz niezobowiązujący i uniwersalny charakter. Unisex kolekcji, to kolejna zaleta. Nazwa kolekcji “42” to gra słowem mająca oznaczać “FOR TWO” – dla dwojga. Kolekcję poza streetowym i luźnym stylem cechuje unikatowość, gdyż projekty powstają jedynie jako unikatowe egzemplarze, które zgodnie z zasadą nie zostają powielane. Stroje z kolekcji dopełniają ekologiczne torby z w pełni przetwarzalnego materiału o nazwie Tyvek. Kreacje projektanta nosiły m. in. Maria Peszek, Monika Mrozowska, Ania Wyszkoni, Ada Fijał, Katarzyna Zielińska, Maria Sadowska. Doceniony został przez jeden z najbardziej opiniotwórczych portali NOTJUSALABEL – trafiając do prestiżowej, elitarnej grupy BLACK SHEEP, czyli stu najlepiej zapowiadających się projektantów na świecie.

Kolejny pokaz będzie prezentacją efektów pracy uczestniczek sierpniowych warsztatów Eko Moda – ODZYSKANA PANNA MŁODA, które pod okiem projektantki Magdy Bojan, wykonały oryginalne suknie ślubne z materiałów recyklingowych. Zobacz galerię prac

W przerwie między pokazami usłyszymy poznańskich ambasadorów „połamanych bitów  i pękniętych bębenków”, znanych z ustanowienia rekordu guinnessa na największą orkiestrę recyklingową – Republikę Czadu Street Team. Mozaika dźwięków eklektycznej fiesty oraz barw i emocji z całego świata umili wernisaż wystawy Eco-design. Zaprezentujemy produkty polskich projektantów, których rozwiązania projektowe są przykładem designu zrównoważonego.

Program:
19.00 – powitanie gości
19.20 – pokaz kolekcji „42” Łukasza Czajkowskiego
19.40 – występ muzyków Republiki Czadu Street Team
19.50  –pokaz powarsztatowy (ślubna moda recyklingowa – EKO MODA – ODZYSKANA PANNA MŁODA)
20.00 – wernisaż wystawy EKO DESIGN z muzyką na żywo (Republika Czadu Street Team)

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Wstęp wolny. Specjalnie dla uczestników zostanie podstawiony specjalny autobus sprzed Muzeum Narodowego – odjazd 18.30. Więcej: www.wolakreacje.pl

Autorzy prac – wystawa Eco-design:

  1. Daria Burlińska / studio projektowe DBWT    
  2. Agata Kulik Pomorska i Paweł Pomorski/ studio Malafor
  3. Michał Łojewski/ UEG 
  4. Robert Pludra
  5. Jan Kochanski
  6. Bartosz Mucha
  7. Weronika Sochacka

Daria Burlińska / studio projektowe DBWT    
Zajmuje się kreowaniem obiektów i przestrzeni (3D: wzornictwo przemysłowe / meble / elementy dekoracyjne, np. do restauracji / wnętrza) oraz grafiki (2D: ilustracje / webdesign / grafika reklamowa i wydawnicza / film animowany / VJ / motion design). DBWT (studio Daria Burlińska & Wojtek Traczyk)  przygotowuje do wdrożenia swoje projekty oraz zajmuje się ich produkcją, dzięki współpracy ze sprawdzonymi zakładami rzemieślniczymi oraz dużymi usługodawcami i producentami. Prace duetu prezentowane były na licznych wystawach w kraju i zagranicą. Produkty marki DBWT zostały docenione przez publiczność, ekspertów i klientów (np. dekoracja „Cebula” – finalistka konkursu Dobry Wzór 2009).
Więcej: www.dbwt.pl

MALAFOR/ duet projektantów Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego

MALAFOR powstał po ukończeniu przez nich Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Gdańsku w 2004 roku. Studio zaczęło swe istnienie od tworzenia obiektów użytkowych, które mogły być produkowane w krótkich seriach – Pieńki, Kostka, seria Pipe Line itd. MALAFOR projektuje i sprzedaje pod własną marką meble dizajnerskie takie jak najnowszy projekt "BLOW Sofa" oraz projekty wzornictwa przemysłowego jak "Active Basket"- koszyk na zakupy i torba biurowa dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, czy "Polish Walking"- rączki do kijków treningowych. Oprócz projektów dla własnej marki MALAFOR projektuje również produkty wzornictwa dla firm zewnętrznych.  Poza typowo komercyjną działalnością studio projektuje obiekty, które trudno zakwalifikować jako komercyjne, choć niepozbawione użytkowości, takie jak "Mobile", seria obiektów "Second Life", "Multicube" rzeżba świetlna. Największe sukcesy konkursowe MALAFORa to Grand Prix Targetti Light Art Award we Florencji zdobyte w 2006 roku oraz Grand Prix  konkursu międzynarodowego NAGOYA DESIGN DO! W Japonii w 2006 roku. MALAFOR brał udział  w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych, m.in w 2010 roku: w pawilonie polskim na Expo w Szanghaju, na Seoul Design Fair , SaloneSatellite w Mediolanie, Public Design Festival w Mediolanie, "Twarze Polskiego Designu" w Pradze, DMY w Berlinie, Code 10 w Kopenhadze, na Łódź Design Festiwal, "Unpolished 2,3,4,5", "Materia Prima".
Więcej: www.malafor.com

Michał Łojewski/ UEG 

Designer, grafik, absolwent Wydziału Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.. Ukończył Liceum Plastyczne w Warszawie, rozpoczął studia na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych. Następnie kontynuował naukę na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył w 2005 roku (Dyplom u Prof. Mieczysława Wasilewskiego). Mieszka i pracuje w Warszawie. W 2003 roku założył wspólnie z Anią Kuczyńską anti-fashion brand – Usa E Getta (UEG) co po włosku oznacza „zużyj i wyrzuć“.  Od 2005 roku Michał Łojewski prowadzi projekt samodzielnie. UEG łączy sztukę z designem oraz z fashion. Nie jest to marka, tylko projekt, nie tworzy kolekcji lecz projekty. Białe, estetyczne kreacje są projektowane z myślą o ich późniejszej degradacji. UEG komentuje szeroko rozumiany konsumpcjonizm, używając języka symboli i ikon, stając się symbolem nowoczesnej egzystencji ubogiej w substancje.
Więcej: www.ueg.pl

Robert Pludra
Absolwent Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2010, w którym otrzymał wyróżnienie rektorskie za meblarski dyplom magisterski zrealizowany pod okiem Tomka Rygalika. W latach 2009-2010 odbywał staż w Studio Rygalik. Członek grup projektowych PG13 oraz Polceramiks. Od 2011 pracuje na wydziale macierzystym jako asystent w Pracowni Projektowania Produktu prof. Jerzego Porębskiego. W lipcu 2011 otworzył przewód doktorski, opierający się na współpracy dyplomowanych projektantów z polskim przemysłem. Zajmuje się projektowaniem produktu, scenografią, i działaniami z pogranicza dizajnu i animacji kultury, prowadząc warsztaty o tematyce projektowej. Jego pasją jest również gra na perkusji.
Więcej: www.robertpludra.com

Jan Maciej Kochański
Absolwent warszawskiej ASP na wydziale Architektury Wnętrz. W latach 2007-08 laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego dotychczasowe prace były już kilkakrotnie wyróżniane, nagradzane i wystawiane. W 2010 r. otrzymał wyróżnienie w konkursie Young Design Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, a także brał udział w wystawie zbiorowej organizowanej przez Łódź Art Center na targach designu w Lipsku. W grudniu tego samego roku ukończył staż w studiu projektowym Karim Rashid, podczas którego miał okazję pracować nad projektami dla takich firm, jak Iitalla, Freedom of Creation, Artisan czy Valdichienti. Prywatnie amator fotografii cyfrowej i analogowej, renowacji zabytkowych pojazdów oraz instruktor snowboardu.
Więcej: www.jankochanski.com

Bartosz Mucha

Z wykształcenia artysta grafik, projektant 2 i 3D, wokalista, twórca marki poor design. W 2004 uzyskał dyplom w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Piotra Kunce (ASP w Krakowie). Jego twórczość prezentowana była m.in. podczas indywidualnych wystaw w Galerii BB w Krakowie i we Wrocławiu (2005) oraz Galerii F.A.I.T. w Krakowie (2006). Współorganizator i uczestnik projektu Konsum.pl w Weimarze (2006) a także uczestnik wielu wystaw zbiorowych, m.in. Festiwal Plakatu (Kraków 1998, 1999 i 2002), Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej (Bunkier Sztuki, Kraków 2004), Available art – sztuka na sprzedaż (2004, 2005), „Odlot” (Wiedeń 2006). Twórczość Bartosza Muchy sytuuje się na pograniczu sztuki i designu. Posługuje się wprowadzonym przez siebie pojęciem fiksacji funkcjonalnej oznaczającej nieumiejętność dostrzeżenia nowego użycia obiektu skojarzonego uprzednio z innym celem, występuje przeciwko stereotypom dotyczącym funkcjonalności przedmiotów użytkowych jak i schematom dotyczącym sposobów życia we współczesnym społeczeństwie. Od roku akademickiego 2006/07 praca w Instytucie Sztuki AP, od roku akademickiego 2007/08 zatrudniony jako asystent mianowany. Prowadzi zajęcia z projektowania graficznego, projektowania stron www i grafiki edytorskiej.
Więcej: www.poor.pl/

Weronika Sochacka studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (Wydział Architektury i Wzornictwa, Architektura Wnętrz). Autorka projektów ekologicznych, eleganckich mebli o nowoczesnej, prostej formie.

Źródło: www.wolakreacje.pl

Plakat wydarzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię