Ekologia się opłaca – pokazuje akcja „Komputery za tonery”, która 11 raz ruszyła w polskich szkołach. Jej zasady są proste – uczniowie zbierają puste kartridże, a w zamian dostają pieniądze na zakup komputerów, drukarek i pomocy dydaktycznych.

"Komputery za tonery" to kierowany do szkół i placówek oświatowych specjalny program zbiórkowy. Oddane w jego ramach puste wkłady do drukarek pozwalają finansować zakup sprzętu komputerowego, drukarek i pomocy dydaktycznych dla uczniów.

Aktualna edycja akcji „Komputery za tonery” rozpoczęła się we wrześniu i zakończy pod koniec roku szkolnego, w lipcu 2010 roku. Aby wziąć w niej udział należy zarejestrować się na stronie www.kzt.oswiata.org.pl. Po wypełnieniu formularza szkoła otrzymuje pojemnik do składowania kartridży przyniesionych przez uczniów. Zebrane w ten sposób puste tusze i tonery zostają wycenione zgodnie ze specjalnym taryfikatorem, a pieniądze przekazane szkołom. Szkoła nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów  – to organizatorzy odbierają zapełnione pojemniki na swój koszt, a zawartość oddają do recyklingu lub utylizacji.

Akcja ,,Komputery za tonery” jest organizowana cyklicznie od 2002 roku. Do tej pory, w jej dziesięciu edycjach wzięły udział 683 szkoły, które ,,zarobiły” na ekologii prawie 520 tysięcy złotych. Dodatkowo nagrodzono uczniów, a najaktywniejsze klasy pojechały na wycieczki do Zakopanego. Organizatorem programu jest Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe "Technika" z Gliwic, zaś partnerem akcji, należąca do Grupy Black Point, producenta tuszy i tonerów, spółka Eco Service – ogólnopolski lider w selektywnej zbiórce materiałów eksploatacyjnych do drukarek.

„Komputery za tonery” to nie tylko doraźna pomoc finansowa dla polskich szkół, ale też propagowanie postaw ekologicznych. – Szacuje się, że w Polsce z 4 milionów kupionych w ciągu roku katrtridży do recyklingu trafia jedynie 10 procent. W konsekwencji, każdego roku na wysypiskach składowanych jest ponad 3, 5 miliona niebezpiecznych odpadów – mówi Marcin Adamski, z grupy Black Point. – Realna pomoc dla środowiska naturalnego to recykling zużytych materiałów. Zacznijmy uczyć tego nasze dzieci – dodaje.

Źródło: www.kzt.oswiata.org.pl

Szacuje się, że w Polsce z 4 milionów kupionych w ciągu roku katrtridży do recyklingu trafia zaledwie 10 procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię