Już po raz trzeci w Poznaniu będzie obchodzony Światowy Dzień Ochrony Środowiska organizowany przez Koło Naukowe Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego. Impreza potrwa od godz. 10 do 13 na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na ul. Wojska Polskiego 28, oraz w jego sąsiedztwie (Park Sołacki i jezioro Rusałka).
Dla najmłodszych przeprowadzone zostaną warsztaty terenowe, nieco starsi będą mogli spróbować swoich sił w konkursie teatralnym, licealistów, studentów i dorosłych zapraszamy do obejrzenia filmu i udziału w warsztatach energetycznych.
Oferta edukacyjna dostosowana jest do specyfiki wymienionych grup. Organizatorzy liczą, że pozwoli to w ciekawy sposób uświadomić jak ważna jest ochrona środowiska. Całe przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na ul. Wojska Polskiego 28, oraz w jego sąsiedztwie (Park Sołacki i jezioro Rusałka).
Kierując się doświadczeniem z poprzednich lat, Koło pragnie zorganizować Dzień Ochrony Środowiska 2009 w sposób jeszcze atrakcyjniejszy dla poznaniaków. W tym roku postanowiono rozszerzyć ofertę edukacyjną na inne grupy wiekowe. Podyktowane jest to obserwacjami poczynionymi przez nas w latach ubiegłych, gdzie potrzeba edukacji, także starszych grup wiekowych, była wyraźnie zauważalna. Z tego też powodu tegoroczne obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska skierowane będą do:
• dzieci ze szkół podstawowych (podobnie jak w poprzednich latach);
• młodzieży gimnazjalnej;
• młodzieży licealnej i studentów.
Dla każdej z grup przygotowano inną propozycję.
Szkoły Podstawowe
Część nauczycieli rozpoznaje już coroczną akcję i z chęcią przyprowadza swoje klasy. W dwóch poprzednich latach dla dzieci organizowany był festyn ze stoiskami tematycznymi. W tym roku postanowiono do edukacji ekologicznej podejść jeszcze bardziej profesjonalnie i zorganizować warsztaty terenowe dla zgłoszonych klas. Okolice Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu to miejsca atrakcyjne do przeprowadzenia pogadanek tematycznych i konkursów również sprawnościowych. Miejscem zbiórki ma stać się plac przed głównym budynkiem uczelni, Collegium Maximum, na ulicy Wojska Polskiego 28.
Dla klas gromadzących się i oczekujących na swoją kolej przewidziane są dodatkowe atrakcje w tym konkurs plastyczny przed budynkiem Uczelni oraz pokaz teatru ognia.
Grupa docelowa:
240-360 dzieci ze szkół podstawowych (4 rodzaje warsztatów x 3h x 20-30 osób)
12 nauczycieli
Gimnazja
Dla gimnazjalistów zostanie zorganizowany konkurs teatralny pt.: „Gimnazjalisto – jesteś odważny? Pokaż jak chronić środowisko!”. Szkoły gimnazjalne, do których skierowany jest konkurs, zostaną poinformowane o nim poprzez zaproszenia wysłane pocztą elektroniczną oraz informacje zanoszone do dyrekcji szkół. Na tę okoliczność zaprojektowany został specjalny plakat. Finał konkursu oraz prezentacje zgłoszonych przedstawień odbędzie się 5 czerwca na scenie przed Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.
Grupa docelowa
– 240 uczniów gimnazjum (8 klas x 30 osób) (w tym 24-40 młodych aktorów)
– 8 nauczycieli
Licealiści i studenci
Projekcje filmów o tematyce ekologicznej oraz przeprowadzenie ciekawych i nowoczesnych warsztatów tematycznych (odnawialne źródła energii) mają zainteresować tę grupę wiekową.
Grupa docelowa:
300 osób oglądających filmy
240 osób biorących udział w warsztatach
Wszyscy uczniowie i nauczyciele biorący udział w warsztatach otrzymają dyplomy
i w miarę możliwości drobne upominki. Całe przedsięwzięcie przewidziane od godziny 10.00 do 14.00.
PROGRAM:
GODZINA 10-13
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Ul. Wojska Polskiego 28
SCENA
Rozstrzygnięcie konkursu teatralnego:
„Gimnazjalisto jesteś odważny?? Pokaż jak chronić środowisko!!!”
Zgłoszone wcześniej drużyny gimnazjalistów staną do rywalizacji o główną nagrodę.
Konkursy wiedzy o środowisku
Quizy i teleturnieje
ZAJĘCIA TERENOWE
Warsztaty na świeżym powietrzu dla zgłoszonych klas ze szkół podstawowych. Przeprowadzane 45 minutowe lekcje o środowisku w Parku Sołackim, nad Jeziorem Rusałka oraz w innych zielonych okolicach UP w Poznaniu.
KONKURSY PLASTYCZNE
Odbywać się będą na placu przed Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu
(ul. Wojska Polskiego 28) w wyznaczonym miejscu w pobliżu sceny. Uczestnicy to dzieci oczekujące na swoje wycieczki dydaktyczne lub grupy już po ich zakończeniu. Mile widziani również starsi artyści;-)
Pokoloruj swoją Ekotorbę
Papierowe torby z własnym obrazkiem- który z nich najbardziej nam się spodoba?? Najważniejszy jest pomysł przyjazny środowisku;-)
Ściana kolorowych pomysłów
Zostawmy ślad po trzecich obchodach Światowego Dnia OŚ w Poznaniu
Dołącz do pochodu- stwórz Eko- transparent
Stwórz własny transparent- ważny jest pomysł ważne jest wykonania!!!
– konkurs dla starszych grup wiekowych
INNE ATRAKCJE NA PLACU I TRAWNIKU
- Ubarw tęczę swoimi pomysłami
- Wielki wyścig, czyli jak wytrzymałe są Eko-torby??
- Przedstawienia teatralne gimnazjalistów (+ konkursy przeprowadzane ze sceny)
- Stoiska firm i organizacji z własnym programem edukacyjno- rozrywkowym (ZZO, ETE, Lasy Państwowe, Klub GAJA z Białegostoku)
BUDYNEK UNIWERSYTETU
Dla wszystkich:
- Wystawa fotograficzna
- Projekcja filmu Niewygodna prawda sala A i D godzina 10 i 12
Dla zgłoszonych
(do 4 czerwca 2009 mail: [email protected]):
- Warsztaty energetyczne
Młodzież w nich uczestnicząca zostanie postawiona na miejscu władz kraju, muszącego poradzić sobie z poważnym kryzysem energetycznym. Na podstawie wytycznych grupy będą musiały ustalić plan postępowania kryzysowego. Najlepsze grupy nagrodzimy.
GODZINA 13-14
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Ul. Wojska Polskiego 28
WYSTĘP „TEATRU OGNIA”
GODZINA 14-16
HAPPENING ULICAMI POZNANIA
Trasa: PLAC A. MICKIEWICZA – Ul. Św. Marcin- Paderewskiego- STARY RYNEK-Szkolna-Półwiejska-STARY BROWAR
Obok zamieszczamy zdjęcia z poprzednich edycji Dnia Ochrony Środowiska, organizowanego przez Koło Naukowe Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego. Portal edukacji ekologicznej www.zielonalekcja.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Źródło: Koło Naukowe Ochrony Środowiska Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu