W celu zbudowania większej świadomości na temat świątecznych eko–zachowań w ramach projektu ?Św. Mikołaj jest eko!? na ulice Warszawy i pobliskich gmin wyjechała #światecznaŚmieciareczka firmy LEKARO, przyozdobiona kolorowymi lampkami. Na bokach pojazdu przedstawiona została grafika edukacyjna z QR codem przekierowującym do strony akcji, która na bieżąco będzie aktualizowana o wskazówki, które pomogą nam wspólnie ograniczyć ilość świątecznych odpadów. Na stronie projektu będą pojawiać się informacje dotyczące prawidłowych eko–zachowań oraz będą poruszane m.in. tematy prezentów zgodnych z ecodesign, czy opakowań po świątecznych podarunkach.
Najważniejszą zasadą dotyczącą minimalizowania odpadów to przede wszystkim ograniczenie ich produkcji. Według statystyk ok. 9 milionów ton (!) żywności co roku ląduje w koszu. Taki sam los spotyka świąteczne potrawy. Co zrobić z nadmiarem żywności w naszej lodówce? Najważniejsze to ograniczyć ich ilość! W Boże Narodzenie przeciętna rodzina marnuje średnio 2 kilogramy jedzenia ? to nawet 3 razy więcej niż w innych miesiącach. Aby uniknąć podobnej sytuacji ważne jest, abyśmy dokładnie rozpisali listę naszych zakupów i dopasowali ją do ilości gości z jaką mamy zamiar spędzić świąteczny czas.
Podobnie jest z prezentami. Zmiana naszego podejścia do obdarowywania bliskich nam osób również pozwala na zmniejszenie ilości świątecznych śmieci. Nie muszą być to fizyczne podarunki. Warto pomyśleć nad doświadczeniami, które wzbudzą w nich pozytywne emocje i pozwolą na wygenerowanie nowych, pozytywnych wspomnień, np. bilety do teatru, warsztaty tematyczne lub wspólna podróż. Jeśli jednak chcemy podarować komuś coś namacalnego, zadbajmy o to, aby był to prezent mocno przemyślany i odznaczał się wysoką jakością. Pamiętajmy, że upominki kupowane na ostatnią chwilę niestety rzadko są trafione.
Równie istotne jest zapakowanie prezentów. Nawet mała rzecz prezentująca się w piękny sposób sprawia radość. Niestety producenci opakowań nie do końca żyją w zgodzie z ekologią. Część papieru prezentowego nie spełnia warunków do ponownego przetworzenia. Wówczas musi on trafić do pojemników na odpady zmieszane. Problem ten dotyczy przeważnie makulatury intensywnie polakierowanej lub tej specjalnie usztywnianej. Pakując prezenty korzystaj najlepiej z toreb wielokrotnego użytku, które użyjesz w przyszłym roku.
A co z choinką? Czy plastikowa choinka jest nie–ekologiczna? Nie w tym wypadku. Plastikowe drzewko możemy wykorzystać kilka lat z rzędu, co pozwoli ograniczać wycinkę drzew. Jeśli jednak bardzo zależy nam na żywym drzewku zadbajmy o to, aby kupić choinkę w doniczce.
W ten sposób możemy jej podarować drugie życie. Po świętach możemy zasadzić ją w ogródku, na działce lub oddać do Lasów Miejskich lub Państwowych, które organizują
coroczne zbiórkę świątecznych drzewek. I tak mieszkańcy mogą przyczynić się do
powiększenia stołecznego drzewostanu. Gdy jednak kupimy ciętą choinkę dopilnujmy by
wyrzucić ją w określonym dniu odbioru choinek lub dostarczyć ją do PSZOK. Selektywnie
zebrane choinki zostaną przerobione na biomasę i zastąpią węgiel w elektrociepłowniach,
powracając do naszych domów w postaci ciepła.
Nie zapominajmy o tym, że zarówno żywność, nietrafione prezenty, a nawet ich opakowania możemy wykorzystać ponownie! Jest to kolejna zasada postępowania z odpadami. Dopiero po niej myślimy o odzysku, czyli recyklingu. W tym przypadku ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących sortowania i dzielić prawidłowo odpady na 5 frakcji:
? papier (niebieski worek lub pojemnik z niebieską naklejką)
? metale i tworzywa sztuczne (żółty worek lub pojemnik z żółtą naklejką)
? szkło (zielony worek lub pojemnik z zieloną naklejką)
? odpady zmieszane (pojemnik z czarną naklejką)
? BIO (brązowy worek lub pojemnik z brązową naklejką)
Pozostałe, niestandardowe rodzaje odpadów komunalnych jak np. baterie, gabaryty oddajemy do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK i MPSZOK).W tym roku warto bliżej przyjrzeć się swoim świątecznym nawykom. Bardzo istotne jest edukowanie i przedstawienie społeczeństwu jak ważny jest temat eko–edukacji w okresie świątecznym, ponieważ każda, nawet najmniejsza decyzja wywiera bezpośredni wpływ na środowisko. Obserwuj strony akcji i spraw, aby Twoje Święta również były eko! #ekoswieta #swiatecznasmieciareczka
FB: Świąteczna Śmieciareczka
https://www.facebook.com/%C5%9Awi%C4%85teczna–%C5%9Bmieciareczka–
102081255664122
IG: swiateczna.smieciareczka
https://www.instagram.com/swiateczna.smieciareczka/
WWW: https://lekaro.pl/sw–mikolaj–jest–eko/