Po 12 miesiącach zajęć uczniowie z czterech szkół w regionie otrzymali Certyfikat Klubu Gaja -Strażnik Ziemi.

Młodzi uczestnicy projektu Klubu Gaja – Ekolokalny wolontariat już wiedzą m. in. czym zajmuje się Powiatowy Inspektorat Weterynarii lub Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Znają podstawowe prawa konsumenta oraz możliwości współpracy z samorządem lokalnym na rzecz ochrony przyrody. Wiedzę przekazywali im specjaliści – pracownicy administracji państwowej, przyrodnicy – pasjonaci i leśnicy. Projekt zakończyła konferencja zorganizowana w siedzibie Klubu Gaja w Wilkowicach.
 
Młodzi ludzie, którzy chcą wykazać się zaangażowaniem na rzecz ochrony przyrody i zwierząt często borykają się z bierną postawą otoczenia, niską świadomością innych w tym zakresie i brakiem własnych kompetencji w takich sprawach.Projekt Klubu Gaja, pod nazwą Ekolokalny wolontariat wyłonił spośród ponad tysiąca uczniów czterech szkół (Ośrodek Edukacyjny Sokrates w Bielsku-Białej; Zespół Szkół nr 6 w Tychach; Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle i Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu) 50 młodych ludzi, dla których zorganizowano kilkadziesiąt spotkań teoretycznych z fachowcami od ochrony przyrody, wód, praw zwierząt, praw konsumentów i gospodarki leśnej. Praktycznym sprawdzianem był samodzielnie organizowany przez młodych dla lokalnych środowisk Dzień Praw Zwierząt, sadzenie drzew, sprzątanie terenów chronionych oraz obóz integracyjno – szkoleniowy pod Tatrami.
 
Program Ekolokalnego wolontariatu powstał w oparciu o 25 lat doświadczeń Klubu Gaja.
Klub Gaja jest zawsze otwarty na współpracę z osobami i instytucjami, które doceniają wartość wolontariatu we wprowadzaniu pozytywnych zmian – korzystnych dla przyrody, zwierząt i obywateli. Aby działać dla dobra wspólnego, którym jest także przyroda, nie wystarczą tylko dobre chęci. Potrzebna jest wiedza, doświadczenie i skuteczna współpraca z bardzo rożnymi środowiskami – komentuje Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
 
Partnerami projektu byli: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach; Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach; Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bielsku-Białej; Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Żywcu i Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tychach. Wśród najważniejszych informacji, które chcieliśmy przekazać wolontariuszom były przepisy Ustawy o ochronie zwierząt oraz wpojenie podstawowych zasad humanitarnego obchodzenia się ze zwierzętami – mówi Agata Leśniak z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Tychach. Współcześnie nie sposób przecenić korzyści płynących z angażowania młodych ludzi w aktywność społeczną, w tym związaną z ochroną środowiska. Na spotkaniach z młodymi wolontariuszami Klubu Gaja chciałem naświetlić działalność Lasów Państwowych w jak najbardziej szerokim zakresie, aby zerwać z pokutującą jeszcze czasami opinią, że leśnictwo to fabryka desek – dodaje Grzegorz Cekus z Nadleśnictwa Kobiór gdzie kilkunastu uczestników projektu zasadziło około 200 drzew, a także posprzątało teren chętnie odwiedzanego przez okolicznych mieszkańców użytku ekologicznego Paprocany.
 
Kulminacyjnym punktem projektu, obok wydarzeń zorganizowanych z okazji Dnia Praw Zwierząt (w Bielsku-Białej, Żywcu, Ustroniu i Tychach) był obóz w Małym Cichym.
Obóz integracyjno-szkoleniowy był dla nich strzałem w dziesiątkę. Zadowolenie dawało im poczucie, że w projekcie są traktowani jak osoby dorosłe i że mogą pomagać takiej organizacji jak Klub Gaja. Długo wspominali spotkania z panem Markiem Nowakiem z Inspekcji Handlowej i panem Jackiem Wąsińskim z Leśnego pogotowia dla dzikich zwierząt w Mikołowie, ponieważ składały się zarówno z ważnych merytorycznych informacji, jak i ciekawostek – opowiada koordynatorka grupy z bielskiego Sokratesa, Izabela Siubiak.
 
Podczas konferencji zamykającej projekt młodzi wolontariusze otrzymali specjalne certyfikaty Strażnika Ziemi. To nagroda za roczny udział w projekcie, a jednocześnie dokument, który potwierdza, że wolontariusz ma wiedzę i kompetencje w zakresie podejmowania działań na rzecz ochrony zwierząt i przyrody. Mam nadzieję, że młodych ludzi zachęci to i ośmieli to podejmowania działań obywatelskich we własnych społecznościach – wyjaśnia koordynator projektu, Paweł Grzybowski.
 
 
Projekt „Ekolokalny wolontariat” został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię