Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING zaprasza na spotkania edukacyjne przy punkcie widokowym na ścieżce turystyczno-dydaktycznej w rezerwacie Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej. To okazja na poznanie tego wyjątkowego zakątka, położonego tak blisko Gdańska. Ścieżka turystyczna to wyśmienite miejsce na spacery i odkrywanie tajemnic przyrody o każdej porze roku.
Letnie spotkania z edukatorem zaczynają się codziennie o godz. 11.30, 13.00, 15.00, 16.30 i 18.00 aż do 14 września.
Rezerwat przyrody ?Mewia Łacha? mogłaby być przykładem tego jak człowiek i przyroda mogą współistnieć dzięki sobie nawzajem. Jest to perła polskiego wybrzeża, jeden z najbardziej unikatowych i urokliwych zakątków Polski i Europy, ostoja ptaków o randze europejskiej. Znajduje się na wschodnich rubieżach Gdańska i nie miałby racji bytu, gdyby nie wykonanie Przekopu Wisły w 1895 r. Od tego czasu niesione z prądem osady rzeczne oraz działalność wiatru i fal morskich kształtują malownicze łachy i wyspy tzw. stożka ujściowego Wisły.
Stały się one obecnie lęgowiskiem dla jedynej w Polsce kolonii rybitw czubatych i wielu innych cennych gatunków, np. ostrygojada, sieweczki obrożnej, czy rybitwy białoczelnej. Rezerwat stanowi również miejsce odpoczynku i żerowisko dla wielu ptaków podczas migracji. Regularnie występują tu też foki szare, a niekiedy i rzadsze gatunki: pospolita i obrączkowana. Obecnie największym zagrożeniem tego przyrodniczego eldorado jest to, co przyczyniło się do jego powstania ? ludzka aktywność?
Folder Ujście Wisły. Ścieżki Natury przybliżający wyjątkową przyrodę Mewiej Łachy dostępny jest na stronie http://www.kuling.org.pl/uw/folderUW.pdf . Aktualności z rezerwatu publikowane są na profilu Chronimy Naturę na Wyspie Sobieszewskiej na Facebooku.
Letnie spotkania przyrodnicze są częścią Programu Partnerskiego ?Chronimy NATURĘ na Wyspie Sobieszewskiej? wspieranego przez Grupę LOTOS. Czynną ochronę, monitoring oraz edukację w rezerwacie dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Fot. Rybitwy czubate, autor: Dawid Kilon