Eko Cykl Organizacja Odzysku prowadzi akcję edukacji ekologicznej na terenie Instytutu ?Pomnik ? Centrum Zdrowia Dziecka? w Warszawie w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Grupa odbiorców w skali roku to ok. 500 tys. Program dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na terenie Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” odpady zbiera się selektywnie. Eko Cykl Organizacja Odzysku. postanowiła pomóc w tych działaniach. Firma wspólnie z Instytutem prowadzi na terenie placówki program edukacyjny w tym zakresie. Od marca 2009 r. przeszkolono personel Instytutu z zakresu gospodarki odpadami, przeprowadzono zajęcia dla dzieci a świetlice wyposażono w materiały edukacyjne, rozwieszono plakaty i naklejki o zasadach selektywnej zbiórki, ogłoszono konkursy, a do końca 2010 r. personel Eko Cyklu przekazuje zestawy edukacyjne pacjentom i ich rodzinom. Działania mają na celu nie tylko zwiększenie masy odpadów selektywnie zbieranych w IPCZD (czego efekty widać już dziś), ale także w gospodarstwach domowych. Ważne jest zwiększenie świadomości ekologicznej oraz czynna ochrona środowiska.
Dlaczego podjęli Państwo współpracę akurat z Instytutem?
Na terenie Instytutu już od 3 lat prowadzone są działania prośrodowiskowe. Placówka posiada certyfikat Zarządzania Środowiskowego ISO 14001. Jednym z głównych działań w tym zakresie jest zarządzanie odpadami poprzez ich ograniczanie oraz zwiększenie udziału odpadów zbieranych selektywnie.
Czyli Instytut prowadzi już selektywną zbiórkę?
Tak. Problem jednak w tym, że jest ona nie do końca poprawna. Widać braki w znajomości zasad selektywnej zbiórki, szczególnie wśród osób odwiedzających placówkę. Eko Cykl Organizacja Odzysku. działa w branży gospodarki odpadami, a także prowadzi edukację ekologiczną. Dlatego zwrócono się do nas o pomoc merytoryczną.
Do kogo więc skierowany jest program?
Program nastawiony jest na szeroki krąg odbiorców. W Instytucie leczą się dzieci i młodzież do 18 – go roku życia. Ale wraz z pacjentami na terenie placówki przebywają także rodzice, opiekunowie oraz inni członkowie rodzin. Odbiorcami są więc dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe. Ale nie można zapomnieć także o licznym personelu – zarówno medycznym, jak i administracyjnym. Do nich także chcielibyśmy dotrzeć.
Instytut jest dużą placówką. Pewnie nie było łatwo przygotować program na taką skalę?
Faktycznie przygotowanie tak dużego programu było wyzwaniem. Akcje edukacyjne prowadzimy jednak od wielu lat i zdobyte doświadczenie pozwoliło przygotować program kompleksowo. Na terenie Instytutu odpady zbiera się selektywnie w worki, które umieszczone są na stelażach. Na każdy taki stelaż zostały przygotowane naklejki informujące o tym, co można do danego worka wrzucać, a czego nie. Ponadto w pobliżu zbiórki odpadów rozwieszone zostały plakaty informacyjno – edukacyjne. Myślę, że to powinno pomóc w segregacji odpadów w placówce. Jednak żeby wzmocnić efekt ekologiczny programu, dla pacjentów przygotowano zestawy edukacyjne, które każdy pacjent może zabrać ze sobą do domu.
Myślicie Państwo, że to wystarczy?
Na tym nie koniec. Na terenie Instytutu znajduje się Zespół Szkół im. Ewy Szelburg – Zarembiny. Jest tam przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum ogólnokształcące. Rocznie w szkole uczy się ok. 6000 dzieci. Na tym polu przygotowaliśmy szkolenie dla nauczycieli z zakresu gospodarki odpadami, scenariusze zajęć edukacyjnych oraz specjalne zestawy pomocy naukowych, które mają pomóc w promowaniu selektywnej zbiórki. Na każdym piętrze szpitala znajdują się także świetlice. Każdą z nich wyposażyliśmy w specjalne plansze dydaktyczne – zabawki oraz gry edukacyjne, oczywiście na temat selektywnej zbiórki. Przesłanie jest proste: bawiąc – uczyć.
A co z pracownikami Instytutu?
Dla pracowników przeprowadzono serię szkoleń na temat gospodarki odpadami, w czasie których przekazaliśmy także materiały edukacyjne. Jednocześnie dla wszystkich grup odbiorców przygotowaliśmy też różne konkursy z zakresu selektywnej zbiórki. Więcej szczegółów na stronie www.ekocykl.org.
Bardzo się Państwo zaangażowali w prowadzoną na terenie Instytutu segregację. Jest to teren zamknięty i wydaje się, że efekty segregacji będą jednak ograniczone.
Niekoniecznie. Uważamy, że właściwe postawy, które uda się wypracować w trakcie pobytu pacjentów i ich rodzin w IPCZD będą przenoszone na środowiska, z których wywodzą się pacjenci. Leczą się tutaj dzieci z terenu całej Polski. Rocznie hospitalizowanych jest około 45 tys. pacjentów, z poradni korzysta jeszcze więcej osób. Potencjalna liczba odbiorców programu jest więc duża. Rocznie daje to grupę odbiorców rzędu 500 tys. osób. Poza tym edukacja ekologiczna to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu chorych dzieci i ich najbliższych. Szczerze wierzymy, że poświęcając czas na zaproponowane przez nas zabawy czas choroby będzie mijał im szybciej i przyjemniej.
Eko Cykl Organizacja Odzysku – jedna z największych organizacji odzysku na polskim rynku. Swoją działalność prowadzi od 2002 r. kiedy to uregulowania prawne nałożyły na przedsiębiorców wprowadzających na polski rynek produkty w opakowaniach, obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Działalność firmy opiera się przede wszystkim na przejmowaniu wspomnianego obowiązku oraz jego realizacji przy współpracy z recyklerami oraz posiadaczami odpadów. Jako jedyna Organizacja Odzysku w Polsce i Europie zarejestrowana jest w Europejskim Systemie Ekozarządzania i Audytu (EMAS).Wśród dodatkowych usług oferowanych przez Eko Cykl Organizację Odzysku. znajdują się: szkolenia z zakresu gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, audyty środowiskowe: audyt produktowy i audyt ekologiczny, możliwość zlecenia przygotowania sprawozdań OPAK oraz edukacja ekologiczna. Regularnie od 2003 roku Organizacja Odzysku poddawana jest certyfikacji COBRO – Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozowjowego Opakowań – niezależnej instytucji przy Ministerstwie Gospodarki. Weryfikacja spółki dokonywana jest w obecności obserwatora z Ministerstwa Środowiska. W wyniku kontroli Organizacja uzyskuje jedne z najwyższych not, co pozwala ją umieszczać na liście polecanych jako wiarygodnych do współpracy spółek.