Treści zaprezentowane na ścieżce zainteresują zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dowiecie się tu jak bardzo nasze codzienne życie potrafi zmieniać środowisko naturalne, a także na czym polega oczyszczanie ścieków w nowoczesnej oczyszczalni.
Nazwa ścieżki
|
Ścieżka Edukacyjna GIGABLOK |
Długość ścieżki
|
1,5 km |
Czas przebycia
|
1-1,5 h |
Trasa (miasta)
|
|
Opis
|
Ścieżka została przygotowana z myślą o tym, aby korzystając z niej można było wzbogacić swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, a w szczególności wody.
Na ścieżce realizowane są różnego rodzaju zajęcia dydaktyczne. Trasa została oznakowana tablicami informacyjnymi. Znajdują się na nich podstawowe informacje na temat procesu oczyszczania ścieków. Jako element ścieżki uruchomiona została również strona internetowa, na której oprócz podstawowych informacji dotyczących samej ścieżki, zamieszczane są ciekawe artykuły oraz wiele innych materiałów. Katowickie Wodociągi na potrzeby ścieżki nakręciły dwa filmy edukacyjne. Są one prezentowane grupom podczas zwiedzania ścieżki. Film „Marcin”, adresowany do starszej młodzieży i dorosłych, jest dokumentalno-fabularną opowieścią o wpływie człowieka na obieg wody w przyrodzie. „Giga” to film jest skierowany do najmłodszej widowni. Jego fabuła oparta jest na autentycznej historii pieska wrzuconego przez bezdusznych ludzi do kanalizacji i znalezionego przez pracowników na oczyszczalni. Reżyserem obu filmów jest związana z łódzką Szkołą Filmową Ewa Stępniewicz, laureatka wielu nagród, między innymi I i II Międzynarodowego Forum Ekologicznego „Ekoraj” w Rajgrodzie oraz konkursu Eko-Dziennikarz Roku. Montażem i postprodukcją zajął się Norbert Rudzik, specjalista od komputerowych efektów specjalnych, montażysta najnowszego filmu Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż”. W filmie „Giga” wystąpili 10-letni Karol i 16-letni Kuba Grzybek, bracia znani między innymi z programu „Mam talent”. W rolę kierownika oczyszczalni ścieków wcielił się jej prawdziwy kierownik – Grzegorz Grabka. Uratowanego pieska zagrał szczeniak podrzucony do schroniska w Zabrzu. Praca w filmie okazała się jego życiową szansą. Dzięki wrażliwości i staraniom filmowców po zakończeniu prac nie wrócił już do schroniska, ale znalazł dom i kochających właścicieli. Ścieżka wypełniła więc dodatkową misję. Ścieżkę Edukacyjną GIGABLOK zwiedzać można od poniedziałku do piątku oraz w wybraną sobotę każdego miesiąca po wcześniej rezerwacji, której dokonywać można telefonicznie pod numerem 32 78 82 696 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.30 lub drogą mailową: [email protected]. Zwiedzanie ścieżki jest bezpłatne. Więcej informacji na stronie: www.gigablok.pl |