Właśnie rozpoczynają się obchody jubileuszowego, dziesiątego Święta Drzewa. Każdy z nas może wziąć udział w akcji i posadzić jedno z 5 tysięcy nowych drzew. Jak to zrobić?
Wystarczy oddać pusty kartridż w ramach prowadzonej przez firmę Eco Service zbiórki pustych wkładów do drukarek.
Szacuje się, że Polacy zużywają rocznie ok. 15 milionów kartridży do drukarek. Większość zalega wysypiska śmieci i tylko niewielki procent trafia do recyklingu. Niestety, wciąż jesteśmy w niechlubnej czołówce europejskich krajów, które w niewielkim stopniu dbają o odzyskiwanie surowców wtórnych. Statystyczny Polak w ciągu roku oddaje do odzysku 1kg elektroodpadów, podczas gdy Szwed – 20kg. Recykling tymczasem to wymierne korzyści – ekologiczne i finansowe. O atutach takiego rozwiązania mówi Marcin Adamski, prezes Eco Service, firmy popularyzującej ideę recyklingu pustych wkładów do drukarek: – Refabrykacja, czyli ponowne wykorzystanie w procesie produkcji wybranych podzespołów z recyklingu, ogranicza emisję CO? nawet do 60% i oznacza mniejsze zużycie ropy naftowej – w przypadku kartridża laserowego nawet o 2 litry.
Każdy pusty wkład do drukarki przekazany w ramach, prowadzonej przez Eco Service, akcji „Oddaj kartridż, pomóż sadzić drzewa” wspiera finansowo kampanię zalesiania Polski. Jej tegoroczne efekty będzie można zobaczyć już 10 października, kiedy ruszy wielkie sadzenie drzew. W akcji można jednak wziąć udział przez cały rok – w sklepach Media Markt i Saturn na terenie całego kraju dostępne są specjalne darmowe koperty na puste wkłady atramentowe. Wystarczy włożyć wkład do środka i bezpłatnie wysłać pocztą. Tonery do drukarek laserowych można oddawać do specjalnych pojemników ustawionych w elektromarketach i wybranych sklepach komputerowych.
Do tej pory w ramach akcji udało się sfinansować posadzenie trzynastu tysięcy drzew. W tym roku zostanie zakupionych kolejne pięć tysięcy sadzonek. – Bierzemy udział w Święcie Drzewa już po raz szósty. Poprzednie lata pokazały, że możemy mieć realny wpływ na ochronę środowiska i, że kluczowe tutaj staje się zrozumienie, że właściwie zagospodarowany odpad ma wartość – podsumowuje Marcin Adamski z firmy Eco Service, partnera Święta Drzewa.