Szkoła Leśna na Barbarce zaprasza na wycieczkę rowerową ścieżką dydaktyczną ?Powrót do pierwotnego lasu?, organizowaną z okazji zakończenia wakacji i rocznicy utworzenia rezerwatu ?Las Piwnicki? w powiązaniu z obchodami Międzynarodowego Roku Lasów.

Wycieczka odbędzie się 4 września 2011 r.- spotkanie uczestników nastąpi o godz. 14.00 przy Leśniczówce w Osadzie Leśnej Barbarka, przewidywany czas trwania wycieczki ok. 2 godziny. Uczestnicy pojadą ścieżką o długości ok. 10 km, która obejmuje interesujące pod względem przyrodniczym miejsca między Barbarką, Olkiem a rezerwatem „Las Piwnicki”. Każdy uczestnik wycieczki otrzyma kartę pracy z zadaniami, które rozwiązywane będą w czasie postojów przy poszczególnych stanowiskach edukacyjnych ścieżki.

Organizatorzy zapraszamy całe rodziny, bez ograniczenia wiekowego, warunek – uczestnik bez problemu musi pokonać rowerem trasę wycieczki, dzieci pozostają podczas wycieczki pod opieką rodziców lub pełnoletniego opiekuna.

Zapisy: Biuro Szkoły Leśnej na Barbarce, poniedziałek –piątek: 8.00 –  16.00, Tel. /56/ 657 60 85
Rowery: istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia roweru na Barbarce na czas wycieczki po wcześniejszej rezerwacji w biurze Szkoły Leśnej na Barbarce.

Las Piwnicki

Rezerwat „Las Piwnicki” utworzony został 25 sierpnia 1956 r. na powierzchni 25,83 ha, a w 1981 r. powiększono go do 37,20 ha. Organem zarządzającym jest Nadleśnictwo Toruń. Las Piwnicki należy do najstarszych rezerwatów przyrody na ziemi chełmińskiej. Położony jest na górnych terasach Wisły w pobliżu wsi Piwnice i Różankowo. Wieś Piwnice została wymieniona w 1346 r. jako dobra rodziny Ritterów. W 1520 roku Król Zygmunt Stary nadał czynsz z wsi miastu Toruniowi. Historia ochrony tego terenu sięga roku 1912 kiedy ówczesny właściciel – Meister oficjalnie zabronił wszelkich form eksploatacji lasu. W 1924 r. Wojewoda Pomorski wydał zarządzenie zabraniające usuwania drzew z lasu piwnickiego. Pierwszym motywem objęcia ochrony Lasu Piwnickiego było niespotykane w regionie nagromadzenie pomnikowych okazów dębu (ponad 300 lat) i sosny (ponad 160 lat).

Sosna w rezerwacie pochodzi z nasadzeń. Pierwsze drzewostany sosnowe zostały wprowadzone sztucznie pod koniec XVIII w. W latach 70-tych XX w. starsze okazy sosen zaczęły obumierać także dęby wykazują objawy starzenia się i stopniowo giną z drzewostanu. W lukach po obumarłych drzewach pojawia się podrost graba i osiki. Wraz z kruszyną, bzem czarnym, leszczyną i dereniem tworzą trudne do przebycia zakrzaczenia. Aktualnym celem ochrony jest zachowanie wielogatunkowych zbiorowisk leśnych o cechach naturalnych, występujących na glebach wytworzonych z piasków terasowych i wydmowych.
 

Pierwszym motywem objęcia ochrony Lasu Piwnickiego było niespotykane w regionie nagromadzenie pomnikowych okazów dębu. / Fot. Szkoła Leśna na Barbarce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię