Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zaprasza nauczycieli biologii i przyrody szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz trenerów pozaszkolnej edukacji przyrodniczej do udziału w programie ?Przyroda wokół nas ? PTAKI?.

Zapraszamy nauczycieli biologii i przyrody oraz instruktorów pozaszkolnej edukacji przyrodniczej do wspólnej z nami realizacji programu edukacyjnego "Przyroda wokół nas-Ptaki".

Oferujemy bezpłatny zestaw materiałów edukacyjnych, które będą pomocą w przygotowaniu atrakcyjnych zajęć na temat ptaków – różnorodności gatunków, zajmowanych przez nich siedlisk i problemów ochrony.


Kilka słów o programie

„Przyroda wokół nas- Ptaki”- to program edukacyjny, który OTOP prowadzi we współpracy ze szkołami i ośrodkami edukacji ekologicznej na terenie całego kraju.

Założeniem programu jest pomoc nauczycielom i instruktorom edukacji pozaszkolnej w przygotowaniu niestandardowych zajęć przyrodniczych, których głównym motywem są ptaki. To grupa zwierząt zasiedlających wszystkie typy środowisk, wiele z nich to gatunki żyjące bardzo blisko ludzi. Dzięki temu każdy może podpatrywać ich życie – nawet mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. Rozpoznawanie gatunków ptaków żyjących w pobliżu człowieka i podglądanie różnych aspektów ich życia może być świetną okazją do poznania i zrozumienia ciekawych, złożonych zależności, zachodzących świecie przyrody. To także okazja do ukazania uczniom wpływu, jaki wywiera na przyrodę intensywna działalność człowieka.

Do programu może zgłosić się nauczyciel lub pełnoletni animator edukacji przyrodniczej, który jest gotów zaangażować się we współpracę z OTOP. Liczymy na stały kontakt z koordynatorem programu.

Cele programu:

  1. Zachęcenie dzieci i młodzieży do obserwowania przyrody.
  2. Zapoznanie młodzieży z podstawowymi gatunkami ptaków.
  3. Rozwijanie umiejętności postrzeganie wszystkich składników środowiska przyrodniczego, jako wzajemnie zależnych od siebie elementów.
  4. Zaangażowanie uczniów w aktywne działania na rzecz poznania i ochrony środowiska w swojej okolicy.

Adresaci programu:

Materiały programu obejmują dwie grupy odbiorców:

  1. Uczniów szkół średnich, gimnazjów oraz starszych klas szkół podstawowych. Propozycje zawarte w książce dla nauczyciela „Ptaki”, która jest podstawowym  narzędziem realizacji programu dla tej grupy odbiorców, mogą być wykorzystane w szkole na lekcjach, na zajęciach pozalekcyjnych, a także przez ośrodki edukacji przyrodniczej. Niektóre jego elementy mogą być wykorzystane w nauczaniu zintegrowanym.
  2. Dzieci młodsze, objęte nauczaniem wczesnoszkolnym. Materiały są w trakcie opracowywania i już wkróce trafią w ręce zainteresowanych nauczycieli i opiekunów grup uczniów młodszych.

Współpraca z koordynatorem OTOP

  • Szkolny/lokalny opiekun programu sporządza roczne zestawienie zrealizowanych zadań i do końca czerwca każdego roku przesyła raport koordynatorowi ze strony OTOP. Zachęcamy do załączenia materiałów dokumentujących realizację zadań. Dużą wartość mają dla nas relacje wzbogacone o Państwa komentarze i opinie, prace uczniów lub zdjęcia. Zachęcamy do przesyłania materiałów także w ciągu roku.
  • Czekamy na odesłaną ankietę dotyczącą programu i jego materiałów. Zawarte w niej uwagi pozwalają dostosować materiały do oczekiwań realizatorów programu.

  • Realizatorom programu, którzy pozostają z nami w kontakcie koordynator przesyła roczny raport z działania programu w postaci Biuletynu Programu Edukacyjnego, przygotowanego w oparciu o Państwa relacje. Biuletyn dociera do nauczyciela we wrześniu. Zawiera podsumowanie minionego roku szkolnego z programem „Ptaki”, wskazówki co do realizacji zadań i ofertę na kolejny rok szkolny. W Biuletynie prezentowane są najciekawsze pomysły na realizację proponowanej ścieżki edukacyjnej, komentarze i uwagi nauczycieli oraz wyróżniające się prace uczniów (np. rysunki, relacje i wrażenia z przebiegu zajęć). Na łamach Biuletynu chętnie opublikujemy nadesłane ciekawe propozycje scenariuszy, opracowane do zadań programu „Ptaki”.
  • Prace przesyłane przez uczestników programu mogą być publikowane w dziale„Głos uczestników programu  naszego serwisu.
  • Relacje i inne materiały prosimy przesyłać do końca czerwca każdego roku na adres koordynatora programu:

    e-mail: hanna.rachwald(at)otop.org.pl
    adres korespondencyjny: Pomorskie Biuro OTOP, ul. Lipowa 4, 80-230 Rumia. Uwaga zmiana adresu Biura Pomorskiego!

  • Uczestnicy programu otrzymają dokument poświadczający jego realizację i współpracę z OTOP.

 Źródło: OTOP

Założeniem programu jest pomoc nauczycielom w przygotowaniu niestandardowych zajęć przyrodniczych, których głównym motywem są ptaki. / Fot. Fibster, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię