10 projektów związanych z ochroną środowiska otrzymało dofinansowanie o łącznej wartości 105 tys. zł w trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego ?Henkel ? zielone granty?.

Jury trzeciej edycji konkursu „Henkel – zielone granty” w składzie: Dorota Strosznajder z Henkel Polska, Ola Siewko z Wydawnictwa Aga-Press oraz Kasia Dulińska i Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia stanęło przed trudnym zadaniem wyboru najlepszych spośród 154 wniosków nadesłanych z całej Polski.

Ich decyzją zwycięzcami tegorocznej edycji zostali:  Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Bielawie za projekt „W dziewięćsiłach nasza siła”, Fundacja Rozwoju Helisa w Łodzi za projekt „Działaj w kole w swojej szkole”, Gimnazjum im. Płk. Kazimierza Zenktelera w Buku za projekt „Zielona kurtyna”, Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej za projekt „Szkoła ZEROemisyjna IV edycja”, Hufiec Węgorzewo ZHP za projekt „Harcerski EkoRok”, Sandomierskie Centrum Kultury w Sandomierzu za projekt „Dookoła wody – festiwal ekologia” , Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu za projekt „W Pomezanii i Pogezanii czyli historia szumem wody opowiedziana”, Stowarzyszenie Szukamy Polski w Białymstoku za projekt „Kartki z kalendarza ekologicznego – wideobuk dla uczniów”, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy za projekt „Śmieciobranie – śmieci sortowanie” oraz Zespół Szkół im. Michała Kajki w Dąbrówce za projekt „W kropelce wody”.

Zgodnie z nową formułą konkursu nagrodziliśmy najciekawsze projekty o różnej skali i budżecie. Zwycięzcami zostały placówki, które wnioskowały o dofinansowanie w wysokości dwóch-trzech tys. złotych, a także autorzy dużych projektów, wymagających wsparcia o maksymalnej wysokości 15 tys. złotych – podsumowała Dorota Strosznajder, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska. – Warto też podkreślić, że pula grantów firmy Henkel stanowi zgodnie z ideą konkursu, część łącznej kwoty, którą autorzy wniosków pozyskają i wydadzą na realizację projektów. W tym roku końcowa suma wyniesie 215 tysięcy złotych, co oznacza że połowa środków zostanie uruchomiona z dodatkowych funduszy i programów.

W trzeciej edycji programu zgłoszone zostały ciekawe i różnorodne pomysły ekologiczne od zakładania ogrodów, poprzez kampanie informacyjne, programy edukacyjne, a nawet tworzenie ścieżek dydaktycznych. Tematyka zwycięskich projektów obejmuje m.in.  selektywną zbiórką odpadów, racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi oraz ochronę bioróżnorodności. Na szczególną uwagę zasługuje Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, która otrzymała grant po raz trzeci, ponownie zachwycając spójnością, pomysłowością i skalą projektu. Drugi rok z rzędu dofinansowanie zostanie przekazane uczniom Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej, które realizuje projekt szkoły zeroemisyjnej.

–  Wybór nie należał do łatwych, gdyż jak co roku napłynęło dużo pomysłów zasługujących na dofinansowanie
– mówi Sławek Brzózek, wiceprezes Fundacji Nasza Ziemia. – Wiem, że duża część działań, dla których nie starczyło wsparcia będzie realizowana i przyniesie wspaniałe efekty dla środowiska i społeczności lokalnych. To w pewnym sensie dodatkowe, honorowe zobowiązanie dla tegorocznych laureatów, aby powierzone im pieniądze wykorzystali nawet lepiej, niż zaplanowano. Tym bardziej gratuluję laureatom i życzę powodzenia w realizacji projektów.

Henkel – zielone granty to ogólnopolski konkurs ekologiczny prowadzony od 2008 roku, którego współorganizatorami są Henkel Polska oraz Fundacja Nasza Ziemia. Inicjatywa ma na celu edukację dzieci i młodzieży oraz kształtowanie prośrodowiskowych postaw w społeczeństwie. Dotychczas do konkursu zgłoszono 600 wniosków, a zwycięskie projekty zostały zrealizowane na łączną kwotę 462 tysięcy złotych. Konkurs przyniósł wymierne efekty w postaci nowych ścieżek rowerowych i interaktywnych czy zmniejszenia liczby dzikich wysypisk w lasach.

Laureatami edycji 2010/2011 konkursu grantowego Henkel -Zielone Granty są:
 
1. Gimnazjum im. Płk. Kazimierza Zenktelera w Buku

„Zielona kurtyna”
Buk to jedna z gmin, która ma najniższy procent zalesienia w województwie wielkopolskim, wynoszący 3,7 procenta (średnia krajowa około 29 procent). Projekt wpisuje się w dążenia mieszkańców gminy do zwiększenia ilość zieleni na jej terenie. W ramach akcji planowane jest zasadzenie 10 tysięcy drzew przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów oraz chętnych lokalnych mieszkańców. Akcja częściowo prowadzona jest na wiosnę, a częściowo będzie przebiegała jesienią bieżącego roku.
 
2. Zespół Szkół im. Michała Kajki w Dąbrówce

„W kropelce wody”
Projekt realizowany przez Zespół Szkół im. Michała Kajki dotyczy ochrony zasobów wodnych. Uczniowie uczą się m.in. oceniać stan czystości wody podczas wycieczki do stacji uzdatniania wody oraz do oczyszczalni ścieków. Organizowane są także laboratoria z zakresu czystości wody,  a uczniowie monitorują jej zużycie w szkole oraz w swoich domach. Projekt zakłada także ocenę stanu czystości wody w okolicy oraz  akcję promującą zbieranie deszczówki wśród mieszkańców Dąbrówki.

 
3. ZHP Hufiec Węgorzewo

„Harcerski EkoRok”, Hufiec Węgorzewo ZHP
Harcerski „EkoRok” to projekt, który zostanie przeprowadzony w ramach 28. zlotu harcerskich drużyn wodnych „Mamry 2011” we wrześniu bieżącego roku. W ramach projektu odbędą się między innymi: ekologiczna gra terenowa „Czysty szlak Sapiny”, akcja sadzenia drzew i krzewów, sprzątanie brzegów jezior oraz zawody na orientacje, w których do wykonania będą zadania  związane z ochroną środowiska. 

4. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

„Śmieciobranie – śmieci sortowanie”
Studenci Wyższej Szkoły Gospodarki realizują projekt skierowany do mieszkańców Bydgoszczy mający na celu edukację w temacie racjonalnej gospodarki odpadami. Projekt obejmuje m.in. zbiórkę opakowań po kosmetykach, konkurs na 30-sekundowy spot telewizyjny dotyczący sortowania odpadów, dystrybucję materiałów edukacyjnych w tygodniku City Bydgoszcz, happening społeczny WORKing, który odbędzie się 6 maja oraz konkurs fotograficzny o wymownym tytule „Nie śmierć”. 
 
5. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu

„W Pomezanii i Pogezanii czyli historia szumem wody opowiedziana”
W ramach zaplanowanych działań ośrodek prowadzi cykl warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci dotyczących znaczenia przyrody i sił natury w historycznym regionie Pomezanii i Pogezanii. Wychowankowie placówki biorą udział w licznych prezentacjach, projekcjach filmów oraz grach i zabawach tematycznych. Planowane są także zajęcia terenowe w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej, zajęcia biblioteczne oraz lekcje muzealne poświęcone roli wody w życiu dawnych mieszkańców Elbląga i okolic.  Programem zostanie objętych w sumie 300 dzieci, z czego 100 dzieci weźmie udział we wszystkich aktywnościach.
 
6. Stowarzyszenie Szukamy Polski w Białymstoku

„Kartki z kalendarza ekologicznego – wideobuk dla uczniów”
W ramach zwycięskiego projektu stowarzyszenie planuje wyprodukować i rozdać 2 tysiące kopii wideobuków w placówkach oświatowych na terenie województwa podlaskiego. Filmy dotyczą zagadnień z ekologii i mają za zadanie uświadamiać widzów, zwłaszcza tych najmłodszych, o potrzebie szanowania środowiska naturalnego. „Kartek z ekologicznego kalendarza” jest w sumie 25, opowiadają one między innymi o Pierwszym Dniu Wiosny, Dniu Leśnika i Drzewiarza czy Tygodniu Mokradeł.
 
7. Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej

„Szkoła ZEROemisyjna IV edycja”
Dofinansowanie w ramach konkursu „Henkel – zielone granty” służy rozbudowaniu systemu fotowoltaicznego czyli systemu energii słonecznej, który dostarcza prąd. Dzięki jego rozbudowaniu znacząca część energii potrzebnej do funkcjonowania placówki szkolnej pochodzi ze źródeł odnawialnych. Uczniowie prowadzący projekt przeprowadzą dodatkowo prelekcje dla innych szkół na temat źródeł energii odnawialnej.
 
8. Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Bielawie

„W dziewięćsiłach nasza siła”
W ramach projektu powstaje ścieżka dydaktyczna na zboczu Łysej Góry. Uczniowie zaangażowani w akcję najpierw dokonują tzw. inwentaryzacji gatunków tj. sprawdzają, jakie gatunki roślin i zwierząt można spotkać w okolicy, przez którą będzie prowadziła ścieżka. Następnym etapem jest stworzenie oraz postawienie czterech tablic z  informacjami o gatunkach okolicznych zwierząt i roślin. Projekt zakłada także prowadzenie zajęć terenowych, konkurs na najlepszego przewodnika po ścieżce oraz konkurs literacki na temat legend związanych z terenami Łysej Góry.
 
9. Fundacja Rozwoju Helisa w Łodzi

"Działaj w kole w swojej szkole”
Projekt polega na założeniu kół ekologicznych w sześciu łódzkich szkołach podstawowych. Pierwszym etapem jego realizacji jest przeprowadzenie warsztatów pokazowych dla nauczycieli i uczniów w celu pokazania im,  jak można prowadzić atrakcyjne i aktywizujące zajęcia dla dzieci. Częścią projektu jest też wycieczka do elektrowni w Bełchatowie. Nowopowstałe koła ekologiczne będą prowadzić kampanię dotyczącą różnych aspektów ochrony środowiska. W ramach projektu planowany jest m.in. w czerwcu bieżącego roku happening w jednej z łódzkich galerii handlowych, podczas którego odbędzie się wystawa rzeźb z surowców wtórnych.

10. Sandomierskie Centrum Kultury w Sandomierzu

„Dookoła wody – festiwal ekologia"
Projekt przewiduje przeprowadzenie konkursu artystycznego dla szkół podstawowych połączonego z konkursem fotograficznym i literackim. Zgłoszone i nagrodzone prace zostaną wystawione w terminie czerwiec – sierpień na rynku Starego Miasta. Temat konkursu i wystawy to „Moja Wisła”. W ramach festiwalu, który jest częścią projektu, odbędzie się pokaz filmów o tematyce ekologicznej o wodzie, o Wiśle, flisakach, a szczególną atrakcją będzie spotkanie z podróżnikiem Markiem Kamińskim.
 
Gratulujemy zwycięzcom!

Źródło: www.henkel.pl i www.naszaziemia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię