Inwestycja o charakterze edukacyjnym, finansowana z funduszy unijnych, powstanie w Mucznem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany w Bieszczadach.
W Mucznem powstanie Centrum Dydaktyki Przyrodniczo-Leśnej, którego zadaniem będzie rozpowszechnianie wiedzy na temat walorów przyrodniczych Bieszczadów. Jednym z ważnych akcentów tego przedsięwzięcia będzie zagroda, w której będzie przebywało od trzech do czterech żubrów, a turyści będą mogli oglądać je ze specjalnych balkonów.
Sprowadzenie żubrów z innych krajów to także jeden z etapów projektu doc. dr. Kajetana Perzanowskiego, kierownika Stacji Badawczej Fauny Karpat Polskiej Akademii Nauk w Ustrzykach Dolnych oraz prof. Wandy Olech-Piaseckiej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod nazwą "Restytucja wolno żyjącej populacji żubra w Karpatach". Pozwala to uniknąć efektów tzw. chowu wsobnego, który przed kilku laty zdziesiątkował stado. Stąd wszystkie działania naukowców i leśników zmierzają do poprawy stabilności demograficznej i genetycznej żubrów w dłuższej perspektywie czasowej.
Jak wynika z badań Instytutu Zoologii Karpat PAN w Ustrzykach Dolnych, prowadzonych w ramach wieloletniego przedsięwzięcia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie pod nazwą "Kompleksowa opieka nad żubrami na terenie nadleśnictw bieszczadzkich", populacja żubrów od 1991 roku stale wzrasta. Obecnie linia białowiesko-kaukaska tych zwierząt jest najliczniejsza na świecie. W Bieszczadach, głównie w nadleśnictwach: Baligród, Komańcza, Lutowiska, Stuposiany oraz na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego żyje obecnie około 300 żubrów w większości rasy białowiesko-kaukaskiej.
Źródło: Nasz Dziennik