Fundacja Nasza Ziemia i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA inicjują akcję sprzątania polskiego wybrzeża Bałtyku. Do udziału w akcji zapraszają nadmorskie gminy.

Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku to kampania informacyjna skierowana do wszystkich Polaków, również tych mieszkających w głębi kraju – ich działania też mają ogromny wpływ na stan wody w morzu („odkręcając kran codziennie łączymy się z Bałtykiem!"). Dlatego też naszej akcji przyświeca hasło: „Nasze morze będzie tak czyste, jak czysta będzie najmniejsza rzeka czy strumyk w kraju".

W sierpniowy weekend planujemy zwrócić uwagę wszystkich turystów wypoczywających nad morzem oraz mieszkańców nadmorskich miejscowości na problem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego.

Problem zanieczyszczenia Bałtyku to, oprócz zaśmieconych plaż, również niewidoczne gołym okiem biogeny. Te składniki odżywcze (głównie azot i fosfor) powodują przeżyźnienie (eutrofizację) wody, czego skutkiem jest zaburzenie równowagi ekosystemu- nadmierny rozkwit drobnoustrojów zużywających duże ilości tlenu, a w rezultacie powstanie obszarów beztlenowych, co oznacza śmierć pozostałych mieszkańców morza. Źródłem biogenów w morzu są m.in. środki do prania i sprzątania – dlatego nie używajmy ich w nadmiarze i stosujmy się do wskazówek producentów. Bogatym źródłem biogenów są także nawozy rolnicze.

15 sierpnia w ramach Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku i projektu „Bałtyk jest w Polsce. Bałtyk jest w Europie" Fundacja Nasza Ziemia i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA zainicjują akcję sprzątania na dwóch krańcach polskiego wybrzeża. W tym samym czasie na zachodzie, w Szczecinie, oraz we wschodniej części, w Gdańsku, odbędą się konferencje prasowe propagujące proste, codzienne sposoby, ograniczające zanieczyszczenie morza. W ciągu weekendu będą odbywać się akcje sprzątania plaż i terenów nadmorskich na całym wybrzeżu.

fot. Magurka/sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię