W 1991 roku Fundacja Ekologiczna ?Silesia? zainicjowała akcję ?Posadź swoje drzewko?, która została przyjęta z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem. Jest to projekt innowacyjny, którego realizacja oparta jest na działaniach praktycznych na rzecz odbudowy zniszczonego środowiska przyrodniczego, głównie w miastach wielkoprzemysłowych regionu.

W projekcie mogą uczestniczyć szkoły, przedszkola, a także kluby ekologiczne oraz różne instytucje i organizacje społeczne, instytucje ochrony zdrowia i opieki społecznej, które chcą i mają możliwość współuczestniczenia w realizacji planów tworzenia obiektów zielonych na terenie województwa śląskiego.

Podstawowe cele akcji to :
 · wzbogacenie w zieleń krajobrazu terenu województwa śląskiego
 · poprawa estetyki terenu placówek oświatowo – wychowawczych
 · tworzenie kolekcji podstawowych gatunków drzew i krzewów
 · wzbogacenie różnorodności biologicznej aglomeracji miejskich
 · wzrost świadomości środowiskowej
 · rozbudzenie odpowiedzialności i troski za środowisko wokół nas
 · budowanie więzi emocjonalnej z przyrodą
 · kształtowanie właściwego stosunku do świata żywego
 · wyzwalanie chęci działania, szczególnie działania na rzecz środowiska
 · rozwijanie umiejętności planowania i organizowania działań służących poprawi stanu środowiska w najbliższym otoczeniu
 · integracja grupy i pracy zespołowej

Dzięki akcji systematycznie przy placówkach oświatowo – wychowawczych powstają "żywe pracownie dydaktyczno – naukowe", gdzie nauczyciele mają możliwość prowadzenia zarówno zajęć lekcyjnych jak i pozalekcyjnych. Lekcje prowadzone w ogrodzie mają wpływ na ujawnianie uzdolnień i zainteresowań biologiczno-przyrodniczych oraz pogłębianie się aktywności, inicjatywy i samodzielności uczniów. Ponadto rośliny i zwierzęta żyjące w ogrodzie, mogą być wykorzystywane do zaznajamiania uczniów z różnorodnymi ogólnobiologicznymi zagadnieniami oraz różnymi przejawami wrażliwości organizmów.

Natomiast praca w ogrodzie szkolnym służy m. in. zaznajamianiu uczniów w uprawą i pielęgnacją drzew i krzewów, z ich budową i biologią oraz przystosowaniami, a także z narzędziami ogrodniczymi i ich zastosowaniem. Udział w tworzeniu ogrodów szkolnych i prowadzenie w nich zajęć przyczynia się do pełniejszej realizacji założeń programowych oraz daje możliwości uatrakcyjnienia i efektywniejszego nauczania przyrody, biologii, ekologii i ochrony środowiska.
 

Akcja „Posadź swoje drzewko organizowana jest w  dwóch edycjach – wiosennej i jesiennej.  Wnioski, które są dostępne na stronie internetowej www.rcee.katowice.pl/akcja.htm, należy przesłać na adres Fundacji odpowiednio, na akcję wiosenną do końca lutego, na akcję jesienną do końca sierpnia.

Jak otrzymać pieniądze?
Warunkiem ubiegania się o środki finansowe na zakup materiału szkółkarskiego jest złożenie pisemnego wniosku (na akcję wiosenną do końca lutego, a na jesienna do końca sierpnia) o chęć uczestnictwa w akcji, który oprócz akcesu uczestnictwa zawierać powinien opis przedsięwzięcia, w tym :
· Ile drzewek i krzewów zamierza uczestnik posadzić?
· Gdzie? ( można sadzić tylko na terenie, który jest własnością uczestnika lub jest przez niego administrowany)
· Wartość nasadzeń wynika z określenia gatunków drzew i krzewów, ich ilości i ich ceny jednostkowej. · Ogólna wartość wniosku nie może przekroczyć 3 000 złotych.
· Wszystkie planowane rośliny muszą być naniesione na szkic terenFundacja refunduje tylko zakup sadzonek drzew i krzewów nieowocowych bez kosztów transportu, zakupu ziemi, narzędzi, różnego rodzaju nawozów itp. oraz wkładu pracy.

Obowiązki:

 · złożenie pisemnego wniosku o dotację, odpowiednie druki do pobrania na stronie internetowej www.rcee.katowice.pl
 · właściwe przygotowanie terenu i podłoża do nasadzeń
 · przestrzeganie terminów nasadzeń wiosennych – marzec i kwiecień i jesiennych – wrzesień, październik i listopad
   · kupowanie sadzonek dobrej jakości – zdrowe, niezbyt wybujałe, szkółkowane
 · w razie potrzeby stosowanie nawozów, podlewanie, przycinanie, palikowanie, odchwaszczanie i spulchnianie gleby wokół sadzonek
 · zgłaszanie kradzieży sadzonek na policji
 · uzupełnianie ubytków we własnym zakresie
 · terminowe składanie dokumentacji po zakończeniu nasadzeńDokumentacja powinna zawierać :
 · kserokopię faktury zakupu sadzonek podpisana przez dyrektora szkoły
 · wykaz ilościowy i jakościowy posadzonych gatunków
 · sprawozdanie z przebiegu akcji
 · plany zagospodarowania terenu przed i po nasadzeniu drzew i krzewów
 · mile widziane zdjęcia, prace plastyczne uczniów, opinie itp.

Posadzone gatunki drzew i krzewów stają się mieniem szkoły, o które dbają wszyscy – dyrektor, nauczyciele, pracownicy techniczni oraz dzieci i młodzież.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię