Wejdź na stronę www.zwierzaki.bosbank.pl i zagłosuj na zwierzę, które Twoim zdaniem powinno otrzymać finansowe wsparcie. Głosowanie jest otwarte i może wziąć w nim udział każdy.
Do tej pory oddano już blisko 15 tysięcy głosów! Akcja „2 zł dla zwierzaka” Banku Ochrony Środowiska wspiera zagrożone wyginięciem gatunki obecne w polskich Parkach Narodowych. Przedstawiamy ich sylwetki.
ORZEŁ PRZEDNI z Gorczańskiego Parku Narodowego
Jego majestatyczny wygląd, w połączeniu z siłą, dają mu prymat na polskim niebie. Orzeł przedni nie tylko jest walecznym drapieżnikiem, ale także ptakiem miłującym spokój i potrzebującym rozległych przestrzeni do polowania. Niestety, mała liczba tych ptaków spowodowana jest wieloma czynnikami, którym próbuje się wciąż zapobiegać.
Stare drzewostany sąsiadujące z rozległymi polami i łąkami to siedliska, które Orzeł przedni chętnie wybiera na swoje rewiry. Nadmierna eksploatacja lasów powoduje, że ptaki te mają coraz więcej problemów ze znalezieniem takich miejsc. Ponadto niepokojenie ptaków w pobliżu gniazd może być przyczyną porzucenia lęgów. – Obecnie liczbę orłów w Polsce szacuje się na ok. 30-35 par, z których większość gnieździ się w Karpatach. Mimo, iż ich populacja powoli zaczyna rosnąć, zagrożenie wyginięciem wciąż jest aktualne – mówi Paweł Armatys, ornitolog z Gorczańskiego Parku Narodowego.
Działania, sprzyjające ochronie siedlisk Orła przedniego na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego i przyległych do niego obszarów, to jedno z ważniejszy zadań, przed jakim obecnie stoją pracownicy Parku. – Wprowadzanie stref ochronnych wokół gniazd Orłów przednich, ma za zadanie utrzymać spokój podczas lęgów i zabezpieczyć je przed intruzami, jakimi dla nich są ludzie. Trzeba też zapewnić im miejsca do swobodnego polowania poprzez niedopuszczanie do zarastania terenów otwartych. Środki pochodzące z akcji Banku Ochrony Środowiska znacznie ułatwiłyby realizację tych zadań – podsumowuje Paweł Armatys, ornitolog z Gorczańskiego Parku Narodowego. Warto też dodać, że ochrona Orłów przednich jest bardzo ważna nie tylko ze względu na ich rolę, jaką pełnią w środowisku, ale także z powodu ich symbolicznego znaczenia dla naszego kraju.