Plenerowa akcja edukacyjna ?Bioróżnorodność ? poznaj by zachować?, już po raz czwarty zorganizowana przez CIEE, odbyła się przed Akwarium Gdyńskim z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej oraz Roku Krajobrazów Pomorza. To właśnie krajobrazy Pomorza stały się hasłem przewodnim i inspiracją tegorocznej edycji. Była to pierwsza plenerowa impreza X Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Ozdobą akcji były wykreowane przez artystów pomorskie krajobrazy z recyklingu. Z soczystej trawy, surowców naturalnych i wtórnych zaaranżowaliśmy Żuławy Wiślane, wzgórza morenowe, wijącą się Słupię, krajobrazy nadmorskie i kaszubskie. Na wielu stoiskach w rozstawionych wokół namiotach wszyscy mogli miło i twórczo spędzić czas. Zaprezentowano Klif Orłowski – świat na styku wody i lądu a na jego plastycznej wizualizacji tworzono artystyczne formy świata ożywionego. Podczas akcji odkrywano także tajemnice jezior lobeliowych – pereł ostępów leśnych w Borach Tucholskich. Prezentowano również Słupię jako żywą arterię krajobrazu oraz krajobrazy Słowińskiego PN malowane bogactwem natury, skupiając się na znaczeniu wody w ich kształtowaniu. Poznawano tradycyjne ogrody przyjazne naturze oraz mozaikę walorów przyrodniczych i krajobrazowych Wdzydzkiego PK.

Uczestnicy akcji zgłębiali tajniki nadmorskich wydm oraz zadrzewień śródpolnych, będących zagrożonym elementem krajobrazu. Hasłem przewodnim stoisk były również „Stare wierzby rosną skrycie, a w nich przebogate życie” oraz „Świat na wyciągnięcie ręki”. Można było podziwiać krajobraz i przyrodę Doliny Dolnej Wisły, nieznany świat torfowisk i jezior oraz bałtycką mozaikę krajobrazów. Miłośnicy sztuki odkrywali plażę jako przestrzeń radości postrzeganą zmysłami a także tworzyli patchwork podczas warsztatów „A latarnia wskaże Ci drogę do domu”. Ornitologiczną wiedzę można było zdobyć przemierzając ptasi szlak do ujścia Wisły lub zapraszając ptaki do swojego ogrodu. Matematyczne łamigłówki pomagały odkrywać krajobrazy przy drodze. Zielona Szkoła Krajobrazu zachęcała do budowania „swojego krajobrazu” oraz wykreowała „strefę odpoczynku” dla wszystkich szukających wytchnienia w murach dużego miasta. Poznawano świat z lotu ptaka oraz sprawdzano jak pies radzi sobie w wielkim mieście.

Młodzi laboranci odkrywali tajemnice wody, a leśnicy przybliżali swoje metody na kształtowanie krajobrazów Pomorza. Można było się przekonać, że krajobraz ma warstwy a także odwiedzić stoisko „polodowcowy zawrót głowy”. Po twórczym czasie spędzonym na poszczególnych stoiskach ruchome krajobrazy oraz gra sportowa „Rzut okiem na krajobraz” pozwalały na odrobinę relaksu i rozruszanie się. Całe województwo można było zwiedzić poruszając się po planszy gry ulicznej „Nie stój, zwiedzaj! Pomorskie krajobrazy w kalejdoskopie”. Uczestnicy akcji mieli również możliwość rozpoznawania smaków oraz wysłuchania baśni z krajobrazem w tle. W trakcie akcji przeprowadzono również kilka konkursów sprawdzających wiedzę zdobytą podczas warsztatów a dla kreatywnych konkurs „Żywe krajobrazy” na najatrakcyjniejszy strój – element symbolizujący jeden z krajobrazów Pomorza.

Pogoda nam dopisała, dzięki czemu odwiedziły nas licznie zarówno grupy szkolne pod opieką nauczycieli, jak i osoby indywidualne. W akcji wzięło udział ok. 2 000 osób. Każdy mógł poszerzyć aktywnie i twórczo wiedzę, zdobyć sprawności wymieniane na nagrody na naszym stoisku. Pięknie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólny czas poświęcony na poznawanie pomorskich krajobrazów. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok na kolejnej edycji akcji „Bioróżnorodność – poznaj by zachować!”?

Dodatkową atrakcją, towarzyszącą imprezie była wyprawa „Zielone oblicze Gdyni”, adresowana do osób zainteresowanych zarówno dziedzictwem historycznym, jak i przyrodniczym miasta, która zrealizowana została dzięki wsparciu Centrum Handlowego Wzgórze. Trasę z CH Wzgórze do Akwarium Gdyńskiego przemierzyła grupa dorosłych oraz uczniowie z ZSzAKiH-U.
 

Relacja została nadesłana przez:

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
ul. Straganiarska 43/46, 80-837 Gdańsk, tel. (58) 301 80 99, e-mail: [email protected], www.ciee-gda.pl
 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć – wszystkie pochodzą z materiałów przysłanych przez Organizatora, czyli przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Plakat promujący akcję „Bioróżnorodność – poznaj by zachować!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię