8 i 9 marca, Dwór w Tomaszowicach pod Krakowem, stał się miejscem spotkania ponad 120 przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego, a także szerokiego gremium krajowych i zagranicznych specjalistów zajmujących się zrównoważonym rozwojem.

To za sprawą zorganizowanej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska konferencji pt. Rozwój zrównoważony w praktyce – trendy, doświadczenia, wyzwania, przybyli do Tomaszowic goście mogli zapoznać się z tematyką światowych trendów panujących w obszarze zrównoważonego rozwoju, a także barierami i możliwościami ich wdrażania w Polsce. Konferencja była także okazją do ogłoszenia dwunastu zwycięzców zorganizowanego przez Fundację konkursu na utworzenie Ośrodków Edukacji Ekologicznej.

Konferencję rozpoczęto podsumowaniem projektu „Aktywna edukacja ekologiczna na Zielonych Szlakach Greenways” realizowanego przez Fundację przez ponad 2 ostatnie lata. Celem projektu było wykorzystanie przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska istniejących szlaków dziedzictwa przyrodniczo – kulturowego do edukacji ekologicznej oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych poprzez propagowanie wdrażania ekologicznych rozwiązań w codziennym funkcjonowaniu firm, organizacji i instytucji – powiedziała Ewa Figórska, Kierownik projektu, która zaprezentowała także rezultaty uzyskane w trakcie realizacji projektu oraz podzieliła się planami Fundacji na najbliższy okres. Projekt zakończył się niewątpliwym sukcesem, co najlepiej obrazują liczbowe wskaźniki uzyskanych w ramach realizacji projektu efektów: udało się przeprowadzić 855 audytów środowiskowych, przyznać 561 certyfikatów ekologicznych, a także pozyskać aż 626 partnerów do współpracy.

Cele podsumowanego na konferencji projektu mogły zostać zrealizowane m.in. poprzez stworzenie sieci Ośrodków Edukacji Ekologicznej. To właśnie podczas konferencji w Tomaszowicach, Fundacja przyznała pierwsze tytuły Ośrodków Edukacji Ekologicznej dwunastu, wyłonionym w ramach Konkursu certyfikowanym obiektom. Sześciu zwycięzców otrzymało dodatkowo bony o łącznej wartości 30 tys. euro, które przeznaczone zostaną na dalsze działania propagujące zrównoważony rozwój w społecznościach lokalnych.

Ośrodki Edukacji Ekologicznej, to  położone na Zielonych Szlakach Greenways, współpracujące z  Fundacją,  certyfikowane szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe i inne instytucje, które działają na rzecz propagowania ekologicznego stylu życia w Polsce.

Główne zadania Ośrodków Edukacji Ekologicznej:

    * propagowanie  korzyści wynikających z ekologicznego stylu życia;
    * dostarczanie sprawdzonych przykładów zrównoważonego rozwoju;
    * prowadzenie działań szkoleniowych, doradczych i informacyjnych;
    * gromadzenie informacji służących do monitorowania oddziaływania na środowisko, w szczególności monitorowania emisji CO?;
    * aktywna edukacja ekologiczna mieszkańców i turystów;
    * propagowanie wiedzy i informacji o możliwościach zaangażowania się w Zielone Szlaki – Greenways.

Zobacz prezentację zwycięskich ośrodków edukacji ekologicznej

Zadaniem Ośrodków Edukacji Ekologicznej jest propagowanie korzyści wynikających z ekologicznego stylu życia. / Fot. Robert van Alphen, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię