Szacuje się, że 9,8 milionów osób palących w Polsce, wypala około 54 miliardów papierosów rocznie, z czego około 30% zaśmieca środowisko. To szesnaście miliardów niedopałków papierosów na naszych ulicach i w innych miejscach publicznych. Niedopałki papierosów stanowią około 60% wszystkich śmieci.
Zakaz palenia wprowadzony w Polsce w listopadzie 2010 roku prawdopodobnie uwydatnił problem zaśmiecenia niedopałkami papierosów w obrębie miejsc objętych zakazem.Jeżeli zakaz palenia w Polsce spowodowałby taki wzrost, (jak już wiemy średnio ponad 50% Polaków uważa, że nastąpił wzrost zaśmiecenia niedopałkami papierosów w miejscach objętych zakazem palenia i ogólnie na ulicach – oznaczać by mogło to, że nawet 24 miliardy niedopałków papierosów zaśmieca Polskę co roku.
Kampania „Miasto bez niedopałków” ma na celu walkę z zaśmieceniem niedopałkami papierosów w przestrzeni publicznej. Celem kampanii jest podniesienie świadomości wśród wszystkich osób, z naciskiem na osoby palące na temat problemu, jakim jest zaśmiecenie niedopałkami papierosów i uświadomienie potencjalnych odbiorców kampanii o negatywnych skutkach nieodpowiedzialnego wyrzucania wypalonych papierosów.
Kampania „Miasto bez niedopałków” wskazuje kroki postępowania, opierając się na 3 punktowym planie profilaktycznym, zmierzające do zminimalizowania zaśmiecenia niedopałkami papierosów w przestrzeni miejskiej – m.in. zachęca do używania zewnętrznych popielniczek, które są jednym z rozwiązań w walce z zaśmieceniem niedopałkami w miejscach publicznych.
|
Strona kampanii: miastobezniedopalkow.org