22 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie Lapidarium Głazów Narzutowych w Strzegowie i dwóch ścieżek geologiczno-edukacyjnych wiodących przez pełen pamiątek historycznych polodowcowy obszar gminy – „Na Wzniesienia Mławskie” oraz „Pętlą wokół Wkry”.
W lapidarium zgromadzono 22 głazy narzutowe, które zostały przytransportowane przez lądolód ze Skandynawii. 17 z nich to eratyki przewodnie, o znanych miejscach pochodzenia, charakterystycznych dla 4 prowincji skandynawskich. Na ich podstawie można odtworzyć kierunki ruchu lądolodu. W strzegowskim lapidarium zgromadzono eratyki z południowej i środkowej Szwecji, ze środkowo-szwedzkiego pasa magmowego oraz z rejonu Uppland, granity rapakiwi z wysp Alandzkich, piaskowce jotnickie i porfiry bałtyckie z dna środkowej części Bałtyku oraz granity, wyborgity i porfiry kwarcowe z południowej Finlandii. Wszystkie eratyki przewodnie zostały przewiezione z Kopalni Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie, a pozostałych 5 głazów z terenu gminy Strzegowo.
Nowo otwarte ścieżki geologiczno-edukacyjne Na Wzniesienia Mławskie oraz Pętlą wokół Wkry, zaprojektowane i opracowane przez pracowników PIG-PIB: Katarzynę Pochocką-Szwarc, Joannę Rychel i Monikę Krzeczyńską, wiodą po gminnych drogach przez obszar ukształtowany w czasie zlodowacenia warty, interglacjału eemskiego, zlodowacenia wisły oraz holocenu. W krajobrazie dominują tu płaskie powierzchnie piaszczystych sandrów, rozcięte doliną Wkry, od północy i północnego wschodu otoczone pagórkami morenowymi Wzniesień Mławskich.
Ścieżki prezentują zarówno interesujące punkty geologiczno-geomorfologiczne, jak i lokalne ciekawostki historyczne, do których należą zabytkowe nekropolie, m.in. cmentarz choleryczny i żydowski z XIX w. Warte uwagi są też zabytki architektury sakralnej, np. drewniane sanktuarium Drogiszka, kościół św. Anny w Strzegowie czy neogotycki kościół pw. św. Mikołaja w Niedzborzu.
Na trasie ścieżki Na Wzniesienia Mławskie, w sąsiedztwie zespołu sakralno-przyrodniczego w Drogiszce, znajduje się jeden z największych na północnym Mazowszu głazów narzutowych – głaz św. Franciszka. W obwodzie mierzy on 12,8 m i wystaje na około 2 m ponad grunt. Jest to granitoid z licznymi żyłami pegmatytowymi, w których są widoczne duże kryształy kwarcu, skaleni i innych minerałów.
źródło: pgi.gov.pl