Uczestnicy trzynastej edycji kursu „Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce?, która trwa od 4 do 25 lipca mają sposobność zapoznać się ze standardem Zielonych Wydarzeń i ideą offsetowania.

Przedsięwzięcie to organizowane jest przez Fundację Sendzimira od 1998 roku. Kurs będzie offsetowany przez Fundację Aeris Futuro, co pozwoli kursantom zapoznać się z procedurą offsetowania krok po kroku.

W ten sposób przedstawiona praktyka redukcji emisji gazów cieplarnianych ma szansę być praktykowana w miejscach pracy i innych formach aktywności słuchaczy – międzynarodowej, interdyscyplinarnej grupy studentów, działaczy NGO i naukowców z państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz regionu Morza Bałtyckiego.

Będzie to również doskonała okazja, by podzielić się i porównać polskie i europejskie doświadczenia w dziedzinie zielonych wydarzeń i offsetowania. W gronie wykładowców kursu znajdują się obecni i byli członkowie Rady Fundacji Aeris Futuro: dr inż. Tomasz Bergier, dr Jakub Kronenberg, dr Gisela Bosch, dr Jan Sendzimir. Parnerami projektu obok Fundacji Aersi Futro są polskie i międzynarodowe organizacje: Stowarszyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych (Wrocław), University of Florida (USA), Akademia Górniczo-Hutnicza (Kraków), Baltic University Programme, IIASA (Austria), Plenum, AtKisson Group, Gmina Zawoja, Babiogórski Park Narodowy, Partnerstwo Łączy nas Babia Góra, Stowarzyszenie Inicjatyw Babiogórskich, Zrównoważony Przysłop, Stowarzyszenie Cross Creek Initiative (USA), Comenius University, Faculty of Management (Słowacja).

Trzytygodniowa szkoła letnia `Challenges of Sustainable Development in Poland` jest najważniejszym elementem projektu Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju w Polsce. Kurs odbywa się rokrocznie od 1998 roku. W dotychczasowych edycjach kursu wzięło udział ponad 300 osób. Od zeszłorocznej edycji w kursie mogą uczestniczyć również osoby z zagranicy.

Kto może wziąć udział w kursie?

Kurs adresowany jest do studentówi i doktorantów wyższych uczelni. pracowników naukowych, przedstawicieli biznesu i administracji z państw Europy Środkowo-Wschodniej i regionu Morza Bałtyckiego. Kursanci zazwyczaj wywodzą się z różnych dziedzin i specjalności, to takich jak: ochrona i inżynieria środowiska, architektura, zarządzanie, nauki ekonomiczne, rolnictwo, biologia, ekologia, sztuki piękne, historia, dziennikarstwo, nauki społeczne. Wszystkich łączy chęć zdobycia teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Co jest tematyką kursu?

Zrównoważony rozwój, począwszy od szczegółowego wyjaśnienia pojęcia, przez teoretyczne aspekty w różnych dziedzinach nauki i techniki, aż po warsztaty, zajęcia i projekty praktyczne. Na kursie odbywają się też zajęcia dodatkowe, takie jak nauka tańca, odstresowujące i integrujące grupę. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem kursu.

Jakich zajęć można spodziewać się na kursie?

W programie kursu znajdują się m.in.: wykłady, debaty, warsztaty, gry symulacyjne, zajęcia terenowe i praktyczne projekty, obejmujące swą tematyką zagadnienia z zakresu zrównoważonego rozwoju.

Pod opieką doświadczonych instruktorów, kursanci realizują dwa duże praktyczne projekty, w ramach których podejmują próby wprowadzenia zasad zrównoważonego rozwoju do praktyki konkretnych firm i instytucji w pierwszym projekcie, a gmin i miast w drugim. Zapraszamy do zapoznania się z opiniami uczestników poprzednich edycji kursu.

Źródło: www.sendzimir.org.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię