Zaproszenia do III edycji programu edukacji ekologicznej ?Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE? otrzymały właśnie wszystkie szkoły podstawowe na terenie Polski. Do programu zostanie przyjętych 5 tys. placówek, które pierwsze zgłoszą chęć jego realizacji. Na zgłoszenia organizator czeka do 10 lipca br.

Program, którego organizatorem jest ElektoEko został opracowany we współpracy merytorycznej z Politechniką Warszawską – Wydziałem Inżynierii Środowiska. Patronat nad projektem sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Środowiska – Departament Gospodarki Odpadami.

W poprzednich latach zainteresowanie programem było tak duże, że organizator postanowił zwiększyć jego zasięg, dzięki temu w tym roku do jego realizacji może przystąpić 5 tys. szkół. Adresatami projektu są piątoklasiści ich nauczyciele i rodzice ale także cała społeczność szkolna i lokalna która pośrednio również zapoznaje się jego tematyką. 

Edukacja w zakresie sposobów minimalizacji zagrożenia, jakie dla środowiska stanowi ZSEE to bardzo ważny element programu edukacyjnego „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”. Jego głównym celem jest kształtowanie właściwych postaw ekologicznych poprzez uświadamianie uczniom zagrożeń, jakie dla środowiska stanowi ZSEE. Uczniowie uczestniczący w programie dowiedzą się, jakie zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz środowiska może stanowić ZSEE (Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny) porzucony w lesie lub wyrzucony do śmietnika razem z innymi odpadami.

Pierwsze 5 tys. szkół, które zgłoszą się do programu, a tym samym zakwalifikują się do jego realizacji, otrzyma bezpłatne pakiety edukacyjne, w których skład wchodzą: poradnik dla nauczyciela wraz ze scenariuszami zajęć lekcyjnych, plakaty, film edukacyjny, plany lekcji dla piątoklasistów oraz broszury edukacyjne dla rodziców.

W tym roku nowym elementem programu jest platforma edukacyjna www.szkolaZSEE.pl, dzięki której szkoły będą miały łatwiejszy dostęp do materiałów dydaktycznych i dodatkowych atrakcji, które znajdą się na stronie m.in.: gry, sondy, ciekawostki, e-gazetka i inne. Niezmiennie atrakcją programu, również w tej edycji, będzie konkurs „Świat bez ZSEE”, do którego będą mogły przystąpić szkoły realizujące program. W ramach rywalizacji szkoły przygotują plakaty, które posłużą do zapoznania z problemem ZSEE społeczności szkolnej czy nawet lokalnej. 

USTAWA  O ZSEE
W Polsce od października 2005 obowiązuje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym
i elektronicznym (ZSEE). Ustawa wprowadza zakaz wyrzucania elektrośmieci do zwykłych osiedlowych śmietników i zobowiązuje społeczeństwo, a także gminy i instytucje (w tym szkoły) do prawidłowego pozbywania się ich, czyli oddawania do punktów zbierania w gminach lub sklepach.

Wiedza Polaków dotycząca praw i obowiązków wynikających z ustawy a także świadomość ekologiczna jest bardzo niska. Zmienić to może tylko solidna edukacja. Proponowany szkołom program edukacyjny, dzięki ciekawym i oferowanym bezpłatnie materiałom, stanowi wartościowe uzupełnienie prowadzonych przez szkołę działań edukacyjnych i przyczyni się do promowania wśród dzieci dobrych wzorców.

MATERIAŁY EDUKACYJNE

5 tys. szkół, które zakwalifikują się do programu, otrzyma bezpłatne pakiety edukacyjne, w których skład wchodzą materiały opracowane przez ekspertów: poradnik dla nauczyciela wraz ze scenariuszami zajęć lekcyjnych, plakaty, film edukacyjny, plany lekcji dla piątoklasistów oraz broszury edukacyjne dla rodziców.

Źródło: ElektroEko 

Pierwsze 5 tys. szkół otrzyma bezpłatne pakiety edukacyjne. / Fot. ElektroEko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię