W październiku i listopadzie 2010 Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania nowych wystaw i udziału w towarzyszących im imprezach.

Projekt edukacyjny "Co wiemy o grzybach?" IX – XI 2010 składa się z kilku elementów:
 
?Wystawa „Co wiemy o grzybach?” przeznaczona jest dla każdej grupy wiekowej, zarówno dla przedszkolaków, jak i dzieci w wieku szkolnym, młodzieży, studentów oraz osób dorosłych. W leśnym otoczeniu stałej ekspozycji pt. "Las" prezentujemy 60 modeli grzybów w skali 1 : 1 o naturalnym wyglądzie oraz model grzyba w przekroju.

Na wystawie możemy poznać grzyby:
? trujące, a wśród nich śmiertelnie trujące oraz te z którymi najczęściej dochodzi do pomyłek,
? jadalne zarówno te najczęściej zbierane, jak i te które wzbudzają najwięcej wątpliwości,
? niejadalne tylko te najbardziej popularne
? chronione najciekawsze i te, które są niestety zbierane

Modelom towarzyszą plansze edukacyjne opracowane przez specjalistę – grzyboznawcę prezentujące m.in.: budowę grzyba blaszkowego i rurkowego, cechy charakterystyczne muchomora sromotnikowego, grzyby jadalne, z którymi najczęściej można pomylić muchomora sromotnikowego, zasady zbierania grzybów i zachowania się w lesie, fakty i mity na temat grzybów.

?Lekcje muzealne – scenariusze opracowane przez nauczycieli i zaopiniowane przez specjalistów w zakresie edukacji poszczególnych grup wiekowych. Będą one realizowane przez pracowników Muzeum.

  • Przygoda z grzybami – dla dzieci 5-letnich
  • Co wiemy o grzybach? – dla dzieci 6-letnich
  • Co wiemy o grzybach? – dla klas 1-3 SP
  • W królestwie grzybów – dla klas 4-6 SP
  • Grzyby to niezwykłe organizmy – dla klas 1-3 Gimnazjum

Zapisy na lekcje pod numerem telefonu – 22 522 66 38

?Sobotnie spotkania na temat grzybów i zasad ich zbierania prowadzone przez grzyboznawcę Annę Jurkiewicz

2, 9, 16, 23, 30 października
6 listopada
w godz. 12.30 – 14.00
Wstęp na spotkania wolny!

?Warsztaty dydaktyczne dla nauczycieli organizowane w okresie wrzesień-październik 2010, prowadzone przez doradcę metodycznego poszczególnych grup wiekowych. Zasadniczym celem organizacji warsztatów dydaktycznych jest uświadomienie pedagogom, że Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa jest doskonałym miejscem, gdzie można realizować treści programowe. Uczestnicy m.in. poznają ekspozycje muzealne ze szczególnym uwzględnieniem wystawy “Co wiemy o grzybach?” oraz towarzyszące jej scenariusze zajęć.

Warsztaty są nieodpłatne. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza i przesłanie go do MŁiJ. Formularze do pobrania znajdują sie na stronie internetowej Muzeum: www.muzeum.warszawa.pl

?Książka multimedialna "Co wiemy o grzybach?" na płycie CD – tematycznie związana z wystawą. Przeznaczona jest niedopłatnie dla uczestników programu edukacyjnego.

 Wystawa "Lasy Państwowe w niepodległej Polsce. Zarys 90 letniej historii lasów i organizacji leśnej w warszawskiej dyrekcji Lasów Państwowych" 22 IX – 24 X 2010

Wystawa prezentowana jest z okazji przypadającej na rok 2010 dziewięćdziesiątej rocznicy powstania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Obecnie Instytucja ta jest jedną z kilkunastu Regionalnych Dyrekcji funkcjonujących na terenie naszego kraju. Osią wystawy jest historia Warszawskiej Dyrekcji: okres dwudziestolecia międzywojennego, lata okupacji hitlerowskiej, okres PRL-u oraz czasy III Rzeczypospolitej. Wystawa przybliży charakter jednostki poprzez archiwalne zdjęcia i mapy, sylwetki dyrektorów, w tym najbardziej zasłużonego Adama Loreta, który zginął z rąk bolszewików w 1939 r. Ciekawym akcentem wystawy będzie część poświęcona realiom pracy leśników Warszawskich Lasów Państwowych oraz sprawy pozasłużbowe – np. zawody sportowe. Na wystawie znajdą się narzędzia robocze – pilarki , średnicomierze, węgielnica oraz manekiny i lalki z mundurami i oznaczeniami leśników z poszczególnych okresów. Okres drugiej wojny światowej będzie dodatkowo wzbogacony o informacje dotyczące udziału leśników w walce o niepodległość. Uzupełnieniem wystawy są okazałe trofea łowieckie, zdobyte przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Wystawie towarzyszą

?Pokaz ptaków drapieżnych – 9 X, w godzinach 12.00-14.00 – padok przy budynku Muzeum (Koszary Kantonistów) – wstęp wolny
?Spotkanie w Muzeum z powieściopisarką Marią Nurowską i promocja jej nowej książki Nakarmić wilki – 9 X, w godzinach 12.00-14.00 – wstęp wolny
?Wystawa Poznaj las – poznaj nas na ogrodzeniu Łazienek Królewskich (od strony Al. Ujazdowskich) – 15 IX – 10 X 2010
?Folder 90 lat Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie
 

Źródło: Muzuem Łowiectwa i Jeździectwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię